Dlaczego zmieniamy pracę?
Współczesny świat charakteryzuje się zmiennością. Przemianom ulegają wartości, a co za tym idzie również wyzwania i problemy. Inne jest także nasze podejście do pracy, zatrudnienia i zarabiania. Wiele osób decyduje się także na przekwalifikowanie czy dokształcenie w wybranym kierunku. Młode pokolenie odrzuciło przekonanie, że kariera powinna być oparta na związaniu się z jedną firmą na całe życie.
Co kieruje ludźmi przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy? Na co zwracają uwagę, zanim zdecydują się przyjąć dane stanowisko?
Od lat nie zmienia się to, że największy wpływ na decyzje zawodowe ma wynagrodzenie oferowane przez pracodawcę. Coraz więcej młodych ludzi deklaruje jednak, że możliwość rozwoju, charakter wykonywanej pracy, a nawet bezpośredni przełożony to czynniki, które mają wpływ na to, czy zdecydujemy się na podjęcie pracy lub też pozostanie w firmie. Nie najlepsze relacje z szefem motywują do zmiany pracy i sprawiają, że zaczynamy przyglądać się przyszłemu pracodawcy.
Dlaczego zmieniamy pracę?
Świadomość dotycząca oczekiwań zawodowych jest coraz większa.
Pracownicy śmielej komunikują swoje wymagania finansowe i częściej podejmują negocjacje. Wzrosły także ich oczekiwania dotyczące samej pracy. Dążenie do tego, by przynosiła ona satysfakcję i rozwój, była zgodna z przekonaniami i wartościami oraz aby pozwalała na przebywanie w przyjaznej i miłej atmosferze, stało się codziennością. Coraz częściej łączymy także pracę z życiem prywatnym. Zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, a braki w personelu zgłasza coraz więcej pracodawców. Zatem, jeżeli jeden z wymienionych wyżej elementów zaczyna szwankować, zaczynamy otwierać się na rynek pracy, gdzie aktualnie można przebierać w ofertach.
Do najczęściej wymienianych powodów zmiany pracodawcy należą:
- zarobki nieadekwatne do wykonywanych obowiązków – doświadczenie, wiedza, praca na samodzielnym stanowisku, odpowiedzialność i dokładanie obowiązków. Jeżeli w takiej sytuacji pracodawca nie widzi podstaw do podwyżki, to uzasadnione jest to, że zaczynasz szukać nowej pracy;
- brak możliwości awansu, szkoleń, rozwoju – zmiana stanowiska na wyższe wiąże się z lepszym wynagrodzeniem. Każdy pracownik lubi czuć się doceniony, a brak możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych prowadzi często do podjęcia decyzji o zmianie pracodawcy. Brak szkoleń to także informacja, że pracodawca nie inwestuje w swoją kadrę;
- zła atmosfera, konflikty ze współpracownikami i przełożonym – mimo dobrego wynagrodzenia, możliwości rozwoju i pakietu szkoleń, atmosfera panująca w miejscu pracy może okazać się decydująca. Jeżeli nie potrafisz znaleźć wspólnej linii z przełożonym lub kolegami z pracy, złożenie wypowiedzenia pozostaje kwestią czasu.
Środowisko pracy jest zatem postrzegane jako obszar do awansu związanego z podwyżką, rozwoju i możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji. Chcemy być częścią organizacji cechujących się wzajemnym szacunkiem, przyjazną atmosferą, a uciekamy przed stresem i presją czasu.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że częste zmiany pracy mogą wzbudzić niechęć u potencjalnych pracodawców. Rekruter może mieć obawy przed zatrudnieniem osoby, w którą zainwestuje swój czas i środki, a ona po krótkim okresie zrezygnuje. Rotacja pracowników wiąże się dla pracodawcy z ponoszeniem kolejnych kosztów, na przykład wdrażania nowych osób, więc im dłużej taka osoba pozostanie w strukturach firmy, tym lepiej.
Aby zminimalizować ryzyko rezygnacji z pracy, jeszcze przed jej podjęciem postaraj się poznać pracodawcę. Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaj o wszystkie ważne dla Ciebie kwestie. Zmiana pracy zawsze powinna być przemyślana.
Warto pamiętać, że zmiany mogą też przynieść korzyści. Jeżeli tracisz motywację, wykonywanie codziennych obowiązków staje się coraz trudniejsze i czujesz, że się nie rozwijasz, warto pomyśleć o nowym miejscu pracy. Inne stanowisko może pozytywnie wpłynąć na Twoje poczucie wartości i karierę zawodową.
Jak ponownie wkroczyć na rynek pracy?
Ważne jest, aby do zmian podchodzić świadomie. Zmiana miejsca pracy nie musi być związana z dyskomfortem. Większość zależy od tego, jak się do niej przygotujesz. Zastanów się, jaki profil firmy Cię interesuje i w jakim środowisku chcesz pracować. W ten sposób zminimalizujesz możliwość podjęcia złych decyzji i rozczarowania.
Zorientuj się także, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy i w branży, która Cię interesuje. Zapoznaj się z dostępnymi ofertami od różnych pracodawców, porównaj warunki, jakie oferują. Mając rozeznanie w sytuacji, dowiesz się, czy jest to odpowiedni moment na zmianę.
Dużą rolę w procesie poszukiwania zatrudnienia odgrywa życiorys. Odśwież go, uzupełnij o aktualne dane, dopasuj do danego stanowiska i postaraj się, aby było napisane na miarę dzisiejszych czasów. Jeżeli spędziłeś kilka lat w jednej firmie, CV na pewno wymaga odświeżenia.
Więcej informacji o tym, jak napisać CV znajdziesz w naszym artykule: CV, które zainteresuje rekrutera.
Pamiętaj, że nie zawsze możesz liczyć na szybkie efekty. Ważna jest cierpliwość, pozytywne nastawienie i odporność na brak odzewu po przesłaniu aplikacji. Nie zamykaj się również na nowe branże czy stanowiska. Pamiętaj, że musisz się liczyć z przekwalifikowaniem.
Jeszcze kilkanaście lat temu praca była podstawową wartością i kojarzyła się z gotowością do poświęceń, które były nieuniknione na drodze zawodowej. Nowe pokolenie charakteryzuje się zupełnie innymi priorytetami. Odważniej formułuje swoje oczekiwania względem pracodawców. Rynek pracownika charakteryzuje możliwość wyboru dopasowanej oferty i nie ogranicza się już do pokolenia, które jest najmłodsze na ryku pracy.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl