Dla jakich branż praca zdalna?

Kategorie artykułu: News

 

Nowoczesne technologie w dzisiejszych czasach bardzo ułatwiają nam codzienne życie. Dostęp do Internetu daje możliwość pracy z domu bez konieczności przebywania w firmie. Coraz częściej zajęcia związane z pracą zdalną nie dotyczą tylko pracy dorywczej, ale również tej na etacie.

Do tej pory kodeks pracy nie zawierał definicji pracy zdalnej, była w nim za to zawarta telepraca, która obfituje w wiele wymogów i obostrzeń wobec pracodawcy. Kodeks pracy choć nowelizowany, to dokument z 1974 roku. Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w przepisach specustawy o przeciwdziałaniu epidemii, która została wywołana koronawirusem COVID-SARS-2. Największą różnicą pomiędzy telepracą a pracą zdalną jest to, że tę pierwszą możemy świadczyć na stałe, a zdalnie możemy wykonywać swoje obowiązki przez określony czas.

Wady i zalety pracy w domu

Praca poza biurem może wydawać się idealna. Nawet mając ustalone godziny pracy, możemy wstać kilka minut przed jej rozpoczęciem. Nie musimy się szykować, malować czy prasować koszuli. Najzwyczajniej możemy pracować w swoim łóżku i piżamie. Kolejną zaletą takiej pracy jest możliwość wykonywania jej z dowolnego miejsca na świecie, co często daje spore oszczędności. Możemy mieszkać w miejscu, gdzie koszty życia nie są wysokie, a świadczyć pracę i otrzymywać wynagrodzenie od firmy znajdującej się w kraju, gdzie średnie wynagrodzenie jest dużo wyższe.

Należy pamiętać, że taki rodzaj pracy nie jest dla każdego i posiada również sporo wad. Wykonując swoje obowiązki z domu, często stajemy się rozleniwieni, co znacząco wpływa na jakość pracy. Niektórzy mają również problem z należytym wykonaniem zleconych zadań, nie mając bezpośredniego nadzoru przełożonego i mając dostęp do wielu rozpraszających czynników. Taki rodzaj pracy wymaga dużo samodyscypliny i motywacji do pracy. Praca zdalna sprzyja pracoholizmowi, ponieważ ze względu na fakt, że godziny pracy nie są ograniczone, mamy poczucie, że musimy być dostępni przez większość dnia. Praca poza siedzibą pracodawcy daje duże poczucie samodzielności w działaniu, ale wybierając ten rodzaj zatrudnienia, należy zastanowić się, czy jest to właśnie dla nas.

Jakie zawody można wykonywać, nie wychodząc z domu?

Istnieje wiele zawodów, w których praca zdalna nie jest problemem. Duża część ofert dotyczy branży IT, gdzie wykonywanie obowiązków służbowych nie nakłada na pracownika konieczności przebywania w firmie. Pracę zdalną mogą wykonywać na przykład:

  • Tłumacz, redaktor, korektor – osoby wykonujące te zawody potrzebują ciszy i maksymalnego skupienia, aby sprawdzić, czy przetłumaczyć tekst. Praca w domowym zaciszu w tych przypadkach sprzyja, gdyż często o ciszę i spokój w biurze jest ciężko.
  • Prowadzenie sklepu internetowego – do zajmowania się niektórymi sklepami internetowymi wystarczy posiadać komputer i Internet. Osoby zatrudnione na takim stanowisku odpowiadają na pytania klientów, zajmują się zamówieniami od klientów czy tworzą opisy przedmiotów.
  • Copywriter – to osoba, zajmująca się zawodowo pisaniem tekstów i w związku nie musi spędzać czasu w biurze z resztą zespołu.
  • Pozycjoner – zajmuje się pozycjonowaniem stron, jego zadania wchodzą w zakres marketingu internetowego. Osoba na takim stanowisku może korzystać ze wszystkich narzędzi z domowego zacisza i nie potrzebuje wizyt w biurze.
  • Bloger – to już coraz częściej praca zarobkowa niż tylko pasja. W większości blogowanie odbywa się w domowym zaciszu.
  • Grafik – grafik pracę również może wykonywać w domu, jeżeli na swoim komputerze ma dostęp odpowiednich programów, które są mu niezbędne do wykonywania zleconych zadań. Zakres usług graficznych jest niezwykle szeroki – od ilustracji, przez wizytówki, ulotki, plakaty czy banery reklamowe itp.
  • Programista – programista to ostatnio jeden z najbardziej poszukiwanych i wysoko opłacanych zawodów. Oprogramowanie można tworzyć w domu.
  • Księgowy – musi się skupić na swoich zadaniach, a domowe zacisze jest do tego idealne.
  • Pisarz – autorzy książek w większości pracują w domu. Niektórzy wybierają biblioteki czy inne miejsca, gdzie panuje cisza i łatwo jest im się skupić.
  • Korepetytor – często przyjmuje swoich uczniów w domu. Niektórzy dojeżdżają do klientów, jednak jest to kwestia indywidualna i zależna od ustaleń.

Praca poza domem możliwa jest jeszcze w wielu innych zawodach, ale w większości są to branże biurowe, administracyjne, marketingowe czy IT. Taki rodzaj pracy może być również dobrym źródłem dodatkowych dochodów. Możemy wykonywać zlecenia jako zajęcie dodatkowe, wieczorami, w weekendy czy inne dni wolne od swojej pracy. Osoby starsze, umiejące obsługiwać komputer, mogą w ten sposób przedłużyć swoją aktywność na ryku pracy. Młodzi rodzice również nie zawsze mają możliwość wykonywania pracy poza domem, więc taka opcja jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Praca zdalna daje również wiele możliwości osobom niepełnosprawnym. Jest wiele osób, które z różnych względów nie mogą lub czują obawy przed pracą wśród ludzi, a zatrudnienie on-line daje im możliwość samodzielności.

Zatrudnienie poza domem może być dla niektórych głównym źródłem dochodów, a dla innych zajęciem dodatkowym i ma ono coraz więcej zwolenników. Niestety pozostają branże i zawody, w których pracownik będący na miejscu jest niezbędny. Coraz częściej zdarza się również tak, że pracodawca może nam zlecić część obowiązków do wykonywania w domowym zaciszu. Warto przeanalizować, jakie posiadamy predyspozycje, umiejętności oraz możliwości i dostosować do tego to, w jakim systemie chcemy podjąć zatrudnienie.

 

Artykuł przygotowany przez: Sandrę Tyl