Nowy rok w Niemczech. Dostaniemy więcej!

Kategorie artykułu: News

Rok 2019 wiąże się z wieloma istotnymi zmianami, które bezpośrednio odnoszą się do osób mieszkających i pracujących w Niemczech. Przede wszystkim w kwestiach finansowych. Od razu jednak uspakajamy – będzie korzystniej!

Według ustaleń niemieckiego rządu kwota przeznaczona na ulgi finansowe dla rodzin mieszkających w kraju naszego zachodniego sąsiada sięgnie 10 mld euro. W znacznej mierze zostanie ona przeznaczona na Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny, wypłacany na dzieci do momentu podjęcia przez nie pracy, ale zachowując pewne obostrzenia, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Określona suma docelowa świadczenia ma podnieść się aż o 25 euro na każde dziecko. Ze zmianami trzeba jednak poczekać do lipca. Wtedy też stawka zasiłku na dziecko będzie wyższa o 10 euro. Kolejne 15 euro więcej zostanie wprowadzone w styczniu 2021 roku. Tym samym, od połowy 2019 roku, świadczenia Kindergeld będą wynosić 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie dziecko oraz 235 euro na każde kolejne dziecko. Co istotne, rodzice osiągający dochody poniżej 900 euro miesięcznie mogą ponadto uzyskać dodatek do świadczenia w wysokości do 170 euro na każde dziecko. Polacy mogą starać się o Kindergeld, jeśli jedno z rodziców pracuje od co najmniej sześciu miesięcy w Niemczech i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Deklaracja podatkowa

Zyskamy o dwa miesiące więcej czasu na złożenie stosownej deklaracji podatkowej niż w roku ubiegłym. Własnoręcznie przygotowując zeznanie podatkowe za rok 2018, pamiętajmy, że można to uczynić aż do 31 lipca. Wcześniej ostatecznym terminem był koniec maja. W przypadku rozliczania się przy pomocy doradcy podatkowego lub Stowarzyszenia ds. Pomocy przy Podatku Dochodowym, ten czas automatycznie wydłuża się do końca lutego 2020 roku.

Wyższa stawka

Od początku roku zanotowaliśmy wzrost płacy minimalnej. Stawka za godzinę rośnie z 8,84 euro do 9,19 euro. Jest wielce prawdopodobne, że do 2020 zostanie ona podniesiona aż do 12 euro! Mocno walczą o to związki zawodowe.

Alimenty

Wzrasta także minimalna kwota alimentów wypłacanych przez rodzica na dziecko. Potomstwo poniżej siódmego roku życia będzie otrzymywać 354 euro. Dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem 406 euro, natomiast od trzynastu do osiemnastu lat 476 euro miesięcznie.

Tańsze połączenia

Bardzo dobra informacja dotyczy również kwestii kontaktu z najbliższymi, którzy pozostali w Polsce. Z pomocą przyszła Unia Europejska, która uchwaliła, iż rozmowy w obrębie państw partnerskich mogą kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, zaś sms 6 centów za jedną wiadomość. Najprawdopodobniej zostanie to wprowadzone od maja tego roku.

Banknoty

Jeśli pod koniec maja otrzymacie banknoty, których nie znacie, to najpewniej nie będzie to powodem do zmartwień i przyczynkiem do domniemywania oszustwa. Wtedy też planowane jest przez Europejski Bank Centralny wprowadzenie nowych banknotów o nominałach 100 oraz 200 euro. Najważniejsza zmiana wizualna dotyczy ich wielkości, ponieważ będą mniejsze niż ich poprzednicy. Prócz tego mają być jaśniejsze i bardziej kolorowe. Ponadto, zostaną wzbogacone o nowe znaki bezpieczeństwa. Stare banknoty będą, oczywiście, nadal ważne.

Niższa składka

Zmniejszona została składka na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Spada ona do 2,5% dochodu brutto. To o 0,5% mniej niż w 2018 roku. Jednocześnie zwiększy się podstawowa stawka świadczeń socjalnych dla osób samotnych, jak i samotnych rodziców z 416 euro do 424 euro.

Uwaga na Diesla

Samochody z silnikami Diesla stopniowo zaczynają być wypierane z niemieckich dróg. Dotychczas zakaz wjazdu takich pojazdów dotyczył dwóch części Hamburga. Już niedługo najprawdopodobniej zostanie on rozszerzony o inne miasta. Już teraz wspomina się Berlin, Gelsenkirchen, Frankfurt i Essen. Jako pierwszy stosowną decyzję wydał Stuttgart – zakaz obowiązuje już od 1 stycznia. Od kwietnia dołączą do tego Bonn oraz Kolonia. Z obostrzeń zostaną zwolnieni kierowcy autobusów, taksówek, samochodów straży pożarnej i policji, karetek, a także aut zaopatrzeniowych.

Pomoc pielęgnacyjna

Osoby, które wymagają opieki lub członkowie ich rodzin mogą liczyć na kolejne formy rządowej pomocy. Między innymi dotyczy ona coraz większej liczby indywidualnych przypadków, kiedy kasa chorych opłaci przyjazd taksówką do lekarza. Ponadto, czasowe ograniczenie etatu umożliwi zredukowanie na czas określony czasu pracy, by następnie wrócić do normalnego rytmu pracy. Niestety, składki na ubezpieczenia pielęgnacyjne dość znacznie wzrosną. Z 0,5% do 3,05% dochodu brutto.

Auf wiedersehen TAN!

Wrzesień tego roku oznacza koniec papierowych listów TAN, zawierających listę numerów, które należy wprowadzić podczas dokonywania przelewów bankowych.