Zmiana wynagrodzenia minimalnego w Holandii

Kategorie artykułu: News

 

Agencje pracy, które zatrudniają do pracy w Niderlandach, zobowiązane są wypłacać wynagrodzenie zgodne z ustawową płacą minimalną. Jest ona korygowana dwa razy w roku – 1 stycznia oraz 1 lipca. Zmiany te mają uwzględniać poziom inflacji oraz dane płacowe, które wynikają z umów pracy zbiorowej w poszczególnych branżach i zawodach. Płaca minimalna w Holandii musi być dotowana do sytuacji panującej na rynku oraz siły nabywczej pieniądza.

Znamy już wysokość minimalnych wynagrodzeń, które będą obowiązywać od lipca 2022 roku. Czy Polacy emigrujący do pracy będą mogli liczyć na poprawę warunków płacowych?

Darmowe zdjęcia Pieniądze

Zróżnicowanie ze względu na wiek

Stawki minimalne zależą tu od wieku osoby zatrudnionej i w dużej mierze także od układów zbiorowych (CAO). Określają one również długość tygodnia pracy, która zależnie od branży w Holandii wynosi od 36 do 40 godzin.

W kraju tulipanów swoją karierę zawodową można rozpocząć już po ukończeniu 15 roku życia. Takie osoby są jednak objęte tak zwaną „wiekówką” obejmującą osoby, które nie ukończyły 21 lat. Wysokość wynagrodzenia dla osób młodszych nie jest jednak wymogiem. Określa ona najniższą stawkę, jaką musi otrzymać pracownik między 15 a 20 rokiem życia. Prawo nie zabrania wypłacania wynagrodzeń wyższych niż ustalone.

Stawka minimalna dotyczy każdego pracownika i obowiązuje ona również agencje pracy i polskie firmy, które działają na terenie Holandii, a także pracowników sezonowych.

Składniki płacy minimalnej

Na wynagrodzenie minimalne składają się:

  • wynagrodzenie podstawowe (podane w umowie o pracę),
  • godziny dodatkowe (wykraczające poza zawarte w umowie),
  • premie i nagrody.

Do pensji nie wliczają się premie przyznawane na koniec roku, koszty uzyskania przychodu, programy oszczędnościowe i emerytalne oraz wynagrodzenie urlopowe (8%).

Podobnie jak w Polsce, osoba pracująca w Holandii może przepracować do 12 godzin, łącznie z nadgodzinami w ciągu doby. Między zmianami powinien zostać zachowany 11-godzinny odpoczynek, który może zostać skrócony do 8 godzin tylko raz w tygodniu. Również raz w tygodniu, pracownik ma prawo do 36-godzinnego, nieprzerwanego odpoczynku. Standardowy tydzień pracy trwa 40 godzin. Warto jednak wspomnieć, że mogą zdarzać się odstępstwa od tych zasad ze względu na układy zbiorowe.

Godziny nadliczbowe, w zależności od CAO płatne są od 125% do 145% stawki podstawowej.

  • od 2015 roku w Niderlandach obowiązuje zakaz wypłacania pensji minimalnej netto w gotówce. Jedyną możliwością otrzymania wynagrodzenia jest przelew na konto bankowe.

Ciekawostka: Nie tylko w Holandii zarobki uzależnione są od wieku. W Wielkiej Brytanii wynagrodzenia podzielone są na praktykantów oraz stawki wiekowe.

Od kwietnia 2022 osoby mające 17 i 18 lat oraz praktykanci mogą zarobić nie mniej niż 4,81 £ za godzinę. Zatrudnieni w wieku 19-20 lat mogą otrzymać od 6,83 £ a osobom, które mają 21 i 22 lata proponuje się wynagrodzenie wynoszące 9,18 £ na godzinę. Najwięcej otrzymują pracownicy, którzy ukończyli 23 rok życia – 9,50 £ stawki godzinowej.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl