Ginące zawody – czy wiesz czym zajmuje się zdun lub snyczerz?
Rynek pracy ostatnio przeżywa prawdziwe zawirowania. Z jednej strony dowiadujemy się, że bezrobocie jest na najniższym poziomie od wielu lat, a z drugiej strony coraz częściej słyszymy o zastępowaniu pracowników sztuczną inteligencją i o zawodach, które w dłuższej perspektywie nie będą miały racji bytu. Do łask wracają zawody techniczne – branża budowlana notuje ogromny wzrost zatrudnienia, a coraz mniej z kolei potrzeba na rynku ekonomistów, socjologów czy politologów. Co jednak z zawodami o których w naszych czasach mówi się jak o reliktach przeszłości? Czym zajmował się zdun a czym modystka? Zapraszamy Was w historyczną podróż po równie enigmatycznych i niestety zapomnianych zawodach.
Modystka
Słusznie zawód ten kojarzy się z modą. Dawniej modystki dobierały paniom kapelusze i wszelkie dodatki do nich – wstążki, woalki, kwiaty, przypinki itp. Dziś nie dość, że rzadko nosimy kapelusze, to jeszcze możemy idealnie dobrać je sami. Oferta galerii handlowych, sklepów sieciowych czy internetowych jest naprawdę duża. Obecnie chcąc skorzystać z pomocy specjalisty możemy udać się do stylisty, który zadba o nasz ubiór od stóp do głów.
Zdun
W dawnych czasach zdun zajmował się budowaniem i konserwacją pieców kaflowych. Obecnie piece kaflowe znamy najczęściej ze starszych domków dziadków czy domów na wsi. Piec kaflowy niestety nie jest ani zbyt wydajny (zajmuje dużo miejsca) ani zbyt wygodny (trzeba go rozpalać, wyjmować popiół). Obecnie częściej pełni funkcję dekoracyjną niż użytkową. Zdunowie zajmują się teraz budowaniem kominków – częściowo udało im się przystosować do zmieniających się czasów.
Pucybut
Dawniej pucybuci zajmowali się czyszczeniem butów na ulicach. Obecnie również możemy spotkać osoby świadczące takie usługi, jednak bardziej w formie turystycznej atrakcji czy dodatkowego zarobku, niż sposobu na stałe utrzymanie się. Niegdyś pucybuta można było spotkać na każdym rogu ulicy w większych miastach.
Kowal
Obecnie możemy spotkać się z odrodzeniem tego fachu ze względu na powrót do rekonstrukcji historycznych, wyrobu przedmiotów w stylu retro. Kowal zajmuje się wykuwaniem przedmiotów z metalu. Wśród nich możemy spotkać zbroję, miecze rycerskie, podkowy, groty strzał, noże czy gwoździe. Kowal wykonujący pracę artystyczną, zajmuje się tym prawdopodobnie bardziej ze względu na hobby, niż możliwość stałego dopływu pieniędzy.
Snyczerz
Snyczerz zajmował się w dawnych czasach rzeźbieniem w drewnie lub kamieniu. Fach ten był doceniany szczególnie w epokach baroku i gotyku, gdy powstawało bardzo dużo ozdób i budowli z tych materiałów. Elementy pracy snyczerzy możemy znaleźć w średniowiecznych zabytkach.
Rozwój technologii i maszyn sprawił, że wiele wymienionych zawodów zostało zastąpionych przez masową produkcję. Takie przedmioty wykonywane na linii produkcyjnej są nie tylko tańsze, ale też łatwo dostępne. Niektóre z ginących zawodów mają jednak szansę na odrodzenie, dzięki miłośnikom starodawnych wyrobów rzemieślniczych.
Artykuł przygotowany przez: