Gdzie znaleźć pracę ze znajomością języka francuskiego?

Kategorie artykułu: News

 

Francuski to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, a w Polsce nadal utrzymuje się w czołówce najczęściej nauczanych. Jego znajomość otwiera drzwi do wielu branż, zwłaszcza w krajach frankofońskich. W jakich krajach i zawodach znajdziesz pracę znając język francuski?

Popularność języka francuskiego

Według Organisation Internationale de la Francophonie (OIF) językiem francuskim posługuje się aż 321 mln ludzi na całym świecie (z czego 80 mln to rodzimi użytkownicy). W Polsce język ten jest nadal wśród top 5 języków, których uczymy się w szkole (obok angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i rosyjskiego).

Znajomość języka francuskiego ułatwia życie i pracę na każdym kontynencie, a w szczególności w:

W jakich branżach można znaleźć pracę z językiem francuskim?

Poza oczywistym zawodem tłumacza, który możemy realizować w dowolnym kraju na świecie, jednak wymaga posiadania bardzo dobrej znajomości języka, możemy znaleźć bardzo różne oferty pracy dla osób ze znajomością języka:

  • we Francji: w branży opiekuńczej, hotelarskiej, gastronomicznej i inżynieryjnej. Do większości prostych prac, język nie będzie wymagany, jednak może stanowić dla pracodawcy atut i ułatwić załatwienie spraw urzędowych, czy też codziennych.
  • w Belgii: w kraju tym większość ofert wymaga znajomości francuskiego, angielskiego lub niderlandzkiego.
  • w Szwajcarii: znajomość języka francuskiego lub niemieckiego będzie szczególnie pożądana w branży budowlanej.

Zatrudnienie w krajach francuskojęzycznych bez znajomości języka?

Czy zatrudnienie w krajach francuskojęzycznych bez znajomości tego języka jest możliwa? Oczywiście, że tak!

Warto zauważyć, że Francja jest jedynym krajem w którym francuski jest unikalnym językiem urzędowym. W pozostałych krajach europejskich możemy się łatwo porozumieć po angielsku, niemiecku, niderlandzku, czy włosku.

Możemy również poszukać pracy, w której wystarczająca będzie znajomość języka rodzimego.

  • We Francji będą to głównie branża budowlana, turystyczna (bez kontaktu z klientami) i produkcyjna.
  • W Belgii zdarzają się oferty bez znajomości francuskiego, angielskiego czy niderlandzkiego, jednak warto podkreślić, że są one rzadkością.
  • W Szwajcarii najłatwiej o pracę bez znajomości języka dla osób z doświadczenie w rolnictwie, przy hodowli zwierząt, itp.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka