Jak spędzić urlop w domu i wypocząć?

Kategorie artykułu: News

Przechodząc koło biur podróży, patrzysz z tęsknotą na oferty wyjazdów zagranicznych? Obecna sytuacja nie sprzyja dalekim podróżom i w związku z tym większość z nas zdecyduje się na spędzenie urlopu w kraju, a druga część postanowi zrezygnować z wyjazdu i spędzić ten czas w domu. Wśród większości osób istnieje przekonanie, że w miejscu zamieszkania nie da się odpocząć tak, jak na wyjeździe, gdzie godzinami można słuchać szumu lasu i czuć na skórze morską bryzę. Nie krępujmy się przyznać, że wakacje spędzimy w domu. Postarajmy się spędzić ten okres tak, aby nie mieć poczucia zmarnowanego czasu, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy lub zapominamy o tym, że w zaciszu domowym również można odpocząć.

C:\Users\lukor\Desktop\summer-3363788_1920.jpg

Czy to możliwe?

Kiedy już postanowimy, że tegoroczne wakacje spędzimy w domu, ważne jest, aby pamiętać o tym, że jest to czas na odpoczynek, relaks, spotkania z przyjaciółmi czy poświęcenie się naszym pasjom. Mamy przeświadczenie, że skoro już zostajemy w domu, to należy zrobić to, na co zazwyczaj nie mamy czasu. Zabieramy się za porządki, robimy przemeblowanie, myjemy okna lub stawiamy na remont. Po całym dniu wypełnionym takimi obowiązkami ciężko jest mówić o odpoczynku i relaksie. Często też przebywając w domu, nie widzimy nic złego w tym, żeby spojrzeć na służbowego maila czy dokończyć zadanie, na które brakowało nam czasu, co sprawia, że pozostajemy w trybie pracy lub gotowości do pracy.

Czy to wszystko oznacza, że wypoczynek podczas urlopu spędzanego w domowym zaciszu jest niemożliwy? Oczywiście, że nie! Wszystko zależy od naszego nastawienia i wymaga odrobiny przygotowań.

Nastaw się pozytywnie, zwolnij tempo, wyśpij się

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy, czy zostajemy w domu – o urlopie powinniśmy myśleć jako o odpoczynku oraz czasie dla samego siebie. Warto przeanalizować nasze potrzeby. Czego brakowało nam w natłoku służbowych obowiązków? Co chcielibyśmy nadrobić? Co sprawia nam radość? Co sprawia, że się regenerujemy? Choć warunki do odpoczynku będą inne niż podczas pobytu w kilkugwiazdkowym hotelu – nie zrażajmy się. Nie róbmy na samym wstępie założeń, że taki urlop się nie liczy. Przecież mamy wolne, wykorzystajmy to!

Ważne jest, aby pozbyć się presji, pośpiechu i stresu. Zwolnijmy tempo i nabierzmy dystansu, nawet jeśli czeka nas trochę domowych obowiązków czy innych pilnych spraw do załatwienia.

Większość z nas nie chce marnować czasu, ale naprawdę nic się nie stanie, jeżeli jeden czy dwa dni spędzimy w łóżku i poświęcimy je na regenerację. Wysypiajmy się, nie nastawiajmy budzików, leniuchujmy. Urlop w domu to doskonały czas na nadrobienie książkowych czy filmowych zaległości, a do tego nawet nie trzeba przebierać się z piżamy!

Celebruj poranki, doceniaj to, co masz

Pracując, nie mamy czasu na spokojne poranki. W pośpiechu jemy śniadanie, ubieramy się i wychodzimy do pracy. W czasie urlopu postarajmy się, aby te chwile były inne. Przygotujmy sobie dobre i sycące śniadanie, wypijmy kawę w ogrodzie czy na balkonie, cieszmy się pięknym porankiem, kiedy wokół nie panuje jeszcze miejski gwar. Z pewnością zadbanie o taki wakacyjny klimat sprawi, że rozpoczęcie dnia da nam energię i poprawi humor.

Poznaj swoje miasto, odkrywaj nowe miejsca, korzystaj z atrakcji w plenerze

Nierzadko wydaje nam się, że znamy swoją miejscowość wyjątkowo dobrze. Zawsze znajdzie się jakieś miejsce, którego wcześniej nie odwiedziliśmy. Bądźmy turystą we własnym mieście i poznawajmy jego zakątki. Teraz mamy dużo czasu na zwiedzanie i zobaczenie naszej miejscowości z zupełnie innej perspektywy. Warto również organizować jednodniowe wycieczki w bliskie okolice, na odwiedzenie których nie mieliśmy wcześniej czasu.

Warto przejrzeć kalendarz imprez plenerowych, gdyż latem w miastach dużo się dzieje. Kino pod chmurką, wystawy, gry miejskie, koncerty mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! To również doskonała okazja do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, na które w tygodniu pracy brakuje nam czasu.

C:\Users\lukor\Desktop\map-455769_1280.jpg

Zajmij się swoim hobby, pielęgnuj pasje, zadbaj o siebie

Hobby to coś, co sprawia nam przyjemność i relaksuje. Pracując, mamy na nie niewiele czasu. Urlop spędzany w domowym zaciszu z pewnością jest idealnym czasem na rozwijanie pasji. W końcu nie jesteśmy ograniczeni czasowo. Może więcej czasu dla siebie to dobra pora na nauczenie się czegoś nowego? Kurs gotowania? Warto również spróbować przyrządzić danie, na które zawsze mieliśmy ochotę, ale się tego nie podejmowaliśmy ze względu na brak czasu. W okresie letnim mamy prawie nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, z których możemy wyczarować pyszne dania.

Zróbmy sobie domowe SPA, to doskonały pomysł na chwilę relaksu. Warto wykorzystać tu samodzielnie zrobione kosmetyki jak np. peeling z kawy czy maseczkę z aloesu. Długa kąpiel, maseczka, aromaterapia, wszystko to sprawi, że poczujemy się jak w luksusowym hotelu i na pewno poprawi się nasze samopoczucie.

Sposobów na ciekawe spędzenie wakacji w domu jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy nie zapomnieć, że jesteśmy na urlopie, nie myśleć o pracy, być offline i cieszyć się każdą wolną chwilą!

Artykuł przygotowany przez Sandrę Tyl