Holandia? Zawsze dobry pomysł!

Kategorie artykułu: News

 

Prawo stawiające pracownika na pierwszym miejscu, szybki i łatwy dojazd z Polski, wynagrodzenia wypłacane co tydzień, wysokie zarobki oraz przyjazne społeczeństwo. Argumentów za podjęciem pracy w Holandii jest bez liku. Dlatego też wielu Polaków decyduje się obierać za kierunek emigracji zarobkowej właśnie ten kraj.

Większość naszych rodaków pracuje w Holandii za pośrednictwem agencji pracy. Są one kontrolowane przez podmioty zewnętrzne, które dbają o to, by pracobiorcy mieli zapewnione godne warunki lokalowe, uczciwe wypłaty, a także pewność bezpieczeństwa zatrudnienia. W razie bezpośredniego zagrożenia pracownika ma on prawo odmówić wykonywania pracy, dopóki warunki pracy nie będą znowu pozbawione danego ryzyka. Co ciekawe, w Holandii niemal 30% Holendrów i 90% imigrantów pracuje poprzez takowe agencje!

Dynamiczny rozwój kraju powoduje, że w wielu branżach panuje niedobór fachowców. W związku z tym wyspecjalizowani pracownicy, w tym także z Polski, są bardzo cenieni. Dobrze koresponduje to z wysokimi na tle Europy Zachodniej zarobkami. Maksymalna liczba godzin roboczych w ciągu dnia nie może przekroczyć 12 godzin. Tydzień roboczy nie może wynosić więcej niż 60 godzin. Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Zatrudnionemu na pełny etat przysługuje co najmniej 20 dni płatnego urlopu w skali roku. Umowa o pracę lub układ zbiorowy dla danej branży mogą przewidywać większy wymiar czasu wolnego.

Umowa o pracę musi zawierać następujące informacje:

• nazwa i siedziba pracodawcy oraz nazwisko i adres pracownika

• miejsce lub miejsca wykonywania pracy

• stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy

• data zatrudnienia

• okres obowiązywania umowy (jeśli nie została zawarta na czas nieokreślony)

• dzienny lub tygodniowy wymiar czasu pracy

• wysokość wynagrodzenia i termin jego wypłacania

• obowiązujący zbiorowy układ pracy (CAO)

Co z wielu względów może być istotne, Holendrzy mocno stawiają na dogodną i szybką asymilację. Sam kraj jest tolerancyjny i szanuje prawa swoich obywateli. Tę opinię budują również obcokrajowcy. Specjalnie dla nich organizowane są dedykowane kursy i szkolenia, które pozwalają szybciej stać się częścią społecznej wizytówki Holandii.

W Królestwie Niderlandów ludzie żyją spokojnie i bez pośpiechu. Miasta charakteryzuje czystość, troska o środowisko, nowoczesność oraz ład architektoniczny. Wszystko to sprawia, iż można czuć się tutaj w pełni swobodnie i komfortowo. Nie bez powodu ten niewielki kraj jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków. Sprzyja również fakt, iż dosłownie na wyciągnięcie ręki mamy Brukselę i Niemcy, a kawałek dalej Luksemburg i Francję. To świetna baza wypadowa na weekendowe wycieczki.

Co zabrać ze sobą do pracy w Holandii, oprócz optymizmu i pozytywnego nastawienia? Już spieszymy z pomocą!

Bez wątpienia podstawową i zarazem priorytetową kwestią są odpowiednie dokumenty. Nie zapomnijmy więc o dowodzie osobistym, a także wszelkich zaświadczeniach potwierdzających nasze kwalifikacje i zdolności. Może to być choćby prawo jazdy czy uprawnienia na wózek widłowy. Prawa jazdy wydane w Unii Europejskiej przed 19 stycznia 2013 r. mają moc używalności na terytorium Holandii przez 10 lat od daty wydania. Nowe modele prawa jazdy, wydane po 19 stycznia 2013 r., ważne są na terenie całej Unii Europejskiej 15 lat od daty wydania.

Każdy, kto podejmuje legalną pracę w Holandii jest zobowiązany do posiadania BurgerServiceNummer, czyli BSN. Do 1 stycznia funkcjonował on jako SoFi, jednakże obecnie ma bardziej uniwersalne zastosowanie. To numer ubezpieczenia socjalnego i identyfikacji podatkowej. Jest najważniejszym z dokumentów, które będą nam potrzebne w Holandii. W celu wyrobienia tego numeru musisz okazać w urzędzie podatkowym lub urzędzie gminy swój dowód tożsamości – dowód lub paszport. Pamiętaj, by dokument był ważny jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące. Na miejscu dostaniemy odpowiedni formularz, w którym musimy podać swoje imię i nazwisko oraz polski adres zamieszkania. Procedura trwa kilka minut i jest darmowa. Numer jest nadawany dożywotnio, więc nie będziesz musiał zajmować się tym za każdym razem, gdy zdecydujesz się na pracę w Holandii. Nie zwlekaj też z tym obowiązkiem – to bezwzględnie priorytet! Osobom nieposiadającym 9-cyfrowego numeru nie można wypłacić wynagrodzenia. Wymaga się jego okazania również podczas korzystania z pomocy medycznej.

BSN jest wydawany przez urząd podatkowy (Belastingdienst) w danym regionie Holandii. Wystarczy skontaktować się telefonicznie z urzędem i umówić na rozmowę z pracownikiem. Zazwyczaj agencje pracy pomagają w wyrobieniu dokumentu i biorą na siebie znaczną część wszelkich formalności. Nie ma jednak możliwości, aby zająć się całą procedurą przez Internet.

Przed wyjazdem do Holandii warto odwiedzić oddział NFZ i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W ten sposób uzyskamy za granicą dostęp do refundowanej podstawowej opieki zdrowotnej oraz leków na receptę. Pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej podlegają zazwyczaj, ale nie zawsze, ubezpieczeniu zbiorowemu zawartemu przez daną agencję.

Upewnij się, czy twój telefon nie ma blokady SIM-lock, aby na miejscu bez problemu skorzystać z usług tutejszego operatora. Weź pod uwagę, że pogoda w Holandii potrafi płatać niespodziewane figle. Jest bardziej wietrznie i deszczowo niż w Polsce, dlatego warto zadbać o odpowiednią do tego garderobę.

W Holandii nie będziesz mieć żadnych problemów z porozumieniem się w języku angielskim. Z szacunku do gospodarzy warto jednak pomyśleć o nauce podstawowych zwrotów języka urzędowego. Nie zapomnij też o kieszonkowym słowniczku lub rozmówkach. Gotowy na przygodę? Więc w drogę!

Artykuł przygotowała firma Humanus