Szwajcaria – raj dla emigrantów?

Kategorie artykułu: News

 

Szwajcarski rynek pracy otworzył się na Polaków w 2014 roku, a liczba emigrantów chcących zarabiać we frankach ciągle wzrasta. Kraj ten znalazł się w pierwszej trójce wyszukiwanych lokalizacji na portalu Poloniusz.pl.

Rozważasz wyjazd zarobkowy do Szwajcarii? Postanowiliśmy sprawdzić, co sprawia, że nasi rodacy coraz częściej biorą pod uwagę tę lokalizację.

Szwajcaria, Kraju, Europa, Banderą, Granice, Mapa

Gospodarka

Szwajcaria jest pięć razy mniejsza od Polski i znajduje się na liście najbogatszych krajów świata. Co na to wpływa, biorąc pod uwagę fakt, że nie posiada dostępu do morza ani nie obfituje w żadne istotne surowce naturalne?

Ważnym czynnikiem jest tu neutralny system polityczny. Już w 1815 roku obywatele Szwajcarii zdecydowali, że energia i pieniądze powinny być przeznaczane na rozwój kraju, a nie obronę i konflikty zbrojne. Mimo to Szwajcaria należy do krajów z najniższym wskaźnikiem przestępczości. Gigantyczny napływ kapitału z zagranicy sprawił także, że ten mały kraj stał się centrum finansowym dla Europy i świata. Wiele z najbogatszych firm swoje siedziby ma właśnie tutaj. Najlepiej rozwijającymi się branżami w kraju są finanse, bankowość, medycyna i farmacja, ubezpieczenia oraz nowe technologie. Bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym stanowi również branża turystyczna.

Zarobki

Wynagrodzenia dla pracowników należą tu do jednych z najwyższych na świecie. W Szwajcarii nie obowiązuje płaca minimalna, dlatego pensja zależna jest od doświadczenia, umiejętności, znajomości języka czy predyspozycji. Pracodawcy, często również praktykują trzynastki, czyli dodatkowe pensje dla pracowników.

Agencje statystyczne publikują wiele badań dotyczących średnich wynagrodzeń w Szwajcarii. Dzięki nim można zobaczyć, na jakie pensje mogą liczyć emigranci zarobkowi w poszczególnych zawodach:

Przedstawione stawki wydają się bardzo atrakcyjne, nawet te na niższych stanowiskach. Należy pamiętać o tym, że są to uśrednione dane statystyczne. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się wynagrodzeniom, jakie rzeczywiście proponują agencje pracy i pracodawcy, którzy zamieszczają swoje oferty na naszym portalu w najczęściej wyszukiwanych branżach:

  • Kelner/Kelnerka – ok. 4100 CHF brutto miesiąc;
  • Kucharz/Kucharka – od 4000 do 5000 CHF brutto na miesiąc;
  • Hydraulik – 34 CHF brutto na godzinę;
  • Zbrojarz – 32 CHF brutto na godzinę;
  • Elektryk – 6400 CHF brutto na miesiąc;
  • Pielęgniarz/Pielęgniarka – od 5500 do 7500 CHF brutto na miesiąc;
  • Opiekunka osób starszych – od 2300 do 3000 CHF netto na miesiąc.

Jak widać realne zarobki kształtują się również bardzo dobrze, w niektórych zawodach są nawet wyższe, niż przedstawiają to statystyki. Warto pamiętać o tym, że przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia brane pod uwagę są umiejętności kandydata. Im lepsze i poparte odpowiednią dokumentacją, tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie.

Franki Szwajcarskie, Banknoty, Pieniądze, Symbol, Chf

Czy to się opłaca?

Jak już wiadomo, zarobki są tu bardzo wysokie, co ma ogromny wpływ na podjęcie decyzji o wyjeździe. Warto jednak przeanalizować jeszcze koszty utrzymania, które w Szwajcarii, zaraz za wynagrodzeniami są jednymi z najwyższych w Europie.

Szacuje się, że koszty życia wynoszą tu 3 razy więcej niż w Polsce. Za jedną bułkę zapłacisz ok. 0,70 CHF, za kilogram szynki 27,50 CHF, za kilogram sera żółtego 19 CHF, za jedną dużą pizzę 22 CHF, a 0,5l piwa około 7 CHF. Wynajem mieszkania również nie należy do najtańszych. Prawo mieszkaniowe w Szwajcarii zabrania wynajmu kawalerek dla 2 i więcej osób. Tak więc za miesiąc w mieszkaniu dwupokojowym, w zależności od lokalizacji zapłacimy od 1500 do 2500 CHF.

Należy również pamiętać, że składki na ubezpieczenie zdrowotne pracownik opłaca sam, a wizyta u specjalisty jest bardzo drogą inwestycją.

Przed emigracją do Szwajcarii należy rozważyć wszystkie za i przeciw oraz porównać średnie wynagrodzenie na wybranym stanowisku z kosztami życia, gdyż może okazać się, że nie uda Ci się zbyt wiele oszczędzić. Warto również pamiętać, że szwajcarski rynek pracy nie należy do prostych. Nawet jeżeli posiadasz dokumenty z najlepszej uczelni i pokaźne doświadczenie, możesz przegrać walkę o stanowisko z rodowitym Szwajcarem. W związku z tym, że nie ma tu rozróżnienia na stawki dla rodaków i emigrantów, w pierwszej kolejności brani pod uwagę są miejscowi.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl