Jak wykorzystać urlop żeby wypocząć?

Kategorie artykułu: News

 

Każdy z nas przez cały rok, dzień po dniu odlicza czas do zbliżającego się urlopu. Wakacje nadal się nie skończyły i wiele osób czeka jeszcze ten wymarzony czas. Prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że tydzień wolnego to zdecydowanie za mało. Według psychologów, do urlopu trzeba się również odpowiednio przygotować po to, aby naładować baterie, odreagować i zapomnieć o stresie.

Ile czasu powinniśmy spędzić na urlopie, żeby naprawdę wypocząć?

Czym jest urlop

Według definicji urlopu zawartej w „Encyklopedii Zarządzania” jest to „czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przewidziany przepisami prawa. Zależnie od rodzaju urlopu, pracownik może dostawać w okresie urlopu wynagrodzenie lub nie. Każdy zatrudniony w ramach stosunku pracy, tj. na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się tego prawa.”

Definicja niestety jest różna od rzeczywistości. Zdarzają się jeszcze sytuacje, w których pracownicy nie korzystają ze swoich praw i mimo iż potrzebują wypoczynku, pozostają zaangażowani w swoje codzienne, służbowe obowiązki. Naukowcy i lekarze zalecają jednak wszystkim pracującym skorzystanie z chociaż kilkudniowego, nieprzerwanego wypoczynku przynajmniej raz w roku.

Jak długo powinniśmy odpoczywać

W badaniu przeprowadzonym w czerwcu przez TNS Kantar, na prośbę Związku Banków Polskich, wskazuje, że Polscy pracownicy najczęściej korzystają z urlopu w przedziale od 7 do 10 dni. Na taki wyjazd decyduje się 42% z przebadanych osób. Na drugim miejscu znalazły się wyjazdy na okres od 4 do 6 dni (20%) a tylko 11% ankietowanych ma możliwość wyjechania na dłużej niż 14 dni.

Iwona Tyrna-Łojek, ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie uważa, że długość urlopu to kwestia bardzo indywidualna. Zaleca się jednak aby wypoczynek trwał trzy tygodnie, można wtedy powiedzieć, że jest on efektywny.

Dlaczego właśnie trzy tygodnie? Każdy tydzień to inny etap wypoczynku.

Pierwszy tydzień to czas na oswojenie się z tym, że jesteś na wakacjach po to, żeby odpocząć i teraz nie praca jest najważniejsza. Drugi tydzień to wypoczynek bez telefonu służbowego, komputera, maili i jakiegokolwiek kontaktu z pracą. W trzecim tygodniu, powoli zaczynamy myśleć o końcu urlopu, powrocie do domu i do pracy.

Za krótki urlop lub jego brak może skutkować spadkiem motywacji i chęci do pracy, osłabioną koncentracją czy przewlekłym zmęczeniem, co może doprowadzić do pogorszenia wyników pracy, a nawet wypalenia zawodowego. Tydzień wolnego może okazać się niewystarczający na pełny wypoczynek, ale według ekspertów osoby, które nie mogą postawić na dłuższy wypoczynek, powinny korzystać z krótszych, regularnych np. kilkudniowych urlopów.

Doskonałym rozwiązaniem na kilkudniowy wypoczynek są także dni wolne dobierane do weekendów lub świąt. Dobranie wolnego piątku lub poniedziałku do weekendu daje już 3 dni wolnego od pracy. Idealne są sytuacje, gdy dzień świąteczny wypada w czwartek. Wystarczy wtedy urlop w piątek i możemy wypoczywać przez 4 dni.

Grunt to dobre przygotowanie

Choć uważamy, że nie ma nic prostszego niż wypoczynek, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Do urlopu warto się odpowiednio przygotować od spakowania walizki po nastawienie psychiczne. Nic nie wyprowadza z równowagi bardziej, niż pakowanie bagaży na ostatnią chwilę. Przed urlopem postaraj się również czas pracy zorganizować tak, aby nie zostawiać nic na dzień przed planowanym odpoczynkiem.

Pamiętaj także, że urlop rozładowuje stres, a ten, poza pogorszeniem wyników w pracy, jest również przyczyną wielu chorób serca i układu krążenia. Przewlekły stres może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, a nawet do zawału serca.

W trakcie urlopu odpoczywa również twoje ciało, rozluźniają się mięśnie, przebywając na słońcu zażywasz witaminę D, a więcej dobrego snu ma zbawienny wpływ na pamięć i koncentrację. Po urlopie, do którego odpowiednio się przygotujesz, twój organizm zostanie wzmocniony, a ty będziesz przygotowany na kolejne miesiące nowych wyzwań w pracy.

Zastosuj kilka prostych wskazówek:

  • Nie myśl o pracy – ostatniego dnia przed urlopem dokończ wszystkie swoje służbowe sprawy, a obowiązki przekaż osobie, która będzie Cię zastępować. Jeżeli nie wyłączysz trybu „praca”, będziesz w niej umysłem, a w efekcie tego nie odpoczniesz psychicznie.
  • Remont w czasie urlopu? – często nie mamy możliwości wyjazdu z miasta, odłożenia remontu czy innych ważnych spraw. Ważne, aby również w tym czasie znaleźć chwilę na głębszy oddech. Postaraj się zrobić coś, co spowoduje, że urlop będzie przyjemnym i fajnym wydarzeniem i nie będzie sprowadzał się tylko do męczących obowiązków. Jeśli tego nie zrobisz, to zapewne po powrocie do pracy będziesz odczuwał całkowite wypompowanie z energii.
  • Zwiedzaj powoli – planując wycieczkę postaraj się nie przedobrzyć. Wyszukaj to, co najbardziej cię interesuje. Pamiętaj, że zwiedzanie w biegu nie pomoże ci wypocząć. Warto także powrót z wycieczki zaplanować tak, aby mieć chociaż jeden dzień na spokojne rozpakowanie się przed powrotem do pracy.
  • Nie daj się nudzie – jeżeli na czas wakacji zostajesz w domu, zorganizuj sobie czas tak, aby mieć czas na błogie lenistwo, ale również na jakieś atrakcje. Wyjście na basen, spotkanie z przyjaciółmi, wycieczka do lasu czy wypad do teatru pomogą sprawić, że z urlopu wrócisz szczęśliwy i wypoczęty.
  • Rusz się! – praca wymaga skupienia, odpowiedniego stroju i powagi. Wrzuć na luz, załóż coś wygodnego, spędź przed lustrem mniej czasu niż zwykle. Wyjdź z domu, pograj z dzieckiem w piłkę, pobiegaj, a może przypomnisz sobie, jak się jeździ na rowerze? Ruch to zdrowie i pozytywne endorfiny, rozluźnia mięśnie i sprawia, że jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi.

Wykorzystaj swój urlop na 100%! Nie marnuj go na myślenie o pracy czy nudzenie się. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, aby nasz organizm i umysł mogły prawidłowo funkcjonować. Wypoczywaj aktywnie, spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, znajdź też chwilę na błogie lenistwo. Wykorzystaj do maximum ten czas, nabierz sił, a do pracy wrócisz pełen energii i nowych pomysłów.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl