Fakty i ciekawostki o Hiszpanii

Kategorie artykułu: News

 

Hiszpania, a w pełnej nazwie Królestwo Hiszpanii, to jeden z krajów Unii Europejskiej, który jest najchętniej wybieranym kierunkiem przez turystów. Destynacja coraz częściej staje się także celem emigracji zarobkowej Polaków. Hiszpanie mają swojego króla, którym jest Filip VI. Ludność kraju wynosi tu ponad 47 milionów, a średnia długość życia powyżej 83 lat, co daje jeden z najlepszych wyników na świecie.

Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o kraju, w którym znajduje się, aż 15 miast wpisanych są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Gaudi, Park Güell, Barcelona, Wielobarwny, Sztuka

Uwaga pomidor!

La Tomatina to święto, które do miasteczka Buñol przyciąga wielu turystów. Obchodzone jest raz w roku, w ostatnią środę sierpnia. Jego zasady są proste. Polegają na obrzucaniu się pomidorami. Początek bitwy poprzedza wystrzał rakiety, a sama rozgrywka trwa tylko godzinę. Należy jednak pamiętać, aby przed rzutem zgnieść pomidora w ręku tak, aby nikomu nie zrobić krzywdy. Udział w zabawie jest płatny i ze względu na duże zainteresowanie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Zabawa została zapoczątkowana w 1945 roku podczas parady Gigantes y cabezudos. Między grupą ludzi doszło do przepychanki. W pobliżu znajdował się sklep z warzywami, a na zewnątrz wystawione były skrzynie z pomidorami. Uczestnicy bójki bez wahania sięgnęli po warzywa i zaczęli się nimi obrzucać. Tak właśnie zaczęła się pierwsza La Tomatina.

Dwa kontynenty

Większa część Hiszpanii znajduje się na Półwyspie Iberyjskim. Kraj ten posiada także terytoria zamorskie, którymi są Wyspy Kanaryjskie oraz miasta Ceuta i Melilla znajdujące się w Afryce.

Hiszpańskie lizaki

Pomysłodawcą i twórcą znanych na całym świecie lizaków był Enric Bernat. W 1958 roku wyprodukowano pierwszych 7 smaków: truskawkowy, truskawkowo-śmietankowy, pomarańczowy, cytrynowy, kawowo-śmietankowy, miętowy oraz czekoladowo-waniliowy. Początkowo przysmak wszystkich dzieci nosił nazwę GOL, jednak nie została ona przyjęta i w 1960 roku została zmieniona na CHUPS. W 1963 roku produkt zyskał swoją ostateczną nazwę, czyli Chupa Chups, a jego logo zostało zaprojektowane przez Salvadora Dali. Obecnie marka sprzedaje ponad 100 smaków lizaków. Co powiesz na herbatę z cytryną lub macha late?

Piłkarskie początki

źródło: https://www.chupachups.pl/

Picasso nie jedno miał imię

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, a zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins. Uważa się, że hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik w jednej osobie był najwybitniejszym artystą XX wieku. Wspólnie z Georgesem Braque Picasso dali początek nurtowi malarstwa nazwanego kubizmem.

Pełne imię i nazwisko artysty to Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

Budowa trwająca 140 lat

Sagrada Família to kościół znajdujący się w Barcelonie. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 roku. Ze względu na konflikt z opłacającymi przedsięwzięcie, w który wpadł architekt budowli, nowym projektantem został Antonio Gaudi. Postanowił on całkowicie zmienić zamierzenia wcześniejszego architekta tak, aby dostosować projekt do swojego stylu. Gaudi nad budową kościoła pracował ponad 40 lat. Artysta po śmierci został pochowany w krypcie wewnątrz świątyni.

Ze względu na ograniczoną formę i niepowtarzalność detali budowa Sagrada Família trwa do dziś. Data zakończenia prac zaplanowana została na 2026 rok, ale ze względu na pandemię COVID 19 została przesunięta.

Barcelona, Sagrada Familia, Hiszpania

Wulkaniczny grill

W Parku Narodowym Timanfaya na wyspie Lanzarote znajduje się prawdopodobnie jedyna na świecie restauracja, w której serwowane są dania z grilla, do którego ciepło dostarcza czynny wulkan. Restauracja powstała w 1970 roku, a pomysłodawcą był Cesar Manrique.

Bary i restauracje

Żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się tak imponującą liczbą klubów, barów i restauracji co Hiszpania. Szacuje się, że na jednego mieszkańca przypada ich aż 129.

W Hiszpanii znajduje się także najstarsza restauracja na świecie. Została ona otworzona przez Francuza Jeana Botína, który w czasie swych podróży zachwycił się tutejszą kuchnią. Botín przyjmuje gości nieprzerwanie od 1725 roku i dzięki temu zdobyła rekord Guinnessa jako najstarsza restauracja świata.

Na świecie są znacznie starsze miejsca. Jednak to madrycka restauracja otrzymała wyróżnienie, ponieważ budynek, w którym się mieści oraz jego wnętrze pozostały niezmienione i są utrzymane w stylu z XVIII wieku.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl