Kiedy i gdzie szukać pracy sezonowej?

Kategorie artykułu: News

Wakacje to idealny czas na pracę tymczasową, a w szczególności na pracę sezonową za granicą. Dzisiaj podpowiemy gdzie i jak znaleźć idealną ofertę, która pozwoli Ci na szybki zarobek większej ilości pieniędzy w 2-3 miesiące.

Prace sezonowe to tymczasowe stanowiska oferowane zazwyczaj w okresie wakacyjnym głównie ze względu na porę zbiorów czy zwiększoną liczbę turystów w wybranej lokalizacji. Standardem jest to, że pracodawca poszukuje uczniów lub studentów, którzy będą otrzymywać zapłatę jedynie za przepracowane godziny, bez doliczania żadnych dodatków. Jednakże gdy mówimy np. o pracy w Holandii warto pamiętać, że płaca za godzinę i tak jest dla nas wyższa niż standardowe wynagrodzenie za godzinę w Polsce.

Zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy sezonowej pamiętaj, że prawdopodobnie będzie to męczące i wymagające siły zajęcie. Może to być wielogodzinne zbieranie owoców na pełnym słońcu czy praca w popularnej restauracji nad morzem. Inną opcją są jednorazowe prace przy festiwalach muzycznych czy innych imprezach miejskich.

Wymagania i odpowiednie kompetencje

Tak, jak wyżej wspomnieliśmy, istnieją różne prace sezonowe, a więc i wymagania mogą być inne. W przypadku zatrudnienia się przy zbiorach będzie to jedynie motywacja i siła, ale już na stanowiskach związanych z gastronomią potrzebna Ci będzie aktualna książeczka sanepidu. Zadbaj o nią najlepiej jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną czy wysłaniem swojej kandydatury, a rekruter nie zaskoczy Cię takim pytaniem podczas procesu rekrutacyjnego. W przypadku pracy przy wydarzeniach kulturowych zazwyczaj zwracana jest jednak uwaga na doświadczenie. Chętniej zatrudnia się osobę, która wcześniej odbyła choćby kilka wolontariatów na podobnych festiwalach.

Zgodnie z polskim prawem pracę mogą podjąć osoby, które ukończyły 16 rok życia. Do tego czasu można jedynie wykonywać pracę o charakterze artystycznym, reklamowym lub sportowym. Osoby po 16 roku życia aż do osiągnięcia pełnoletności mogą pracować jedynie 7 godzin dziennie i maksymalnie 35 godzin tygodniowo.

Gdzie szukać?

Za ofertami sezonowymi możesz zacząć rozglądać się już wiosną. Pamiętaj, że ilość ofert jest ograniczona, a chętnych wielu. Liczne ogłoszenia znajdziesz zarówno na stronach z ofertami pracy, jak i w dużych grupach w mediach społecznościowych. Często rozpowszechniane są również w facebookowych grupach dla studentów.

Jeżeli interesuje Cię wyjazd za granicę to najpewniej znajdziesz wiele ofert pracy w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Holandii, Anglii czy Islandii. Praca w na terenie tych państw zapewni Ci wysokie zarobki, dzięki czemu spokojnie zaoszczędzisz na kolejne miesiące poza sezonem.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim wczytaj się zawsze dokładnie w ogłoszenie. Niech wysoka stawka nie zamydli Ci oczu. Koniecznie sprawdź czy pracodawca gwarantuje Ci podstawowe wyżywienie, a jeżeli decydujesz się na wyjazd za granicę to jakie warunki zakwaterowania są Ci oferowane.