Na co zwrócić uwagę w ogłoszeniach o pracę?

Kategorie artykułu: News

 

Pierwszy etap rekrutacji wiąże się ze wstępną selekcją nadesłanych aplikacji. A czy Ty przeglądając oferty pracy, również dokonujesz ich selekcji?

Kto ceni swój czas, powinien starannie przeglądać ogłoszenia. Czasem już po pierwszej analizie oferty można uniknąć rozczarowania z powodu z zaangażowania w projekt, który będzie nieadekwatny do posiadanych umiejętności.

Przedstawiamy zbiór informacji, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim postanowisz aplikować na zamieszczone ogłoszenie:

Lokalizacja

Miejsce pracy to jeden z ważniejszych czynników decydujących o podjęciu zatrudnienia. Lokalizacja może okazać się kluczowa, ponieważ jeżeli będzie źle dobrana, będziesz tracić kilka godzin dziennie na dojazdy do firmy. Przed przyjęciem oferty należy także dobrze sprawdzić, jak dane miejsce jest skomunikowane i przeanalizować wszystkie możliwości dojazdu.

Kim jest pracodawca?

Przed przesłaniem CV czy umówieniem się na rozmowę kwalifikacyjną warto zorientować się, kim będzie nasz przyszły pracodawca. Nie chcesz przecież popełnić faux-pas, nie potrafiąc udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące działalności firmy. Warto również odwiedzić stronę internetową przedsiębiorstwa. Dzięki temu masz dużo informacji o potencjalnym pracodawcy w jednym miejscu. Wygląd i poprawność strony świadczą firmie. Tak więc błędy w pisowni czy brak przydatnych informacji mogą świadczyć o niedokładności i powinny skłonić Cię do przemyślenia, czy warto aplikować do pracodawcy.

Nie każde ogłoszenie, w którym nie podano nazwy pracodawcy, musisz na wstępie odrzucać. Zdarza się tak, że firma planuje zwolnić jakiegoś pracownika i wcześniej poszukuje kogoś na jego miejsce. Jest to tak zwana rekrutacja ukryta. Niektóre firmy zatrudniające pracowników wyższego szczebla nie decydują się na ujawnianie danych ze względu na konkurencję.

Jeżeli zainteresuje Cię oferta, w której nie podano danych przyszłego pracodawcy, warto skontaktować się z rekruterem w celu omówienia szczegółów i uzyskania dodatkowych informacji.

Częstotliwość pojawiania się oferty

To jak często interesująca Cię oferta zamieszczana jest w internecie, może dać Ci już wstępne informacje o stanowisku. Są firmy prowadzące rekrutacje stałe, ale w większości polega to na budowaniu bazy kandydatów. Pracodawca dzwoni do zainteresowanych, dopiero gdy ma zapotrzebowanie na pracowników.

Częste pojawianie się ogłoszenia może również świadczyć o dużej rotacji na stanowisku lub niskiej atrakcyjności wynagrodzenia czy innych warunków pracy. Oczywiście nie należy skreślać pracodawcy z tego powodu, warto jednak skontaktować się z nim w celu rozwiania swoich wątpliwości.

Treść ogłoszenia

Nazwa stanowiska i jego opis to najważniejsze elementy ogłoszenia. Przecież to dzięki nim wiesz, co to za praca i możesz zweryfikować, czy jest adekwatna do Twoich kwalifikacji, doświadczenia i aspiracji zawodowych.

Dobrze sformułowane i szczegółowe ogłoszenia świadczą o profesjonalnym podejściu do pracownika. Pracodawca wie, kogo szuka i chce zatrudnić. W ofercie przedstawia konkretne wymagania wobec kandydata. Jasno rozpisuje również zadania i ofertę firmy. Większość poważnych i wiarygodnych firm chce, aby zgłaszali się do nich kandydaci, faktycznie nadający się na stanowisko, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Czym mniej ogólników tym lepiej. Hasła typu praca w rozwijającej się firmie o niczym nie świadczą i w większości są tylko wypełniaczem.

Wynagrodzenie i dodatki

Jawność wynagrodzenia ma znaczenie. Obecnie, większość pracodawców podaje w ogłoszeniach możliwe do osiągnięcia zarobki. Ci, którzy tego nie robią, z jakichś względów chcą to ukryć.

Pamiętaj, że dodatki do wynagrodzenia również mają znaczenie. Czasem niższa pensja plus dodatek żywieniowy, mogą dać więcej niż wyższa stawka u innego pracodawcy. W ogłoszeniu powinny również znaleźć się informacje dotyczące dodatków pozapłacowych takich jak bony podarunkowe, pakiety ubezpieczeniowe czy karty sportowe.

Unikaj ofert, które proponują pracę za referencje czy też bezpłatny okres próbny. To, że w ogłoszeniu zawarta jest informacja o późniejszym przedłużeniu umowy i wysokim wynagrodzeniu może nie być prawdą.

Znalezienie wymarzonej pracy to spore wyzwanie. Nie jest jednak niemożliwe. Należy jednak podejść do tego zdroworozsądkowo, zwrócić uwagę gdzie zamieszczone jest ogłoszenie i czy źródło jest wiarygodne. Sprawdź, czy wymagania są jasno określone, jakie obowiązki spoczywają na pracowniku oraz czy firma jasno określiła korzyści wynikające z pracy. Jeżeli wybrana przez Ciebie oferta spełnia wszystkie te aspekty i Twoje oczekiwania – aplikuj!

Artykuł przygotowała Sandra Tyl