Kierunek Anglia? Przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić.

Kategorie artykułu: News

 

Wielka Brytania to kraj monarchii i tradycji. To tutaj herbatka o piątej po południu odgrywa bardzo ważną rolę. To kraj londyńskiego metra, wyjątkowej pogody oraz miejsce europejskiego konserwatyzmu i awangardowych trendów. Wielka Brytania to wyspa kojarzona z dobrobytem i niesamowitą mieszanką kulturową. To niegdyś główne miejsce polskiej emigracji zarobkowej. Wszystkim przybywającym na wyspy turystom kraj ofiarowuje bogactwo doznań i wrażeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Lovat Lane, Londyn, Anglia, Wielka Brytania, Sklepy

Wielka Brytania to średniej wielkości państwo o powierzchni 244 820 km2 co daje jej 77 miejsce wśród największych krajów świata. Kraj ten liczy około 65 milionów mieszkańców. Językiem urzędowym jest angielski, uważany za najbardziej uniwersalny język. W użyciu są również języki walijski, irlandzki i języki szkockie. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn a dominującym wyznaniem anglikanizm.

Wielka Brytania to monarchia parlamentarna. Mimo że kluczowe decyzje podejmowane są przez premiera, to wciąż ogromną popularnością cieszy się rodzina królewska. Królowa Elżbieta II panuje tu od 1952 roku.

Dawniej Anglia stanowiła samodzielne królestwo. Obecnie to największa i najbardziej ludna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Region zajmuje aż dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii. Anglia przepełniona jest zabytkami z przeróżnych okresów historycznych. Tutaj znajdują się najstarsze uniwersytety w Europie, Cambridge i Oxford. Anglia to także, specyficzny krajobraz, który na długo pozostaje w pamięci.

Zatrudnienie za granicą nie musi oznaczać zamknięcia się tylko na pracę. W wolnych chwilach warto skorzystać z szerokiego wachlarza usług i możliwości miejsca, w którym przebywamy. Skoro już tu jesteśmy, to na pewno warto zobaczyć, co oferuje nam kraj i jakie ciekawe historie się w nim kryją. Zwiedzanie może okazać się świetną odskocznią od codzienności oraz sprawi, że miejsce, w którym tymczasowo przebywamy stanie się nam bliższe. Co warto zobaczyć w Anglii?

Jak żyli bogaci, czyli zamki i pałace

  • Zamek Windsor – rezydencja, w której zamieszkuje część rodziny królewskiej. Posiadłość jest pełna przepychu i zebrane w niej są bardzo cenne kolekcje dzieł sztuki.
  • Warwick Castle – znajduje się w środkowej części Anglii, nad rzeką Avon. Zamek był kiedyś więzieniem i pozostały w nim lochy, w których trzymano więźniów. Byli to różni przestępcy od wrogów politycznych, po osoby zajmujące się czarną magią. W pomieszczeniach znajdują się przedmioty, których kiedyś używano, a aktorzy odgrywają role płynącego tutaj niegdyś życia.
  • Pałac Buckingham – jest to obowiązkowy punkt dla każdego turysty. Pałac to oficjalna siedziba rodziny królewskiej a dla zwiedzających otwarty jest w sezonie letnim i wczesną jesienią. Co drugi dzień przed pałacem, można obejrzeć widowiskową zmianę warty, która cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających Londyn.
  • Pałac Westministerski – siedziba brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów z nimi związanych. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak jak Pałac Buckingham, jest jedną z głównych Londyńskich atrakcji turystycznych. Przy pałacu znajduje się najsłynniejszy zegar Big Ben, który przez wielu nazywany jest symbolem kraju.


Londyn, Pałac Buckingham, Buckingham, Wielka Brytania

Atrakcyjne skały

Stonehenge to megalityczna budowla znajdująca się w Wiltshire jest jedną z pamiątek po czasach prehistorycznych. Mają ponoć 5000 lat. Skały znajdują się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Wewnątrz kręgu odkryto 56 dołów o głębokości 1 m. Uważa się, że mogły niegdyś gromadzić kamienie lub są pozostałością po otaczającej je drewnianej konstrukcji. Nieznany jest też cel budowy kręgu. Jedni twierdzą, że służył on do obserwacji gwiazd a inni, że odbywały się tam rytualne obrzędy pogańskie. Budowla w 1986 roku została wpisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


