Edukacja na świecie
1 września większość dzieci oraz młodzieży uda się do szkoły na rozpoczęcie roku. Dzień ten jest typowy dla Polski, jednak na świecie są różne terminy rozpoczęcia oraz warunki edukacji. Poznajmy najciekawsze szkoły na świecie.
Nauka za Odrą
W Niemczech pierwszym etapem edukacji jest 4 lub 6 – letnia szkoła podstawowa. Następnie uczniowie mają do wyboru kilka rodzajów szkół różniących się pod względem zainteresowań: Gimnazjum, Szkoła Ogólna, Szkoła Realna oraz Szkoła Główna.
Rozpoczęcie roku szkolnego uzależnione jest od landu, w którym dziecko uczęszcza do szkoły (np. Berlin – początek września, Bawaria – po 10. września).
Francuska edukacja
Nauka zaczyna się we wrześniu i kończy w lipcu. Francja jest podzielona na 3 różne strefy, jeśli chodzi o termin rozpoczęcia wakacji, dzięki temu francuski unikają urlopowych korków.
Edukacja we Francji trwa przez 4 dni w tygodniu przez 11 miesięcy w roku. Od 2018 roku gminy we Francji same decydują odnośnie rozkładu lekcji w tygodniu, jedynym ograniczeniem jest 24-godzinny tydzień nauki. Poza edukacją w szkole obowiązują również 2 i pół godzinne przerwy na lunch każdego dnia.
Francuskie dzieci rozpoczynają edukację już w wieku 3 lat w école maternelle (przedszkole), następnie w wieku 6 lat przechodzą do szkoły podstawowej. Po podstawówce uczniowie podchodzą do egzaminu LHC, który decyduje o zdaniu do liceum.
Nauka w kraju kwitnącej wiśni
W Japonii w przeciwieństwie do Francji szkoła trwa przez 6 dni w tygodniu. Początek roku szkolnego w Japonii przypada na wiosnę – początek kwietnia, natomiast kończy pod koniec marca (termin jest ustalany z roku na rok). Okres wakacji trwa tutaj zaledwie tydzień.
W przypadku szkół podstawowych to placówki decydują o wyborze przedmiotów, zadawaniu prac domowych, mundurkach oraz egzaminach. Teoretycznie tydzień zajęć składa się z 6 dni, jednak dobrze widziane jest wykazywanie zaangażowania również w niedziele. Dzień w szkole zaczyna się o 8.30, natomiast kończy wieczorem.
Japońskie dzieci chodzą do szkoły już od 6 roku życia, natomiast kończą edukację w wieku 15 – 17 lat.
W kraju kangurów
Australijskie dzieci realizują obowiązek szkolny w wieku 5-17 lat. Rok szkolny rozpoczyna się na początku lutego, a kończy na początku grudnia (między semestrami obowiązuje 10-dniowa przerwa). Lekcje odbywają się w godzinach 8.30 – 15.00.
W Australii obowiązują mundurki szkolne – chłopcy do 13 roku życia noszą szorty, natomiast starsi długie spodnie. Dodatkowo do szkoły należy nosić swetry lub żakiety, a w większości placówek również kapelusze.
W kraju kangurów bardzo popularne jest elastyczne podejście do prowadzenia zajęć – uczniowie mogą siedzieć w ławkach, a nawet na podłodze. Obowiązkowymi zajęciami w australijskiej szkole są matematyka oraz angielski, a pozostałe przedmioty uczniowie wybierają sami.
Finlandzka szkoła
Fiński rok szkolny zaczyna się w połowie sierpnia i kończy w maju (trwa 10 miesięcy). W Finlandii od 7 do 16 roku życia nie funkcjonuje system ocen postępu w nauce, w tym czasie nauczyciele starają się przygotowywać uczniów do dalszej edukacji oraz odkrycia własnych pasji. Podstawą edukacji jest zabawa. W fińskich szkołach nie ma podziału na słabych i uzdolnionych uczniów. Wszyscy na początku edukacji uczą się w grupach 16 – osobowych. Dopiero na poziomie szkoły średniej rozpoczyna się indywidualny tok nauczania – uczniowie sami wybierają interesujące ich zainteresowania.
Edukacja w Finlandii jest bezpłatna zarówno w szkołach publicznych, jak również prywatnych (państw finansuje początkową edukację oraz powiązane z nią koszty, a także transport, czy posiłki w szkole). Tutejsza edukacja jest jedną z najlepszych na świecie – aż 66% fińskich uczniów podejmuje studia, natomiast dyplom absolwenta otrzymuje 93% studentów.
Edukacja w Polsce
Obowiązek nauki rozpoczyna się w wieku 6/7 lat od tzw. zerówki (w przedszkolu lub podstawówce), natomiast kończy wraz z ukończeniem 8. klasy (14 lat). W polskich przepisach istnieje również pojęcie obowiązku szkolnego (do 18 roku życia).
Edukacja w podstawówce składa się z 2 etapów: nauczania zintegrowanego w klasach I – III z ocenami opisowymi oraz części wykładanej przez różnych nauczycieli z systemem 6-stopniowym.
1 września większość dzieci oraz młodzieży uda się do szkoły na rozpoczęcie roku. Dzień ten jest typowy dla Polski, jednak na świecie są różne terminy i warunki edukacji. Poznajmy najciekawsze szkoły na świecie.
Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka