5 nieoczywistych miast Europy najlepszych na city break

Kategorie artykułu: News

 

W czasach tanich linii lotniczych i rozbudowanej infrastruktury noclegowej podróżowanie po Europie stało się niezwykle proste i względnie tanie. Często ceny noclegów w europejskich miastach są porównywalne do kwater w Polsce, a ceny biletów lotniczych na popularnych kierunkach zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Niektóre europejskie miasta cieszą się niezwykłą popularnością, inne nie są tak popularne, mimo że oferują mnóstwo atrakcji. Jakie europejskie miasta warto zwiedzić w czasie krótkiego city break?

landscape-shot-young-female-traveler.jpg

1. Nicea

Nicea to piąte pod względem wielkości miasto we Francji. Leży na Lazurowym Wybrzeżu na południu kraju, a z Polski można tam dotrzeć bezpośrednim samolotem w 2,5 godziny. Dojazd z lotniska do centrum jest niezwykle prosty i szybki dzięki nowoczesnym tramwajom jeżdżącym na tej trasie. Miasto oferuje zarówno piękne widoki, dostęp do Morza Śródziemnego, jak i liczne muzea, restauracje i zabytki do zwiedzania.

Jeśli lubicie spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu, Nicea będzie świetnym wyborem. Znajduje się tutaj szeroka, lecz kamienista, darmowa plaża, wzdłuż której ciągnie się siedmiokilometrowa Promenada Anglików z wieloma restauracjami i barami. Oprócz tego liczne parki z placami zabaw jak choćby Promenade du Paillon z fontannami, wspaniałym morskim placem zabaw i zacienione skwery. Miłośnicy spacerów koniecznie powinni się wybrać do Starego Miasta i portu wdrapać na wzgórze Colline de Chateau, skąd rozciąga się fantastyczna panorama. Osoby lubiące naturę koniecznie powinny się wybrać także do Parc Phoenix – to połączenie ogrodu botanicznego i zoo z dużą szklarnią, w której mieszkają flamingi.

Miłośnicy sztuki z pewnością odnajdą coś dla siebie w jednym ze 100 muzeów i 150 galerii, w których można znaleźć dzieła słynnych malarzy, m.in. Moneta, Renoira, Matisse’a czy Chagala. Warto zajrzeć także do monumentalnych kościołów.

Nicea jest dobrze skomunikowana z okolicznymi miastami. Można zrobić sobie wycieczkę do Monaco, Cannes, Antibes czy Menton, a także do średniowiecznych miasteczek, jak choćby Eze czy Grasse. Należy pamiętać, że bilety autobusowe są znacznie tańsze niż kolejowe (kosztują ok. 2 euro), choć podróż autobusem zajmuje więcej czasu.

2. Neapol

W około 2,5 godziny można dolecieć z Polski do Neapolu. To niezbyt popularny kierunek wycieczek do Włoch, ale idealny na krótki city break. Dojazd z lotniska do centrum zajmuje tylko 15 minut taksówką lub autobusem. Choć Neapol kojarzy się z brudem i mafią, ma wiele do zaoferowania i warto go odwiedzić.

Neapol jest bezpiecznym miastem i można pieszo zagłębić się w labiryncie ciasnych uliczek ozdobionych kapliczkami i sznurami z praniem, mających niepowtarzalny klimat autentycznych Włoch. Znajdują się tutaj fantastyczne muzea, na przykład muzeum archeologiczne, muzeum przyrodnicze, geologiczne, muzea sztuki, a także dwa zamki – stary i nowy, liczne pałace i kościoły pamiętające średniowiecze.

Ciekawym miejscem jest Via San Gregorio Armeno, przy której znajdują się warsztaty słynnych neapolitańskich szopkarzy. Można tu kupić gotowe szopki, a także elementy ich wyposażania, na przykład miniaturowe postaci, zwierzęta, naczynia, rośliny. Szopki wystawione są na ulicy i można je oglądać za darmo.

Jeśli już mowa o kulcie, to warto wybrać się do Dzielnicy Hiszpańskiej, gdzie znajduje się miejsce kultu słynnego piłkarza Maradony. Zaułek z wielkim muralem i piłkarskimi pamiątkami złożonymi pod nim wygląda niesamowicie. W dzielnicy jest również mnóstwo graffiti i plakatów poświęconych piłkarzowi. To miejsce zrobi wrażenie nie tylko na fanach piłki nożnej.

Neapol jest dobrze skomunikowany liniami kolejowymi z innymi miastami wybrzeża. Łatwo stąd dojechać na przykład na słynne Wybrzeże Amalfijskie, a także do Pompejów i na wulkan Wezuwiusz.

Będąc w Neapolu koniecznie trzeba spróbować słynnej neapolitańskiej pizzy, a także ulicznych przekąsek, takich jak kanapki, arancini (kulki ryżowe nadziewane mięsem, serem lub warzywami), frittatiny (kulki z makaronu z równymi nadzieniami), fantastyczne ciastka. Jedzenie w tym mieście jest fenomenalne, autentyczne i niedrogie.

3. Bruksela

Bruksela to stolica Francji i Unii Europejskiej. Miasto z jednej strony nowoczesne, z drugiej pełne niesamowitych zabytków. Z Polski można tu dolecieć w 2 godziny, a ceny biletów lotniczych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Z lotniska do centrum miasta kursują bezpośrednie autobusy.

Sercem Brukseli jest Grand Place, czyli rynek otoczony pięknymi renesansowymi kamienicami i ratuszem, który tętni życiem o każdej porze roku. Warto przespacerować się uliczkami starego miasta, pełnymi restauracji, kawiarni i sklepów. Osoby ceniące zabytki powinny zwiedzić również Pałac Królewski, z którego do dziś korzystają monarchowie Belgii i spędzić czas w królewskich ogrodach. Koniecznie trzeba zajrzeć do gotyckich katedr i kościołów.

W Brukseli znajduje się ponad 100 muzeów i galerii, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu muzea sztuki z pracami mistrzów malarstwa, takimi jak Rubens, Bosch, van Dyck, Matisse czy Degas, ale również muzeum instrumentów, zabawek, browarnictwa, komiksu, historii naturalnej, a nawet muzeum mody, wody, marcepanu i czekolady.

Oprócz zabytkowych budynków, w Brukseli można znaleźć niezwykle nowoczesne obiekty. Symbolem miasta jest Atomium, czyli ponad stumetrowy model kryształu żelaza, w którym znajduje się punkt widokowy, kawiarnie i restauracje oraz przestrzeń wystawiennicza. Warto zwiedzić też Dzielnicę Europejską, gdzie w nowoczesnych budynkach mieści się siedziba Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz inne unijne instytucje.

Będąc w Brukseli, koniecznie trzeba spróbować słynnej czekolady, gofrów i belgijskich frytek, które kupicie na każdym rogu. Najlepszym miejscem, żeby spróbować lokalnej kuchni jest hala targowa Saint-Gery.

4. Goteborg

Większość osób planując wizytę w Szwecji, wybiera jej stolicę – Sztokholm, natomiast miastem wartym zwiedzenia jest także Goteborg. Z Polski dolecimy do niego w niecałe 2 godziny, jednak najlepiej wybrać się tam wiosną, latem lub wczesną jesienią, ze względu na najcieplejsze temperatury i najdłuższe dni. W przeciwieństwie do Sztokholmu, w Goteborgu nie ma tylu turystów.

Najstarszą dzielnicą miasta jest Haga, w której znajdują się nietypowe budynki z murowanym parterem i drewnianymi wyższymi piętrami. Jest to niezwykle malownicza, zadbana dzielnica, pełna kwiatów, kawiarni i restauracji. Centrum miasta można zwiedzić pieszo lub wybrać się w rejs po kanałach, nie jest to jednak tania przyjemność.

Spacer po mieście umili na pewno wizyta w  parku Trädgårdsföreningen z piękną palmiarnią i w największym w Szwecji ogrodzie botanicznym. W mieście i okolicach znajduje się również wiele plaż – od kamienistych i dzikich do piaszczystych i strzeżonych.

Goteborg ma niezwykle ciekawą ofertę muzealną. Oprócz klasycznych – Muzeum Miejskiego i Muzeum Sztuki – są tu niezwykle nowoczesne obiekty, takie jak Muzeum Kultury Światowej i centrum nauki Universum. Miłośnicy motoryzacji powinni zajrzeć także do Muzeum Volvo, a fani lunaparków koniecznie muszą odwiedzić Liseberg – największy park rozrywki w Szwecji.

5. Hamburg

Hamburg to portowe miasto znajdujące się w północnych Niemczech, do którego można dolecieć z Polski w 1,5 godziny. Mimo że Hamburg to jedna z większych metropolii naszego zachodniego sąsiada, nie brak w nim zieleni i terenów rekreacyjnych, gdzie można przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Wizytówką Hamburga jest dzielnica portowa z imponującymi XIX-wiecznymi spichlerzami, tworzącymi największy na świecie kompleks magazynów. Budynki te są zbudowane z czerwonej cegły i bogato zdobione, a w jednym z nich znajduje się nawet filharmonia. Spacer po Dzielnicy Spichlerzy to żelazny punkt zwiedzania miasta. Podobnie jak spacer po Starym Mieście, nad którym królują wieże pięciu monumentalnych kościołów.

Będąc w Hamburgu, koniecznie trzeba zwiedzić Miniatur Wunderland, czyli ogromną makietę przedstawiającą najpiękniejsze zakątki Ziemi. Jeździ po niej najdłuższa zabawkowa kolejka świata i zmieniają się pory dnia. To świetna atrakcja nie tylko dla dzieci.

Hamburg poprzecinany jest rzekami i kanałami, z których największe to rzeki Łaba i Alster. Pod Łabą znajduje się tunel z początku XX wieku dla pieszych, rowerzystów oraz samochodów, które zjeżdżają pod ziemię specjalną windą. Nad rzekami z kolei rozciągają się zielone bulwary, można skorzystać z plaży lub zrobić sobie przejażdżkę statkiem parowym. Najpiękniejszą dzielnicą położoną na wzgórzach nad Łabą jest Blankenese. Niegdyś była tu wioska rybacka, a obecnie znajdują się ekskluzywne wille. Warto też spędzić czas w prawie 50-hektarowym parku położonym w centrum miasta Planten un Blomen. Latem można poleżeć na leżakach i pospacerować po największym w Europie ogrodzie japońskim, a zimą pojeździć na łyżwach na największym w Niemczech lodowisku.

Zamiast obleganych przez turystów miast, takich jak Paryż, Londyn, Barcelona czy Praga, warto wybrać na city break nieco mniej popularne destynacje. Nicea, Neapol, Goteborg, Bruksela i Hamburg to duże, pełne atrakcji miasta, do których łatwo dolecieć z Polski tanimi liniami lotniczymi. Oferują zarówno piękną architekturę, ciekawe muzea, zadbaną zieleń, jak i nowoczesne budynki i pyszną kuchnię.

 

Artykuł przygotowała Małgorzata Najder