Kilka ciekawostek o Belgii
Belgia a właściwie Królestwo Belgii to mały kraj (mniej więcej 1/10 Polski) w zachodniej Europie. Belgia jest jednym z nielicznych państw europejskich, gdzie funkcjonuje monarchia. Jest też jednym z krajów „szóstki” – założycieli Unii Europejskiej.
Belgia to jeden z najbogatszych krajów europejskich. Najczęściej zatrudnienie można tam znaleźć w przemyśle przetwórczym i w branży budowlanej. Belgijski rynek pracy to również bardzo wysokie standardy. Pracodawcy dbają o swoich pracowników, oferują wiele udogodnień, a zarobki są satysfakcjonujące. Belgia podzielona jest na trzy części administracyjne, które tworzą: Flandria (kiedyś – Niderlandy Południowe), gdzie używa się języka niderlandzkiego (60% populacji) oraz Walonia, której około 40% ludności jest francuskojęzyczna. Trzeci język urzędowy w Belgii to niemiecki, którym posługują się głównie mieszkańcy wschodnich regionów i stanowią mniej niż 1% populacji.
Czego jeszcze możesz nie wiedzieć o kraju gdzie, gęstość zaludnienia zbliżona jest do Holandii, Indii czy Japonii?
Symbole Belgii
Atomium to architektoniczny symbol Brukseli. Jest nim powiększony, 150 miliardów razy model kryształu żelaza, którego całkowita wysokość przekracza 100 metrów. Budynek został wzniesiony z okazji wystawy Expo w 1958 roku. Zbudowany został z 9 sfer połączonych ze sobą 20 korytarzami o długości 40 metrów. Z okien budynku rozciąga się widok na park, w którym znajdują się miniatury najbardziej charakterystycznych i najważniejszych obiektów architektonicznych z całej Europy, stąd nazwa Mini Europa.
Punkty orientacyjne widoczne z kosmosu
Są nimi Wielki Mur Chiński i Belgia, a właściwie jej autostrady. Autostrady w Belgii są̨ najgęstsze na świecie i najlepiej oświetlone w Europie. Dzięki temu widoczna z kosmosu sieć oświetlonych Belgijskich autostrad została nazwana przez naukowców z NASA „plątaniną świetlnych nitek” lub „belgijskim oknem”.
Gdzie powstały Smerfy?
W Belgii. Stworzył je w 1958 roku, Pierre Culliford – belgijski rysownik komiksów posługujący się pseudonimem Peyo. Był on autorem serii komiksów Johan & Pirlouit, która ukazywała się w czasopiśmie „Le Journal de Spirou”. 23 października 1958 roku Pierre Culliford wprowadził do swej opowieści grupę nowych bohaterów, którzy mieli pomóc w odzyskaniu magicznego fletu. Tymi bohaterami były niebieskie skrzaty nazwane w oryginale Schtroumpfs. Zanim powstał serial animowany o Smerfach, wystąpiły one w filmie Smerfowy flet, który był adaptacją pierwszego komiksu z ich udziałem.
Frytki i piwo
Chociaż często przypisują to sobie Amerykanie, to Belgowie wynaleźli frytki. Prawie 90% gospodarstw domowych w tym kraju wyposażonych jest we frytkownice. Frytki dla Belgów są jak ryż dla Azjatów. Produkcję frytek w Belgii rozpoczęto już w XVII wieku. Dawniej na oleju smażono małe rybki, jednak zimą ich połów utrudniała gruba warstwa lodu na rzece. Jedynym produktem, jaki był łatwo dostępny były ziemniaki, którym zaczęto nadawać kształt rybek i smażyć na wołowym oleju. Belgowie hodują̨ również specjalne odmiany ziemniaków tylko na frytki.
W Belgii można spróbować prawie 800 rodzajów piwa. Jego średnie spożycie na osobę to 150 litrów. Złoty trunek produkowany jest w całym kraju. Każdy z browarów specjalizuje się̨ w produkcji jednego gatunku piwa i tworzą̨ one odrębną̨ kategorie nazwaną „belgijskie piwa specjalne”, gdyż występują̨ tylko na terenie tego kraju. Od 2016 roku Belgijska kultura produkcji i spożywania piwa znajduje się na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Siusiający chłopiec z Brukseli
Pomnik Manneken pis został wykonany z w 1619 roku przez flamandzkiego artystę Jerome Duquesnoy. Z figurką chłopca wiążą się dwie historie.
Pierwsza mówi o tym, że to syn króla, który zaginął podczas polowania. Jeden z leśniczych miał odnaleźć chłopca po tym, jak usłyszał dziwny dźwięk przy strumyku. Chcąc sprawdzić co się tam dzieje, odchylił gałęzie i ujrzał małego siusiającego chłopca.
Druga legenda mówi o tym, że chłopiec miał na imię Juliaanske i szpiegował najeźdźców. Kiedy Ci podłożyli ładunek wybuchowy pod mury miasta i podpalili lont, chłopiec rozebrał się i zaczął siusiać, dzięki czemu go zgasił. Tym samym Juliaanske ocalił swoje miasto i stał się bohaterem Brukseli.
Czekoladowa potęga
Belgijskie praliny uważane są za najlepsze na świecie dzięki temu, że wytwarzane są tradycyjnymi metodami i posiadają najwyższej jakości kakao. Stworzył je mistrz czekolady, Jean Neuhaus. To tutaj została wyprodukowana pierwsza czekolada w Europie i to właśnie Belgowie wynaleźli bombonierki.
Artykuł przygotowany przez Sandrę Tyl