Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o Niemczech?

Kategorie artykułu: News

 

Czy wiesz, że w 1916 roku Niemcy jako pierwsi wprowadzili czas letni? W niemieckich szkołach oceny stawiane są odwrotnie niż w Polsce – najniższa ocena to 6, a najlepsza to 1. Kiedy zadzwonisz do Niemiec, nie usłyszysz „słucham”, tylko nazwisko osoby, która odbierze telefon.

Architektura, Niemcy, Budynku, Banderą

Niemcy to kraj położony w zachodniej części Europy. Składa się z 16 landów i statystycznie stanowi najbardziej zaludniony obszar należący do Unii Europejskiej. Współczesne Niemcy odbiegają od standardowego wyobrażenia o nich. Kraj ten to nowoczesne miasta posiadające architektoniczne perełki, ogromne pasaże handlowe i nieustające nocne życie. To przemysłowa potęga, słynąca z wysoko rozwiniętej gospodarki i jednocześnie kraj, który na nowo odkrywa skarby swojej kultury. Ponad 7 milionów mieszkańców Niemiec to cudzoziemcy. Co trzeci mieszkaniec Stuttgartu i co czwarty Frankfurtu nad Menem to obcokrajowiec. Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o Niemczech?

Polacy w Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów mieszkają niemal 2 miliony osób związanych z Polską. W ostatnich latach jest to najczęściej wybierany kierunek emigracji. Wyższe zarobki i lepszy standard życia sprawiają, że prawie milion naszych rodaków mieszka na stałe za Odrą. Warto jednak wspomnieć, że za czasów PRL był to również często wybierany kierunek, stąd współcześnie w Niemczech mieszka blisko 2 miliony osób posiadających polskie korzenie, ale urodzonych i wychowanych poza granicami Polski.

Żelkowe misie

Haribo to nazwa globalnej marki firmy produkującej słodycze. Niemiecki cukiernik nabył dom na Bergstrasse w Kessenich, gdzie założył swój pierwszy zakład produkcyjny. Na jego kapitał początkowy składały się worek cukru, marmurowa płyta, taboret, piec, miedziany czajnik i walec. W 1922 roku Hans Riegel zgłosił rejestrację firmy produkującej i sprzedającej słodycze. Nazwa Haribo powstała od pierwszych liter jego imienia i nazwiska oraz od dwóch pierwszych liter jego rodzinnego miasta Bonn.

Giant Gumowe Niedźwiedź, Gummibär, Gummibärchen

Infolinia dla zdenerwowanych

W 2012 została uruchomiona specjalna infolinia o nazwie Schimpf-los, co mniej więcej oznacza „wyklnij to”. Infolinia pozwala zestresowanej, zmęczonej pracą osobie zadzwonić i wykrzyczeć się do woli. Pracownicy infolinii nie tylko ze spokojem wysłuchują obelg i krzyków ze strony dzwoniących, ale również prowokują do tego, by zintensyfikować złość poprzez zadawanie pytań takich jak „to wszystko, na co cię stać?”. Stosowanie prowokacyjnych komunikatów ma na celu jak najszybsze doznanie przez klienta spokoju i poczucia ulgi. Koszt połączenia to 1,49 euro za minutę.

Miasto tysiąca mostów

Powierzchnia Berlina, który jest stolicą Niemiec to 891,8 km². W Wenecji, która słynie z kanałów, mostów i gondol, znajduje się 391 mostów, a w Berlinie jest ich aż 960, czyli prawie 2,5 razy więcej. Najstarszym mostem zachowanym w Berlinie jest most Jungfernbrücke wybudowany w 1798 roku nad kanałem Spreekanal. Przeprawa w tym miejscu istniała już w 1689 roku. Jungfernbrücke to również jedyny zachowany most zwodzony w Berlinie.

Najwyższy ewangelicki kościół

Ukończona w 1890 roku katedra Ulmer Münster została zbudowana w stylu gotyckim, a wieńcząca ją wieża mierzy 161,53 m. Do jej szczytu prowadzi 768 schodów. Katedra w Ulm to również najwyższy ewangelicki kościół na świecie.

Freiburg, Miasta, Münster, Freiburger Minster, Downtown

Mandat za środkowy palec

Gest pokazania środkowego palca jest w Niemczech zakazany i można zostać za niego ukaranym mandatem.

Pewien kierowca przekroczył prędkość o 11 km/h, co wystarczyło, żeby fotoradar karnie zrobił mu zdjęcie. Kierowca w złości postanowił pokazać mu obraźliwy gest. Policjanci poczuli się urażeni i skierowali sprawę do sądu, który uznał winę kierowcy i zamiast 20 euro, standardowego mandatu za przekroczenie prędkości, przyznał mu 1500 euro grzywny.

Disnejowski zamek Neuschwanstein

Zamek jest jednym z symboli niemieckiej turystyki, a także jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków w całej Europie. Zamek należący kiedyś do króla Ludwika II Bawarskiego, położony jest na grzbiecie wysokiej skały, przyozdobiony mnóstwem wieżyczek, girland, balkonów i rzeźb. Turyści nazywają budowlę zamkiem Disneya ze względu na podobieństwo do tego z czołówki znanych nam bajek. Warto wspomnieć, że o miano pierwowzoru rywalizuje więcej miejsc, w tym cypryjski zamek św. Hilariona.

Fairytale, Neuschwanstein, Zamek, Nowy Zamek Łabędzi

Legalna ucieczka z więzienia

W Niemczech osadzony w więzieniu może legalnie próbować z niego uciec. Jeśli osobie osadzonej uda się zbiec, nie otrzyma ona za to żadnej dodatkowej kary. Takie podejście wynika z prawa, które mówi o tym, że „ludzką naturą jest dążenie do wolności”. Oczywiście każde przestępstwo popełnione podczas ucieczki zostanie osądzone.

Brak kasy numer 04

Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Borussii Dortmund, który znajduje się przy ich stadionie, nie znajdziemy kasy z numerem 04. Wiąże się to ze sportową rywalizacją z odwiecznym rywalem Schalke 04. Derby Westfalii, w Niemczech nazywane Revierderby, to piłkarskie rozgrywki pomiędzy drużynami Borussii Dortmund oraz Schalke 04 Gelsenkirchen. Zacięta rywalizacja obu zespołów doprowadziła do tego, że liczba 4 została uznana za pechową i na stadionie Borussii nie istnieje. Chcąc zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami przy stadionie, możemy zapłacić w kasie 01, 02, 03 i 05.

Borussia, Stadion, Piłkarz, Stadion Piłkarski, Widzów

Piwo do jedzenia

Czy piwo jest jedzeniem? W Bawarii tak, zostało to nawet oficjalnie zatwierdzone. Niemcy są na drugim miejscu pod względem konsumpcji piwa. Każdego roku pije się tu około 8 miliardów litrów piwa. Możemy doliczyć się ponad 1 350 browarów, które produkują około 5000 różnych gatunków piw. Miłośnik tego trunku, teoretycznie mógłby codziennie próbować nowego piwa z Niemiec przez 13,5 lat. Dzień Niemieckiego Piwa obchodzony jest przez niemiecki przemysł browarniczy od 1994 corocznie w dniu 23 kwietnia. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przyjęcia Bawarskiego Prawa Czystości Piwa w 1516.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl