Kto wymyślił Fajerwerki?

Kategorie artykułu: News

Gdyby się dłużej zastanowić z fajerwerków korzystamy raz do roku na Sylwestra, okazjonalnie podczas wesela czy dużego festiwalu. Dlaczego fajerwerki stały się tak ważnym elementem każdej zabawy noworocznej? Skąd biorą się efekt wybuchu, kolorowe światło i cały pomysł na korzystanie ze sztucznych ogni?

Fajerwerki przywieziono do Europy w XIV wieku, a w Polsce pierwszą wzmianką o fajerwerkach była ta z 1566 roku, z dnia kiedy urodził się Zygmunt III Waza. Polska szlachta upodobała sobie bardzo mocno pokazy fajerwerków stąd pokazy pirotechniczne towarzyszyły wielu XVIII wiecznym wieczorom organizowanym na szlacheckich dworach. Jednym z najbardziej popularnych pokazów pirotechnicznych jest ten, który odbył się w 15 września 1781 podczas elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Dzisiaj oczywiście pokazy sztucznych ogni to codzienność i nie są odbierane z takim entuzjazmem z jakim widzieli je ludzie w XVIII wieku.

Co prawda fajerwerki były wymyślone o wiele wcześniej, prawdopodobnie już w Chinach koło 206 r.p.n.e w czasach trwania dynastii Han. Początkowo fajerwerki były po prostu gałęzią bambusa, który po podpaleniu wybuchał powodując przerażający hałas. Chińskie ludy wierzył, że hałas wydobywający się z płonących bambusów odstrasza złe duchy.

W VI wieku wymyślono odwrotną symbolikę dla fajerwerków wykorzystując je w trakcie modlitwy o szczęście i pomyślność, możliwe, że to właśnie przyniosło dobrą passę dla sztucznych ogni i zapoczątkowało wykorzystywanie ich przy okazji świętowania różnych życiowych wydarzeń. W kolejnych latach rozwój techniki spowodował ulepszenie wybuchów i urozmaicenie ich o różnokolorowe iskry i spotęgowany huk. Przysłużył się temu wynalazek czarnego prochu. Proch był otrzymywany z mieszanki siarki, azotanu, potasu, miodu i arszeniku. Zauważono, że umieszczenie mieszaniny w różnych kształtach daje odmienne efekty błysku i odgłosu.

Przez kolejne wieki ludzie eksperymentowali z mieszaniną dodając do niej coraz to więcej substancji wybuchowych w przyszłości tworząc z nich pociski i bomby. Fajerwerki ewoluowały z narzędzia religijnego do sprzętu bojowego, ale również do narzędzia celebracji. Dzięki odkryciu zasad działania sztucznych ogni ludzie za pomocą długości lądu mogli kontrolować moment wybuchu petardy w ten sposób wywołująć go w bezpieczny i zaplanowany sposób.

Największy pokaz fajerwerków na świecie

Coroczne zabawy sylwestrowe na całym świecie nie mogą się obejść bez sztucznych ogni. Każda metropolia co roku próbuje się prześcignąć z ilością wykorzystanych fajerwerków i najpiękniejszym efektem. Ostatni rekord największego pokazu sztucznych ogni pobił w 2014 roku Dubaj. Przygotowania do tego wydarzenia trwały 10 miesięcy, zużyto pół miliona fajerwerków na pokaz trwający zaledwie 6 minut. Nad całością imprezy panowało ponad 100 komputerów, 200 ekspertów dzięki którym pokaz został zaplanowany z dokładnością co do sekundy.

Najbardziej znanym i hucznym sylwestrem jest ten organizowany w Australii w mieście Sydney. Pokaz odbywa się w dwóch etapach, pierwszy jest przeznaczony dla rodzin i odbywa się o 21:00 oraz właściwe New Year’s Eve o północy.