Stone Henge, Stonehenge, Wielka Brytania

Historia z duchem w tle

Położone w północnej Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, miasteczko York nazywane jest miastem pubów, kościołów i duchów. Pozostałości po historycznej architekturze można oglądać tu na każdym kroku. York to najbardziej nawiedzone miasto Europy. W centrum można zaopatrzyć się w miecz, a w pubie usiąść przy barze ramię w ramię z kościotrupem. Będąc w mieście, warto zobaczyć centrum Wikingów, katedrę York Minster i obowiązkowo mury obronne. Na północy miasta warto odwiedzić Zamek Howard uważany za jeden z najpiękniejszych w Wielkiej Brytanii.

Śladami Williama Shakespeare’a

Stratford to małe miasto położone w hrabstwie Warwickshire nad rzeką Avon. To tutaj urodził się i zmarł William Shakespeare. Szekspiromania od lat przyciąga tutaj mnóstwo turystów. Udostępniony do zwiedzania jest jego dom, w którym znajduje się duże muzeum, romantyczny ogród i przepiękny teatr. Ponadto kościół świętej Trójcy. W mieście i jego bliskiej odległości można obejrzeć również dom męża Elizabeth Hall, wnuczki Shakespeare’a, posiadłość jego córki Susanny, i jej męża doktora Johna Halla czy rodzinny dom żony i matki Shakespeare’a. Stratford to wspaniałe centrum kulturalne. Na pewno spodoba się pasjonatom poezji Szekspira i licznych wydarzeń kulturalnych.

Uniwersytety

   • Oksford to jedna z najlepszych uczelni na świecie składająca się z 38 niezależnych kolegiów. Oprócz studentów co roku przyciąga turystów, którzy przez chwilę pragną poczuć się częścią elitarnego, akademickiego świata. Oksford zachwyca swoją panoramą. Znakiem rozpoznawczym miasteczka są zabytkowe, gotyckie budynki o fasadach w ciepłym, miodowym kolorze. To właśnie tutaj kręcono Harry’ego Pottera.


Igły, Gothic, Uniwersytet, Oxford, Architektura, Podróż

   • Cambridge jest siedzibą drugiego najstarszego uniwersytetu brytyjskiego i najstarszego na świecie wydawnictwa, działającego nieprzerwanie od 1534 r. Co roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się tu Folk Festival. W trakcie imprezy prezentują się brytyjscy i irlandzcy muzycy folkowi oraz artyści z całego świata grający muzykę country, bluesa czy pop.


Clare College, Cambridge, Lawenda, Stare Budynku

Jak z bajki

   • Tunel drzew w Halnaker w hrabstwie West Sussex sprawia wrażenie, jakby prowadził do zaczarowanej, baśniowej krainy. Dawniej była to rzymska droga, obecnie prowadzi do wsi i wybrzeża. Swój unikatowy wygląd uzyskała dzięki wydeptywaniu przez ludzi, których co roku przyciąga ten piękny widok.
   • Las dzwonków w Dorset w regionie South West England. Co roku w maju turyści pędzą, aby zobaczyć piękne tereny leśne w Dorset pokrywające się dywanami pięknych kwiatów. Najwięcej dzwonków możemy zobaczyć w Duncliffe Wood koło Shaftesbury i Fifehead Wood.
   • Jeżeli uwielbiasz Harrego Pottera, warto wybrać się odrobinę dalej i zobaczyć Wiadukt Glenfinnan nad doliną rzeki Finnan w północnej Szkocji. Niepowtarzalna sceneria szkockich gór i piękne widoki stały się powodem, dla którego miejsce to zostało wybrane na plener kilku filmów. W serii o czarodziejach wiadukt można zobaczyć w częściach Komnata Tajemnic, więzień Azkabanu i Czara Ognia.


Wiadukt, Pociąg, Most, Kolejowej, Ruch, Krajobraz

   • Brighton Royal Pavilion to była rezydencja królewska w Brighton, przekształcona w muzeum, swoim wyglądem przypomina pałac Alladyna. Budynek został zaprojektowany w stylu indosaraceńskim, który stanowi połączenie neogotyku z architekturą charakterystyczną dla państwa Wielkich Mogołów. Budowle w tym stylu w Europie są rzadkością.

 

Artykuł przygotowała Sandra Tyl.