CV, które zainteresuje rekrutera

Kategorie artykułu: News

 

CV to skrót od łacińskiego curriculum vitae co oznacza „przebieg życia”. Używanie pełnej, jak i skróconej nazwy dokumentu zawierającego nasz życiorys zawodowy jest poprawne.

CV nie zawsze czytane jest w całości. Pracodawca poszukuje w nim szczegółowych i konkretnych informacji mających związek ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Badanie przeprowadzone przez portal The Ladders pokazuje, że rekruter średnio już po 6 sekundach ocenia czy życiorys wart jest poświęcenia nam większej uwagi. Im lepiej podkreślone i opisane zostaną nasze umiejętności, tym większa szansa, że otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dobry życiorys powinien zawierać:

 • Dane osobowe – imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail (powinien być to oficjalny e-mail, najlepiej zawierający imię i nazwisko), data urodzenia (opcjonalnie). Dane te pozwolą pracodawcy na identyfikację kandydata oraz umożliwią ewentualny kontakt.
  Pod imieniem i nazwiskiem warto podać nazwę stanowiska, na które aplikujemy. To buduje wrażenie, że CV zostało napisane konkretnie na daną ofertę.
 • Wykształcenie – podsumowanie tych etapów edukacji, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. W tym punkcie można zrezygnować z przedstawienia ukończenia szkoły podstawowej i średniej, jeżeli ukończyliśmy szkołę wyższą o profilu, który może mieć wpływ na przyjęcie do pracy. Adres szkoły również nie jest niezbędny dla pracodawcy, jeżeli zajdzie taka potrzeba zostaniemy poproszeni o dostarczenie odpowiednich dokumentów.
 • Doświadczenie zawodowe – zawieramy tu informacje o naszych poprzednich miejscach pracy. Warto wypunktować wykonywane obowiązki będące cennymi dla rekrutera. Należy pamiętać, że jest to jeden z ważniejszych punktów w naszym życiorysie mającym wpływ na to, czy dostaniemy wymarzoną pracę i warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.
  W większości przypadków około 90% aplikacji osób kandydujących na to samo stanowisko wygląda bardzo podobnie, warto więc napisać takie CV, które wyróżni nas na tle innych. Dane mierzalne są doskonałe do tego, aby zainteresować rekrutera swoją osobą np. zamiast punktu sprzedaż produktów oferowanych przez firmę można napisać, w ciągu ostatniego roku zrealizowałem 130% planów sprzedażowych.
 • Umiejętności – kompetencje, wyróżniające nas na tle innych kandydatów i te, które sprawiają, że jesteśmy dobrzy w swojej pracy. Ważne jest, aby nie ograniczać się tylko do tych popularnych i najczęściej używanych. Jeżeli nasze umiejętności mogą sprawić, że zostaniemy przyjęci do pracy, należy umieścić je np. na górze, pierwszej stronie, w lewym górnym rogu CV.
  W tym przypadku również warto dobrze zobrazować swoje dodatkowe atuty, pisząc na przykład MS Excel (poziom średnio zaawansowany, znajomość tabel przestawnych) lub znajomość narzędzia X pozwoliła mi na obniżenie kosztów o Y zamiast standardowego znajomość MS Excel.
 • Znajomość języków obcych, ukończone kursy – należy uwzględnić poziom znajomości języków np. język francuski – poziom średniozaawansowany (B1.2, potwierdzony certyfikatem).
 • Zainteresowania – nasze hobby, pasje i to, co lubimy robić. Warto zastanowić się nad sformułowaniem np. zamiast podróże wpisać zwiedzanie Europejskich zabytków. Jeżeli posiadamy zainteresowania związane ze stanowiskiem, o które się ubiegamy, należy je dodatkowo podkreślić w życiorysie. Podnosi to wiarygodność kandydata i sprawia, że jest bardziej spójny z profilem doskonałego pracownika.
 • Zdjęcie – należy pamiętać, że nie jest ono konieczne, ale mile widziane. Zdjęcie do CV to nie selfie, ale nie musi też być ono wykonane u profesjonalisty. Na zdjęciu nie powinny znajdować się żadne zbędne elementy jak kwiaty, okulary przeciwsłoneczne czy widoczne meble w tle. Wystarczy gładkie tło, dobry profil i odpowiednie światło, a o zrobienie zdjęcia możemy poprosić znajomą osobę. W zależności od stanowiska, na jakie aplikujemy, należy również dobrać strój. Jeśli szukamy pracy na poważnym stanowisku na przykład w korporacji, biurze czy urzędzie, należy zamieścić zdjęcie oficjalne. Garnitur lub koszula i krawat będą odpowiednie. Jeśli szukamy pracy w wolnym zawodzie np. dziennikarz, nie musimy ubierać się tak oficjalnie. Wystarczająca będzie gładka koszula np. z rozpiętym kołnierzykiem.
 • Klauzula o ochronie danych osobowych – jest niezbędna m.in. aby rekruter mógł skontaktować się z kandydatem. Klauzulę można zamieścić w dwóch wersjach, krótszej i dłuższej:
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
  lub
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
  Obie wersje zgodne są z RODO w 2020 roku. Należy pamiętać też, że pracodawca w ogłoszeniu może zamieścić prośbę o zamieszczenie innej niż powyższe klauzuli o przetwarzaniu danych.

Tworząc swój życiorys zawodowy, należy się do tego porządnie przyłożyć. Warto napisać CV pod konkretną ofertę pracy. Zajmie nam to więcej czasu, ale na pewno przyniesie korzyści. Podkreślając swoje kluczowe kompetencje, zwiększamy szansę na otrzymanie wymarzonego stanowiska. Ważne również jest samo wysłanie aplikacji. Większość kandydatów przesyłając CV do pracodawcy drogą mailową, pisze: W nawiązaniu do oferty pracy zamieszczonej… Zmiana standardowego tekstu na taki, który będzie inny niż wszystkie, zwiększa nasze szanse na to, że rekruter zainteresuje się właśnie nami.

Artykuł przygotowała: Sandra Tyl