Zaopatrzenie samochodu na wyjazd za granicę

Kategorie artykułu: News

Jedziesz do pracy za granicę własnym samochodem? Musisz więc przygotować odpowiednio swój pojazd, żeby nieświadomie nie złamać prawa. Przygotowaliśmy dla Was zbiór podstawowych informacji i krótki przewodnik po najpopularniejszych państwach w Europie.

Mimo obecności Polski w strefie Schengen i otwartych granic na drogach innych państw nadal obowiązują różne prawa. Dotyczy to również podstawowego wyposażenia samochodów, które może mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo czy udzielenie pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Co musi znaleźć się w samochodzie zarejestrowanym w Polsce?

Jako, że Polska jest sygnatariuszem Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym to zobowiązaliśmy się, podobnie jak wiele innych krajów do posiadania w autach obowiązkowego wyposażenia.

Co musi znaleźć się w Twoim samochodzie?

  • gaśnica typu ABC
  • trójkąt ostrzegawczy

Opcjonalne wyposażenie:

  • kamizelka odblaskowa
  • apteczka pierwszej pomocy
  • zestaw podstawowych narzędzi naprawczych
  • koło zapasowe
  • linka holownicza
  • kable rozruchowe
  • lewarek
  • zapasowe żarówki i bezpieczniki

Znajomość tej listy obowiązującej w Polsce może pomóc Ci ustrzec się przed niechcianym mandatem w obcym państwie. Jeżeli tylko wyposażenie Twojego samochodu (zarejestrowanego w Polsce) będzie niezgodne z przepisami kraju europejskiego, w którym przebywasz to masz prawo powołać się na wyżej wspomnianą konwencję. Prawdopodobnie uchroni Cię to przed karą finansową. Mimo wszystko polecamy jednak odpowiednio przygotować swój pojazd przed wyjazdem.

OC i Zielona Karta

OC Twojego samochodu będzie ważne na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Prócz tego nie straci na ważności w Andorze, Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Monako, San Marino, na Wyspach Normandzkich, Gibraltarze, Wyspach Man i Wyspach Owczych.

Sprawdź, co musisz mieć w swoim samochodzie, jeżeli jedziesz do jednego z najpopularniejszych wśród Polaków państw.

Norwegia

Z obowiązujących w Polsce rzeczy, norweski kierowca musi posiadać trójkąt ostrzegawczy. Niekonieczne jest jednak posiadanie gaśnicy. Jeżeli wybierasz się do Norwegii to powinieneś dodatkowo wyposażyć swoje auto w deflektory świateł drogowych i kamizelkę odblaskową. Jak się okazuje, apteczka nie jest wymagana, ale dla spokoju ducha i własnego bezpieczeństwa polecamy zabrać ją do auta.

Niemcy

Podobnie do wymogów polskiego prawa, samochody poruszające się na terenie Niemiec muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Zaleca się również zakładanie kamizelek odblaskowych podczas opuszczania pojazdu na poboczu drogi, zaś dla kierowców zawodowych kamizelki są obowiązkowe.

Co ważne, w Niemczech posiadanie apteczki samochodowej jest obowiązkowe.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Silverhand