Jakich tematów warto unikać w rozmowach w pracy?

Kategorie artykułu: News

 

Osoby, z którymi pracujesz, to bardzo ważna część pracy. Dzięki współpracownikom dzień może stać się milszy, praca przyjemniejsza, a zadania łatwiejsze. Złe stosunki ze znajomymi z pracy i napięta atmosfera mogą sprawić, że niechętnie spędzasz czas w miejscu zatrudnienia, natomiast wykonywanie służbowych obowiązków staje się przykre.

Prawie każdemu zależy na utrzymywaniu dobrych stosunków ze swoim zespołem. Na relacje wpływ mają nie tylko tematy waszych rozmów, ale również stosunek do kolegów oraz Twoje zachowanie w miejscu pracy. Warto starać się unikać rozmów na tematy, które mogą przyczynić się do tego, że współpracownik zmieni na gorsze, zdanie na Twój temat. Zawsze zachowuj się profesjonalnie, nawet jeśli darzysz swoich kolegów dużą sympatią.

Przedstawiamy tematy, które mogą doprowadzić do pogorszenia się stosunków z innymi pracownikami.

Starcie, Uruchomienie, Ludzie, Silicon Valley

Ile zarabiasz? – wynagrodzenia i premie

Większość pracodawców nie podaje do oficjalnej informacji, jakie pensje otrzymują jego pracownicy na poszczególnych stanowiskach. Często jednak zdarza się tak, że współpracownicy dzielą się ze sobą takimi informacjami, a to może prowadzić do nieporozumień wynikających z różnic w wysokości pensji na podobnych stanowiskach. Dopóki nie wiesz, jakie wynagrodzenie otrzymuje Twój kolega, to nie przeszkadzają Ci jego drobne niedociągnięcia czy to, że posiedział dłużej na przerwie. Kiedy dowiesz się, że ta sama osoba zarabia o 200 zł więcej niż Ty, zaczynasz obserwować jego pracę i interesować się tym, jak sobie radzi, a każde potknięcie wydaje się ogromne. Pamiętaj również, że argument, że kolega zarabia więcej niż Ty, w rozmowie o podwyżkę nie przekona pracodawcy, a wręcz przeciwnie, może sprawić, że będziesz musiał się gęsto tłumaczyć.

Plotki

Prawie każdy ma do nich skłonność, ale praca jest miejscem, w którym warto od nich stronić. Gdy współpracownicy dojdą do źródła plotki, staną się wobec Ciebie bardziej ostrożni. Pamiętaj również o tym, że nikt nie lubi, gdy mówi się o nim za jego plecami. Jeśli coś z obszaru zawodowego przeszkadza Ci w Twoim współpracowniku, porozmawiaj z tą osobą. Niewyjaśnione kwestie mogą wpłynąć na waszą dalszą współpracę i zdecydowanie ją utrudnić. Kwestie prywatne jak na przykład ubiór czy sposób bycia pozostaw dla siebie i nigdy nie rozmawiaj o tym z innymi pracownikami. Nie chciałbyś w takim przypadku dzielić się swoją opinią z osobą, która tego współpracownika bardzo lubi.

Widziałeś jakieś ciekawe oferty pracy?

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zmienić pracę, nie powinieneś rozmawiać o tym z innymi pracownikami, szczególnie jeśli jeszcze nie przeprowadziłeś takiej rozmowy z szefem. Bardzo często zdarza się, że jeśli szukasz nowej pracy, pracując jednocześnie w swojej firmie, i powiesz o tym koledze z pracy, nowej pracy będziesz musiał szukać w trybie pilnym, gdyż informacja dotrze do szefa, szybciej niż myślisz. Jeżeli faktycznie planujesz zmienić pracę i przeglądasz nowe oferty, a nie chcesz otrzymać niespodziewanego wypowiedzenia, rób to, ale bez informowania współpracowników.

Finanse

Choć finanse to nie jedyny powód, dla którego pracujemy, w większości są najistotniejszą częścią naszego pracowniczego życia. Pamiętaj, że chwalenie się, że właśnie zakupiłeś drugie mieszkanie, nowy, sportowy samochód czy jedziesz na drogie zagraniczne wakacje, podczas gdy Twoi współpracownicy ledwo są w stanie wyjechać w góry, może wzbudzić zazdrość, a w skrajnych przypadkach podejrzenia o łapówkarstwo. Nawet jeśli to swojemu partnerowi zawdzięczasz Wasz finansowy sukces, nie mów o tym głośno.

Jeżeli masz problemy finansowe, proszenie znajomych z pracy o pożyczkę nie jest dobrym pomysłem. Staraj się wyeliminować z rozmów wszystkie tematy dotyczące Twoich prywatnych finansów – nie chcesz przecież być tematem plotek.

Planowanie ciąży

Firm przyjaznym mamom jest coraz więcej, ale nadal zbyt mało, by informować przełożonych o planowaniu dziecka. Niestety, szef nie ucieszy się z takiej informacji. Jeżeli podzielisz się swoimi planami ze współpracownikami przed zajściem w ciążę, możesz spotkać się z niemiłym zaskoczeniem, gdyż pracodawca wręczy Ci wypowiedzenie.

Czy jesteś w ciąży? Zadanie tego pytania nigdy nie jest na miejscu. Dopóki kobieta spodziewająca się dziecka nie poinformuje o tym sama i ciąża nie jest w zaawansowanym i bardzo widocznym stanie, nie powinieneś o to pytać. Nietrudno tu popełnić błąd i źle zinterpretować wygląd, co doprowadzi do niezręcznej sytuacji.

Poglądy polityczne, religijne, dyskryminacja

Są osoby, które nie lubią poruszać tematów politycznych czy religijnych, gdyż najzwyczajniej nie są one dla nich ważne. Są też tacy, dla których takie tematy to chleb powszedni i są one integralną częścią ich życia. Jeżeli trafisz na kogoś, kto podziela tylko swoje zdanie i dzieli opinie na czarne i białe, rozmowa może okazać się ciężka, a nawet niemiła. Jeżeli okaże się, że jesteś w opozycji do swojego rozmówcy, wasza dalsza współpraca będzie niezręczna, a stosunki mogą ulec zmianie.

Pamiętaj również, aby nie poruszać tematów mogących dyskryminować kogoś ze względu na płeć, wiarę czy orientację. Nikt nie lubi być poniżany z jakiegoś względu lub tylko dlatego, że ma inne zdanie czy odczucia. Współpracownicy również mogą mieć trudność z akceptacją Twojej pogardy względem innych osób, co może sprawić, że wszystko odwróci się przeciwko Tobie i to Ty będziesz później dyskryminowany.

Narzekanie na pracę

Narzekanie mamy we krwi. Każdy z nas lubi dzielić się z innymi tym, jak mu ciężko, ile ma dodatkowych obowiązków i jak szef go nie docenia. Choć narzekanie jest dobrym sposobem na redukowanie stresu, może być także niebezpieczne. Każdy dba o siebie i swoje interesy, więc może zdarzyć się tak, że Twój kolega z biurka obok, chcąc uratować swoją skórę, szepnie szefowi co nieco na temat tego, jak ostatnio na przerwie żaliłeś się, że masz za dużo na głowie. Najczęściej sytuacje takie zdarzają się w miejscach pracy, gdzie poziom rywalizacji jest dość wysoki.

Narzekanie jest także destruktywne. Na niektórych może działać demotywująco, przygnębiająco, a nawet zniechęcająco do działania w celu zmiany na lepsze. Pracując w zespole „narzekaczy”, nie licz na udane zakończenie projektu. Nawet jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, staraj się znaleźć pozytywy.

Dobre stosunki ze znajomymi z pracy to bardzo istotny element życia. Dzięki nim praca staje się milsza, ciekawsza, a współpracownicy wesprą Cię w trudniejszych zawodowo chwilach. Warto zadbać o to, by nie zepsuć tego już na samym początku.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl