Dzień Matki na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Obchody Dnia Matki sięgają czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Wówczas kultem otoczone były boginie-matki symbolizujące płodność i urodzaj. Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach na całym świecie, lecz daty, na które przypada, są różne.

Dzień Matki, Mama, Kwiat, Czcionka, Miłość

W Polsce od 1914 roku oficjalną datą święta wszystkich mam jest 26 maja. Jest to rodzinne święto. Dzieci obdarowują swoje mamy drobnymi upominkami: własnoręcznie zrobionymi laurkami, obrazkami, czy kwiatami. Jest to również dzień, w którym młodsze dzieci zapraszają swoje mamy do przedszkoli i szkół na specjalnie dla nich przygotowane przedstawienia. Coraz więcej sklepów i firm usługowych oferuje specjalne pakiet z okazji tego święta np. zestaw biżuterii lub usługi SPA.

Stany Zjednoczone

Dzień Matki jest tutaj świętem narodowym, uznanym przez Kongres Amerykański w 1914 roku i obchodzi się go zawsze, w drugą niedzielę maja. Święto, swoją popularność zawdzięcza działaczce społecznej Ann Maria Reeves Jarvis. Kobieta w 1858 roku rozpoczęła kampanię mającą na celu ustanowienie święta Matczynej Pracy. Uważała ona, że kobiety, matki nie są doceniane za to, jakie pełnią obowiązki w domach. Razem ze swoją córką Julią Ward Howe, w 1905 roku ustanowiły pierwszy Dzień Matki w USA.

Amerykanie tego dnia kupują prezenty dla rodzicielek. Najczęściej wręczanymi podarunkami są: biżuteria, zaproszenie do restauracji, kawiarni czy kina, sprzęty elektroniczne oraz kwiaty. Dzień Matki to w Stanach trzecie, co do wielkości święto pod względem liczby wysyłanych kartek okolicznościowych.

Druga niedziela maja to najpopularniejsza data obchodów Dnia Matki na świecie (ponad 70 krajów). W dniu tym swoje święto celebrują matki w: Australii, Austrii, Czechach, Danii, Finlandii, Grecji, Niemczech, Nowej Zelandii, czy Zimbabwe.

Anglia

Dzień Matki na Wyspach obchodzi się w czwartą niedzielę wielkiego postu. Anglia to kraj, który przyczynił się do tego, jak obecnie wyglądają obchody święta wszystkich mam. Już w XVII wieku w Anglii, a następnie w Szkocji, na cześć rodzicielek, ustanowiono dzień Mothering Sunday (Niedziela u Matki). W dzień ten żołnierze, czy dzieci pracujące na oddalonych dworach, odsyłano do domów, aby mogli celebrować  święto ze swoimi rodzicielkami. Przepustka dotyczyła nawet przestępców odsiadujących wyrok. W Anglii najczęściej wręczanymi prezentami oprócz kwiatów są: bilety do kina lub teatru, weekend w spa czy wspólna kolacja w restauracji.

Dzień Matki jest obchodzony w czwartą niedzielę wielkiego postu także w Irlandii i Nigerii.

Hiszpania

Początkowo, Dzień Matki dla Hiszpanów był świętem religijnym, powiązanym z Niepokalanym Poczęciem Najświętszej Maryi Panny i obchodzono go 8 grudnia. W 1965 roku postanowiono rozdzielić święta, a Dzień Mamy został przeniesiony na pierwszą niedzielę maja.

Tak jak w większości miejsc na świecie, w ten wyjątkowy dzień wszystkie mamy obdarowywane są drobnymi upominkami, laurkami i kwiatami. Na północy Hiszpanii tradycją jest przygotowanie śniadania i podanie go do łóżka. Większość mam, wiedząc, że nie każde dziecko poradzi sobie z tak trudnym zadaniem, szykuje posiłek lub jego część, poprzedniego dnia wieczorem, aby pociecha mogła  jej go podać rano.

W pierwszą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest również: na Węgrzech, Litwie, w Rumunii, Portugalii i Mozambiku.

Włochy

Tutaj, mamy mają swoje święto w drugą niedzielę maja. Mamma w kulturze Włoskiej jest jedną z ważniejszych osób, stojącą na straży domowego ogniska, najlepszej kuchni i tradycji.

Tego dnia, wszystkie dzieci spędzają czas ze swoimi matkami, umilając im wspólne chwile. Ważne jest również, aby żadna mama nie musiała pracować w kuchni, czy wykonywać domowych obowiązków. To jest dzień, w którym ma zająć się sobą, zrelaksować, zapomnieć o codziennych sprawach i spędzić miło dzień. Bardzo popularnym zwyczajem jest wspólne wyjście do restauracji. Na podwieczorek zamawia się kawę i specjalny włoski sernik z płatkami migdałowymi, swoim kształtem przypominający serce.

Tajlandia

Jest to miejsce, w którym Dzień Matki obchodzony jest bardzo hucznie. Święto ustanowiono w 1976 roku i było ono połączone z urodzinami Królowej Sirikit, która dzięki zasługom dla kraju uważana była za matkę narodu.

Tajlandczycy przygotowania do święta, które odbywa się 12 sierpnia, zaczynają już kilka tygodni wcześniej. Domy ozdabiane są flagami narodowymi, kolorowymi lampionami, girlandami i obrazami królowej. Urzędnicy państwowi, nauczyciele i studenci, biorą udział w pochodzie, który kończy się w Wielkim Pałacu w Bangkoku, gdzie wieczorem odbywa się ceremonia zapalenia świec, które ukazują wdzięczność za długie życie Królowej, a także pokaz fajerwerków.

Jest to także dzień, spędzany w gronie najbliższej rodziny. Matki, od swoich dzieci otrzymują kwiaty jaśminu i są proszone o udzielenie błogosławieństwa na kolejny rok.

Serbia

W krajach byłej Jugosławii Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Serbskie matki zostają objęte więzieniem łóżkowym – pociechy nie pozwalają wyjść rodzicielkom z łóżka dopóki te nie obdarują ich słodyczami. Dzieci wyręczają mamy w codziennych obowiązkach. Niestety zwyczaj ten stopniowo odchodzi do lamusa.

Republika Południowej Afryki

Dzień Matki w RPA również przypada na drugą niedzielę maja. Najpopularniejszym upominkiem są kwiaty goździków. Wdzięczne dzieci ubierają się na czerwono-różowo lub biało (barwa zarezerwowana dla matek, które już zmarły).

Dzień Matki w wielu krajach łączony jest z Dniem Kobiet:

  • 8 marca: Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Azerbejdżan, Bułgaria, Macedonia, Czarnogóra, Rosja, Słowenia, Monako, Tadżykistan, Wietnam;
  • druga niedziela maja: Chiny;
  • 1 czerwca: Mongolia.

Obchody Dnia Matki mają różne tradycje oraz daty. Niezależnie od kultury, miejsca czy języka dzieci z całego świata w Dzień Mamy ukazują swoją miłość najpiękniej, jak tylko potrafią. Bukiet własnoręcznie zerwanych, polnych kwiatów i przygotowana laurka, dla każdej mamy  będą piękną pamiątką mającą magiczną moc.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl