Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Kategorie artykułu: News

 

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów rekrutacji. Zazwyczaj jest to nasze być albo nie być na drodze do nowej pracy. Jak nie dać się stresowi i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaplanuj spotkanie

Przygotowania warto jest rozpocząć już po zaproszeniu na rozmowę. Aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze warto podjąć następujące czynności:

  • przypomnij sobie ofertę, na którą przesłałeś aplikację – zwróć uwagę na wymagania i ofertę firmy, a także zakres obowiązków;
  • poczytaj o firmie, do której aplikowałeś – warto wykazać się znajomością branży lub zagadnień związanych z nową pracą;
  • zaplanuj dojazd na miejsce spotkania – postaraj się być wcześniej, ale też nie przesadź, kandydat, który pojawia się na godzinę przed planowanym spotkaniem pokazuje, że nie potrafi zarządzać czasem;
  • wydrukuj i przejrzyj CV – rekruter z pewnością będzie przygotowany, jednak Twoje zaangażowanie na pewno zostanie docenione, warto również przypomnieć sobie swój życiorys i zwrócić uwagę na to, o co może zapytać rekruter (przerwy/zmiany pracy, dodatkowe kursy, znajomość języka lub zainteresowania);
  • zadbaj o strój – odpowiednie ubranie to Twoja wizytówka, oczywiście nie musisz pojawić się w ubraniu galowym, jednak zadbaj o to, by Twój strój odpowiadał filozofii firmy, a także stanowisku, na które rekrutujesz.

Złap oddech

Stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo naturalny. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko spotkanie, z osobą, z którą wymieniamy informacje odnośnie doświadczenia oraz ewentualnego zatrudnienia. Pamiętajmy, że obecność na spotkaniu nie zobowiązuje nas do podjęcia pracy i jeśli coś nam nie będzie odpowiadało, nie musimy zgadzać się na zaproponowane warunki.

Przygotuj pytania

Często kandydaci podczas rozmowy kwalifikacyjnej mają problem z zadawaniem pytań. Warto zadbać o to, by być przygotowanym na poruszenie najważniejszych dla nas zagadnień. Oczywiście nie ma standardowej listy pytań, które powinniśmy zadać podczas spotkania. Warto jednak poruszyć kwestie, które są dla nas istotne.

Oto przykładowe pytania, które może zadać kandydat:

  • W jakich godzinach i dniach jest realizowana praca? Czy praca jest zmianowa?
  • Od kiedy zaczyna się praca?
  • Czy są kolejne etapy rekrutacji? Jeśli tak, jak wygląda dalszy proces?
  • Jak wygląda wdrożenie do pracy?
  • Jaki rodzaj umowy obowiązuje?
  • Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?
  • Do kiedy jest prowadzona rekrutacja i w jaki sposób otrzymam informację zwrotną o jej wyniku?

Nie zniechęcaj się

Nawet jeśli wynik rozmowy kwalifikacyjnej nie jest dla nas korzystny, nie powinniśmy się zniechęcać. Warto pamiętać, że z pewnością na to stanowisko było wielu kandydatów i nie każdy mógł je zająć. Zastanówmy się, co ewentualnie możemy poprawić lub zmienić na przyszłe spotkanie. Pozytywne nastawienie z pewnością sprawi, że następna rozmowa kwalifikacyjna będzie dla nas łatwiejsza!

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka