Czy warto aplikować na oferty pracy agencji zatrudnienia?
Szukanie pracy na własną rękę bywa mocno czasochłonne i frustrujące. Szczególnie jeśli poszukujemy pracy za granicą i jest to nasz pierwszy wyjazd lub interesuje nas zatrudnienie kilka razy do roku, np. do opieki nad osobą starszą lub prace sezonowe. Naprzeciw wychodzą agencje zatrudnienia. Dobra agencja pracy nie tylko zaoferuje zatrudnienie, które będzie dopasowane do doświadczenia, kwalifikacji i oczekiwań, ale również będzie wsparciem w procesie adaptacji w nowym środowisku. W artykule wskażemy co zrobić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą a przede wszystkim legalną agencję pracy.
Poszukiwanie pracy za granicą na własną rękę
Pierwszym problemem, który możemy napotkać podczas poszukiwania pracy za granicą, jest znajomość języka. Aby pozytywnie przejść proces rekrutacji, wszystkie rozmowy z przyszłym pracodawcą, nasza znajomość języka obcego musi być co najmniej komunikatywna.
Kolejną kwestią jest wynajem domu/mieszkania/pokoju. Nieuczciwi wynajmujący są wszędzie. Musimy bardzo uważać, żeby nikt nas nie oszukał, dokładnie czytać umowę, która najczęściej jest w języku obcym, więc tu również komunikatywna znajomość języka jest niezbędna.
Ostatnią, jednak nie mniej ważną kwestią jest znajomość prawa pracy, które obowiązuje w danym kraju – minimalne wynagrodzenie, czas pracy, ilość dni urlopowych, te podstawowe kwestie i wiele więcej powinien znać każdy, kto poszukuje zatrudnienia za granica na własną rękę.
Równie ważne jest wiedza do kogo zgłosić nieuczciwego pracodawcę i wynajmującego. Informacje, gdzie zgłosić naruszenie przepisów pracy znajdziesz w naszym artykule: https://artykuly.poloniusz.pl/gdzie-zglosic-naruszenie-przepisow-prawa-pracy-w-roznych-krajach-ue/
Poszukiwanie pracy przez agencję pracy
Podstawowym zadaniem agencji pracy jest znalezienie kandydatowi zatrudnienia. Najczęściej agencje pośrednictwa prowadzą rozmowy rekrutacyjne i przesyłają niezbędne dokumenty w języku ojczystym dla kandydata. Rolą dobrej agencji rekrutacyjnej jest również znajomość prawa pracy w kraju, do którego pracownik zostanie wysłany i stworzenie takiej umowy i takich warunków, aby kandydata na miejscu nie spotkała niemiła niespodzianka. Zatrudnienie odbywa się przed wyjazdem, co również dla pracownika jest bezpieczną formą, gdyż po przyjeździe na miejsce od razu rozpoczyna pracę.
Agencje oferują również szereg dodatkowych benefitów. Są to między innymi: szkolenia językowe, dodatkowe kursy, które poszerzają wiedzę i kwalifikacje pracownika, jak również zakwaterowanie, które może być bezpłatne, lub opłacone z pensji, jednak kwoty, w większości przypadków są niższe, niż na rynku mieszkaniowym. Dodatkowym atutem może być transport z miejsca zamieszkania lub zwrot kosztów podróży. Tak samo w przypadku dojazdów na miejsce pracy. Jednak jest to dodatek i nie każda agencja ten transport zapewnia.
Każda dobra agencja pracy wspiera swoich pracowników na miejscu. Pomoc polskiego koordynatora, kiedy znajdujemy się w nowym środowisku, jest nieoceniona.
Jak znaleźć legalną agencję pracy?
Istnieje wiele agencji pośrednictwa pracy, jednak przy wyborze odpowiedniej musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Przede wszystkim czy firma ma odpowiednie wpisy do rejestru przedsiębiorców. W Polsce będzie to nr NIP lub KRS. Dodatkowo polskie agencje rekrutujące pracowników tymczasowych powinny posiadać wpis do rejestru KRAZ. Jest to wykaz firm zajmujących się pośrednictwem pracy, doradztwem personalnym oraz usługami tymczasowymi zgodnie z przepisami polskiego prawa. Daje to gwarancję bezpieczeństwa szczególnie dla kandydatów poszukujących pracy za granicą.
Każda agencja pracy musi posiadać swoją siedzibę oraz dane kontaktowe. Dobrze również sprawdzić stronę internetową danej agencji i jej media społecznościowe. Czytanie opinii o firmie jest kwestią dyskusyjną. Pamiętajmy, że obecnie możemy wykupić obserwujących i pozytywne komentarze. Negatywne mogą być dodawane przez nieuczciwą konkurencję, więc weryfikacja firmy jedynie po opiniach, naszym zdaniem, mija się z celem.
Jeśli mamy możliwość przyjścia do biura danej firmy, zróbmy to. Rozmowa na żywo z rekruterem również da nam jakiś ogląd na agencję pracy, dodatkowo dostarczy nam większej wiedzy o wybranej ofercie, a także przekonamy się, czy adres firmy w ogóle istnieje.
Podobnie postępujmy w przypadku agencji zagranicznych. Sprawdźmy, czy firma posiada odpowiednie wpisy, czy działa legalnie. To podstawa. Jeśli zagraniczny pośrednik poszukuje pracowników z polski, najczęściej posiada polskiego koordynatora lub osobę, która mówi w języku polskim. To duże ułatwienie i ogromna pomoc na miejscu, jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy z daną agencją. Dodatkowo wiele dużych zagranicznych firm pośredniczących posiada swoje oddziały w Polsce. Jest to ogromne ułatwienie dla przyszłych pracowników.
Co bardzo ważne – podpisujmy umowy jeszcze przed wyjazdem. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do zapisów w umowie – pytaj.
Wybór sposobu poszukiwania pracy jest podstawą bezpiecznego wyjazdu i sukcesu w znalezieniu zatrudnienia. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się pewnie i dopiero stawiasz pierwsze kroki w pracy za granicą lub zależy Ci na elastycznych wyjazdach, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie praca przez agencje zatrudnienia. Uczciwe warunki, znajomość prawa pracy, koordynacja procesu zatrudnienia i wyjazdu, to tylko część oferty firm zatrudniających pracowników tymczasowych. Powodzenia!
Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska