Wyzwanie? Cenne doświadczenie! Czyli o opiece nad osobami starszymi za granicą

Kategorie artykułu: Szkolenia

Z czym kojarzy się opieka nad starszymi osobami? Z pewnością z wielką odpowiedzialnością, ale często także z cennym doświadczeniem. Szczególnie jeśli zajmujesz się nią poza polskimi granicami. Jak więc zadbać o to, aby praca z osobami starszymi w innym kraju sprawiała przyjemność każdej stronie?

Przede wszystkim należy upewnić się, że wszystkie potrzeby naszego podopiecznego są spełniane należycie. A to wymaga ich zrozumienia. Należy umieć postawić się w każdej sytuacji „na jego miejscu”. Co więcej, opieka nad seniorem w obcym kraju wymaga werbalnego zrozumienia, co często może sprawiać kłopot – rozmawiamy w końcu z osobą starszą i wymagającą opieki. O ile w przypadku polskich podopiecznych ten problem można bardzo szybko opanować, w przypadku osób posługujących się innym językiem – np. angielskim, wymaga to większego wysiłku.

Bez odpowiedniego zrozumienia, w świecie osób starszych można się po prostu zgubić. Począwszy od specyficznego sprzętu, który używany jest przez seniorów, po znajomość typowych chorób i umiejętność zrozumienia towarzyszących im dolegliwości – dobry opiekun całą tę wiedzę musi mieć w małym palcu.
Dodatkowym utrudnieniem jest korzystanie z tej wiedzy w obcym dla opiekuna, ale ojczystym dla podopiecznego, języku. Osoba rozumiejąca potrzeby osób starszych i komunikująca się w ich języku ojczystym jest najcenniejszym pracownikiem.

Na szczęście umiejętności porozumiewania się z osobami starszymi w ich języku ojczystym można się nauczyć! I nie chodzi tylko o to by umieć prowadzić rozmowę na różne tematy z seniorem, choć z pewnością stanowi to dużą część zajęć z języka angielskiego organizowanych przez szkołę językową Empik School Online. „ Na kursie dla opiekunów osób starszych uczymy m.in. nazywać czynności wykonywane podczas opieki nad seniorem, opisywać symptomy chorób osób starszych ale i używać prawdziwych, z życia wziętych zwrotów niezbędnych do codziennego funkcjonowania w obcym kraju.” – mówi metodyk Karolina Chodzińska – Bosak z wyżej wymienionej szkoły. Empik School Online ma w swojej ofercie nie tylko kursy z języka angielskiego, ale również z niemieckiego, hiszpańskiego, norweskiego, szwedzkiego i japońskiego.
Co ważne, aby odbyć ten kurs, nie trzeba wcale rezygnować z pracy i wracać do Polski czy dojeżdżać po pracy do oddalonej od miejsca zamieszkania szkoły, ponieważ odbywa się on w całości przez internet. A przy tym posiada najważniejszy atut nauki stacjonarnej – uczniowie przez cały czas pracują na żywo z najlepszymi lektorami w maksymalnie pięcioosobowej grupie. Wszyscy uczestnicy rozmawiają, widzą i słyszą się przez całą lekcję, dzięki wykorzystaniu kamerek internetowych i słuchawek z mikrofonem. Wystarczy tylko mieć komputer z dostępem do internetu. Rzeczone słuchawki szkoła dostarcza gratis każdemu uczestnikowi!

Oczywiście organizatorzy kursu zdają sobie sprawę, że trudno dopasować się do napiętego planu dnia wszystkich opiekunów. Z pomocą przychodzi tutaj unikalna cecha tych zajęć – odbywają się one od 8 do 23 i to do kursantów należy wybranie sobie odpowiadającej im godziny. Każda lekcja jest w dodatku nagrywana, dzięki czemu można ją sobie odtworzyć, co pozwala na dodatkowe powtórzenie materiału lub powrót do mniej zrozumiałego elementu w dowolnym momencie. Dzięki temu nawet najbardziej „zabiegany” opiekun/ kandydat na opiekuna skorzysta ze wszystkiego, co oferuje kurs Empik School Online.

Powyższe zajęcia stanowią świetny pomysł na zapewnienie sobie szybkiego i niezawodnego rozwoju – zarówno w kwestii języka, jak i innych umiejętności, które niezbędne są w pracy z osobami starszymi. Z pewnością skorzystają na nim nie tylko kursanci, ale także ich podopieczni.