Czemu Polacy emigrują za granicę?

Kategorie artykułu: News, Prasa

Ponad 1000 Polaków planujących pracować za granicą wzięło udział w ankiecie dotyczącej ich motywacji wyjazdowych. Odpowiadając na pytanie „Czemu chcesz pracować za granicą?”, najwięcej, bo aż 59% respondentów, zaznaczało jedną z dwóch odpowiedzi: „Chcę dorobić / zarobić” oraz „Polska mnie męczy / rozczarowuje”.

„To, że ponad połowa polskich emigrantów opuszcza kraj z powodów finansowych, nie było dla nas niespodzianką” – wyjaśnia Łukasz Kuncewicz, szef serwisu Poloniusz.pl, największego portalu z ogłoszeniami o pracę poza Polską. „To, co nas zaskoczyło, to stopień przygnębienia wśród wyjeżdżających. Opcja «Polska mnie męczy / rozczarowuje» była tak samo popularna jak opcja związana z chęcią zarobku. To może być wyraźny sygnał, że decyzja o emigracji nie ma jedynie podłoża finansowego.”

Trzecią najpopularniejszą opcją było „W Polsce nie mogę znaleźć pracy”. Ten dramatyczny powód wybrało aż 34% respondentów ankiety.

Na kolejnych miejscach uplasowały się „Chcę poznać innych ludzi / inną kulturę” oraz „Nauczę się języka i znajdę lepszą pracę w Polsce”, uzyskując odpowiednio 26% i 16%. „To w sumie budujące, że około jednej trzeciej Polaków wyjeżdża z pozytywnych pobudek (chęć rozwoju, poznania świata). Jest duża szansa, że ci ludzie wrócą do kraju, bogatsi o różnorodne doświadczenia. Z drugiej strony trochę jednak szkoda, że pozostałe dwie trzecie wyjeżdżających nie myśli o wyjeździe w ten sposób” – analizuje Łukasz Kuncewicz.

Poloniusz.pl jest największym serwisem z ogłoszeniami o pracę dla Polonii. Miesięcznie odwiedza go ponad 500 tysięcy Polaków pracujących za granicą lub myślących o wyjeździe.