Rozliczanie podatku. Wiesz więcej i zyskujesz!

Kategorie artykułu: News

 

W 2020 roku doszło do kolejnych kilku zmian związanych z ustawodawstwem niemieckich podatków. Jesteś na nie gotowy? Bądź dobrze poinformowany i czerp realne profity z częściowego odzyskania zapłaconego wcześniej podatku!

Najważniejsze informacje dotyczą podniesienia stawek. W Europie tylko w Belgii podatki wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne są wyższe niż w Niemczech. Mimo to Steuerfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku, wzrosła w 2020 roku o 240 euro, więc 2,6% w porównaniu do 2019 roku. Teraz wynosi 9408 euro brutto dla osoby samotnej. W przeliczeniu na miesiąc to 784 euro wolnych od podatku. Suma wolna od opodatkowania dla małżeństw wzrosła o 480 euro i wynosi 18816 euro.

Od stycznia 2020 kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci to 2586 euro na dziecko i rodzica. Jednocześnie, jeśli rodzice mają jedno dziecko i składają razem zeznanie podatkowe, to całościowa suma zamyka się w 5172 euro. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że kwota wolna od podatku na opiekę nad dziećmi, w co wlicza się ich kształcenie, wynosi już 1320 euro na dziecko i rodzica. Podsumowując, całościowa suma dla osób posiadających dzieci wyniesie w 2020 roku 7812 euro.

Od tego roku podatnicy posiadający dzieci będą płacili niższy podatek solidarnościowy i niższy podatek kościelny. Dokładna kwota zostanie wyliczona automatycznie przez Finanzamt, po wcześniejszym wypełnieniu formularza Kind w zeznaniu Anlage Kind zur Steuererklärung.

Calculator, Calculation, Insurance, Finance, Accounting

Osoby zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego, czyli Steuererklärung, muszą to uczynić w urzędzie skarbowym do 31 lipca 2020 roku. Trochę inaczej wygląda to w przypadku, jeśli dana osoba korzysta z doradcy podatkowego. Wtedy czas na złożenie deklaracji podatkowej jest wydłużony do 28 lutego 2021 roku. Zdecydowanie nie radzimy spóźniać się z zeznaniem. Kara za to przewinienie wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc. Maksymalna wysokość zadośćuczynienia może sięgnąć niebagatelnej kwoty aż 25000 euro!

W Niemczech funkcjonuje obowiązek podatkowy ograniczony i nieograniczony. Pierwsza wymieniona sytuacja dotyczy osób, które pracowały w Niemczech do 183 dni w roku podatkowym, a ich dochody z pracy u zachodnich sąsiadów nie przekroczyły 90% wszystkich dochodów w danym roku. Jeśli tak jest, to nie można skorzystać z żadnej ulgi, a rozliczenie ze współmałżonkiem jest niemożliwe. Ulgi są dostępne w sytuacji, gdy podatnik pracuje powyżej 183 dni w Niemczech. Mogą one dotyczyć m.in. kosztów utrzymania oraz regularnych dojazdów do pracy.

Jesteś Polakiem pracującym w Niemczech? Nie zapomnij o złożeniu rocznego zeznania podatkowego, co też umożliwia odzyskanie części lub nawet całego zapłaconego podatku w kraju naszego sąsiada. O czym nie możesz zapomnieć? Potrzebujesz niemieckiej karty podatkowej, Lohnsteuerbescheinigung, którą wydaje pracodawca na koniec roku kalendarzowego. To z niej można dowiedzieć się, ile wynosi wysokość osiągniętego dochodu oraz zapłaconych zaliczek na podatek. Ważne jest również zaświadczenie UE/EOG, wystawione na drukach unijnych. Można je otrzymać w polskim urzędzie skarbowym. Ostatnim wymaganym dokumentem jest kopia dowodu osobistego lub paszportu.

Niemiecki urząd skarbowy poprosi cię także o wypełnienie formularzy podatkowych. To bardzo ważne, aby przed urzędem wykazać wszystkie osiągnięte dochody i otrzymane świadczenia. Jeśli posiadasz dokumenty potwierdzające, że ponosisz regularne koszty związane z legalnym zatrudnieniem na terenie Niemiec, to koniecznie je udostępnij! Może to być umowa najmu, potwierdzenie opłacania rachunków za media, koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego ze względu na pracę czy bilety dojazdu do miejsca pełnienia obowiązków zawodowych.

To od ciebie zależy czy deklarację podatkową złożysz w formie papierowej, czy elektronicznej. Ta druga opcja jest o wiele szybsza. Skorzystaj z aplikacji internetowej do rozliczeń, a następnie wyślij plik z deklaracją do Finanzamt. Jeśli to dla ciebie z różnych względów problem to poszukaj firmy, która specjalizuje się w rozliczeniach podatków z Niemiec. Bardzo ważne, aby miała uprawnienia Steuerberatera. To gwarant odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Podatek jest zwracany od 3 do 6 miesięcy po złożeniu deklaracji.

Masz poczucie, że nasza pomoc nastąpiła zbyt późno, ponieważ pracowałeś w Niemczech 2 lata temu i nie rozliczyłeś się z podatku? Spokojnie, nie ma żadnych powodów do zmartwień. Zeznanie podatkowe można składać do 4 lat wstecz! Chcesz rozliczyć się we własnym zakresie? Polecamy https://www.elster.de/eportal/start. To darmowy portal online, współpracujący z niemieckim urzędem finansowym, na którym samodzielnie dokonasz rozliczenia. Alternatywnie możesz skorzystać z wielu innych narzędzi internetowych. Pamiętaj jednak, że część z nich jest odpłatna.

Artykuł przygotowany przez firmę Humanus