Jak świętujemy Dzień Babci i Dziadka na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Zbliżają się dwa ważne święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Babcia i dziadek są jednymi z ważniejszych osób dla swoich wnuków. Są dla nas przykładem i stanowią obraz troski o drugiego człowieka. Nikt lepiej od babci nie opowiada bajek, a dziadek zna nawet najstarsze dzieje całej rodziny. To dziadkowie są stróżami tradycji rodzinnych i przekazują je kolejnym pokoleniom.

Akwarela, Malarstwo, Sztuka, Efekt, Kolorowe, Drukuj

 W Polsce obchody Dnia Babci i Dziadka są bardzo popularne i oczywiste dla nas jest, że świętujemy je zawsze 21 i 22 stycznia, chociaż na całym świecie rola dziadków jest doceniana, mają oni swoje święta w różnych dniach roku.

Święto wszystkich babć zostało zapoczątkowane przez tygodnik „Kobieta i Życie” w 1964 roku, za sprawą wystąpienia Mieczysławy Ćwiklińskiej jako babci w sztuce Drzewa umierają stojąc. Po wystąpieniu redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła 85-letniej aktorce tort i kwiaty, ustanawiając tym samym Dzień Babci. Tradycja była później rozpowszechniana przez „Express Wieczorny”.

Dopiero w 1978 roku powstał pomysł, aby poza Dniem Babci obchodzić również Dzień Dziadka. W 1981 roku, święto zostało oficjalnie wpisane do kalendarza. Istnieje teoria, że święto dziadków do Polski, zostało przyniesione w latach osiemdziesiątych z Ameryki.

Młodsze dzieci dla babć i dziadków organizują w żłobkach, przedszkolach czy szkołach uroczyste akademie. Jest to wielkie wydarzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować – nauczyć wierszyka, piosenki lub roli, a dziadkowie razem z wnukami mogą aktywnie uczestniczyć w różnych zabawach i konkursach. Dzieci pod okiem rodziców lub nauczycieli starannie przygotowują kolorowe laurki z pięknymi życzeniami i podziękowaniami za ich obecność w  naszym życiu.

Strony, Prezent, Bukiet, Gratulacja, Miłość, Dać, Płot

Nasi czescy sąsiedzi obchodzą wspólne święto dla obojga seniorów – Den prarodičů. Obchody mają miejsce 2 października (dzień Aniołów Stróży w kościele katolickim). Święto jest mniej popularne niż w Polsce, jednak niektórzy celebrują jego obchody wręczając drobiazgi swoim najbliższym seniorom. Najpopularniejszymi podarkami są kartki okolicznościowe, kwiaty i słodycze.

W Bułgarii 21 stycznia, swoje święto (Babin Den) obchodzą tylko babcie. Jest to dzień obchodzony z przepychem głównie na wsiach i koncentruje się na wnuku, który urodził się w ostatnim roku oraz jego rodzinie. Rodzice z najmłodszym dzieckiem odwiedzają starszych krewnych i wręczają im drobne podarki.

W USA i Kanadzie świętowany jest Narodowy Dzień Dziadków, ustanowiony na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Dzień ten został w 1978 roku zatwierdzony przez kongres oraz prezydenta Jimmy’ego Cartera. Święto ma swój oficjalny hymn „A Song For Grandma and Grandpa” a symbolizuje je kwiat niezapominajki. Celebrowanie Dnia Dziadków wiąże się z historią gospodyni domowej pochodzącej z Zachodniej Wirginii, która chciała przekonać społeczeństwo, że należy zwracać uwagę na osamotnienie i brak zainteresowania losem starszych osób. Marian Lucille Herndon McQuade była pomysłodawczynią dnia poświęconego osobom starszym i z tej okazji w kościołach, szkołach i domach spokojnej starości organizowane są spotkania mające na celu uświadamianie młodzieży, jak dużo zawdzięcza swoim dziadkom.

We Francji od 1987 roku Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca, a święto dziadków celebruje się w pierwszą niedzielę października. Inicjatorem obchodów była sieć kawiarni Le Café Grand’Mère, która poprzez reklamę kawy dla babci, chciała wypromować markę. Dni te są okazją do spotkań z bliskimi, organizowane są konkursy na najpiękniejszą laurkę, a stowarzyszenie Fête des grand-mères organizuje różne pochody na cześć dziadków i babć.

Babcie i dziadkowie w Wielkiej Brytanii obchodzą wspólne święto (National Grandparents Day), przypadające na pierwszą niedzielę października. W szkołach organizowane są spotkania z dziadkami, dzieci przygotowują laurki. Często cała rodzina wybiera się do restauracji lub cukierni zjeść wspólny posiłek i porozmawiać.

Włoski dzień babć i dziadków (La Festa dei nonni) od 2005 roku świętowany jest 2 października, kiedy to włoski rząd wprowadził jego obchody do oficjalnego kalendarza. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż w religii katolickiej dzień ten jest świętem Aniołów Stróżów i odnosi się do opieki dziadków nad wnukami, czuwania nad ich bezpieczeństwem i bezwarunkowej miłości. Szacuje się, że pierwsze próby ustanowienia tego święta pojawiły się już w latach 70tych ubiegłego stulecia, jednak dopiero w 1997 roku Arturo Croci i Franco Locatelli wprowadzili do szkół florystyczny projekt edukacyjny połączony z tworzeniem laurek dla babć i dziadków. 2 października włoscy seniorzy rodu są zapraszani do kawiarni i restauracji, by spędzić czas z najbliższymi, otrzymują również drobne prezenty. Prezydent Włoch przyznaje również 10 zaangażowanym społecznie Narodową Nagrodę Dziadków i Babć Włoch. Włosi mają nawet oficjalną piosenkę święta – Tu sarai, a także tradycyjny kwiat – niezapominajkę.

W Brazylii Dzień Babci i Dziadka przypada na 26 lipca, w Meksyku zaś 28 sierpnia. W obu krajach jest on obchodzony bardzo podobnie jak w Polsce. Dziadkom wręczane są przygotowane przez dzieci laurki, a w przedszkolach i szkołach organizowane są różne eventy.

W Japonii nie świętuje się dnia babci i dziadka. W tym kraju osoby starsze są bardzo ważne i darzone ogromnym szacunkiem i autorytetem. Są wyznacznikiem moralności, mądrości i wiedzy na temat życia. Japończycy od 1966 roku, 15 września obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku.

Osoby W Podeszłym Wieku, Para, Babci I Dziadka, Senior

Choć w wielu krajach obchodzi święto Dziadków obchodzone jest w różnych terminach, to sposób jego celebracji jest podobny. Dzień Babci i Dziadka to idealna okazja do wspólnego spędzenia czasu i wspomnień z życia, którymi dziadkowie uwielbiają się dzielić.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl