Czym zajmuje się pracownik produkcji?

Kategorie artykułu: News

 

Zapotrzebowanie na pracowników produkcji nie spada. Mimo iż w tej branży praca fizyczna jest nieodzownym elementem i nie jest to zajęcie odpowiednie dla każdego, zainteresowanie profesją wykazuje coraz więcej osób. Zatrudnienie w tej gałęzi przemysłu oferują różne fabryki, hale produkcyjne, a także miejsca związane z produkcją leków i żywności. Polscy pracownicy cenieni są również za granicą, a ich niedobór zgłasza coraz więcej firm. To sprawia, że częściej decydujemy się na wyjazd zarobkowy poza granice naszego kraju i podejmujemy zatrudnienie na produkcji.

Czym zajmuje się pracownik produkcji?

W większości zakładów zajmujących się produkcją cały proces dzieli się na działy, następnie na linie, a te podzielone są na stanowiska. Różnorodność wykonywanych obowiązków jest bardzo duża. Do Twoich obowiązków może należeć dokręcanie śrub, szlifowanie ostrych krawędzi, obsługa wtryskarki, spawanie drobnych elementów, pakowanie do kartonowych pudeł, etykietowanie, układanie na paletach i wiele innych. Wszystko zależne jest od profesji, jaką zajmuje się firma, w której chcesz podjąć pracę oraz Twoich umiejętności.

Niezależnie od tego, w jakim dziale się znajdziesz, masz określone zadanie. Najczęściej jest to wykonanie celu zgodnie z instrukcją, w określonym czasie. Każde nowe stanowisko wiąże się z obowiązkiem przeszkolenia, zapoznaniem się z jego specyfikacją i obowiązującymi przepisami BHP. Pamiętaj, że jednym z głównych czynników jest tu czas. Jeżeli nie wyrobisz się w określonych przez inżynierów ramach, Twój współpracownik będzie zmuszony wykonać daną czynność za Ciebie. Ważne jest także sumienne wykonywanie obowiązków. Niedokładność może wiązać się z zatrzymaniem całej linii. W najgorszym przypadku może dojść nawet do wstrzymania produkcji, co wiąże się z ogromnymi kosztami, więc odpowiedzialność jest bardzo duża.

Podejmując zatrudnienie w dużym zakładzie, musisz liczyć się także z tym, że praca jest w systemie zmianowym lub czterobrygadowym. Zmiany najczęściej rozpoczynają się w godzinach 6:00, 14:00 i 22:00. Tak zwana „czterobrygadówka” to system trzyzmianowy, do którego przypisane są cztery grupy pracowników. W czasie gdy trzy grupy pracują, czwarta ma dzień wolny. Jest to praca w trybie ciągłym, co oznacza również niedziele i święta.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na stanowisko pracownika produkcji?

Wiele firm nie stawia wysokich wymagań osobom kandydującym na to stanowisko. Niezbędne szkolenia organizowane są przez firmę zatrudniającą. Jeżeli planujesz pracę w firmie związanej z produkcją żywności, możesz zostać poproszony o orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. Również bez wcześniejszego przejścia szkolenia BHP nie zostaniesz dopuszczony do pracy.

Głównymi wymaganiami, jakie stawia się kandydatom na stanowiskach produkcyjnych są: sprawność fizyczna, zdolności manualne, dokładność, dobry wzrok, umiejętność pracy w zespole czy gotowość do pracy w systemie zmianowym.

Oczywiście wszystko zależne jest od branży i stanowiska, na które aplikujesz. Pracownik produkcji to bardzo ogólne pojęcie. Poszukując pracy w takim charakterze, możesz trafić na oferty: kontroler jakości, operator maszyn, pakowacz, ślusarz, spawacz, lakiernik, elektryk i wiele innych. Tak więc, jak wiele stanowisk, tak wiele różnych wymagań z nimi związanych. Jeżeli posiadasz ukończone kursy, doświadczenie i masz dodatkowe kwalifikacje, zwiększasz swoje szanse na otrzymanie lepiej płatnego stanowiska.

Wynagrodzenie

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które zostało zaktualizowane w styczniu 2022 wynika, że wynagrodzenie na stanowisku pracownika produkcji w Polsce, bez dodatkowych kwalifikacji waha się od 3300 zł brutto na miesiąc do 4500 zł brutto. Przeciętna płaca to 3800zł brutto miesięcznie. 71% pracowników to mężczyźni, a 29% stanowią kobiety.

Warto rozważyć także możliwość podjęcia zatrudnienia za granicą. Na portalu Poloniusz.pl znajdziesz wiele ciekawych ofert z branży produkcyjnej. Stawki różnią się ze względu na oferowane zakwaterowanie i rodzaj stanowiska. Część pracodawców oferuje również pracę dla par.

Przedstawiamy niektóre z oferowanych wynagrodzeń:

  • pracownik produkcji okien Niemcy, bez znajomości języka, z zakwaterowaniem – ok. 12 euro na godzinę,
  • pracownik linii montażowej ram okiennych Holandia, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 470 euro tygodniowo,
  • kontroler jakości szkła Francja, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 1800 euro netto miesięcznie,
  • pracownik produkcji Anglia, ze znajomością języka, pomoc w znalezieniu zakwaterowania – ok. 12 funtów na godzinę,
  • operator linii pakującej w branży spożywczej Belgia, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 15 euro na godzinę + bon żywnościowy 6 euro dziennie,
  • pracownik produkcji dywanów Holandia, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 12 euro na godzinę,
  • operator maszyn CNC Austria, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 13 euro na godzinę + dieta 41 euro dziennie,
  • pakowanie drobiu Irlandia, bez znajomości języka, z zakwaterowaniem – ok. 8 funtów na godzinę,
  • operator wtryskarki Dania, ze znajomością języka i zakwaterowaniem – ok. 150 koron duńskich na godzinę,
  • komisjoner ubrań Niemcy, bez znajomości języka, z zakwaterowaniem, również dla grup i par – ok. 12 euro na godzinę.

Praca w branży produkcyjnej nie należy do zadań lekkich, ale posiada też wiele zalet. Dla niektórych system zmianowy może okazać się dobrym rozwiązaniem ze względu na czas wolny w różnych porach dnia. Praca w dużym zespole to także doskonała okazja do zawierania nowych znajomości i przyjaźni. Niektóre oferty mogą kusić atrakcyjnym wynagrodzeniem, dietami i innymi dodatkami. Dla młodych osób oraz tych, które interesują się tematyką związaną z produkcją, może być to dobry start i możliwość zdobycia kwalifikacji, które okażą się niezbędne w przyszłości.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl