Luka w CV – jak ją przedstawić?

Kategorie artykułu: News

 

Nierzadko zdarza się, że na naszej drodze zawodowej pojawiają się koleiny, które przerywają dalszą podróż. Dłuższa choroba, urlop macierzyński i wychowawczy, czy też poszukiwanie nowej ścieżki mogą skutkować lukami w CV. Jak przedstawić przerwy w życiorysie, by nie stracić szansy na wymarzoną karierę?

Wyjaśnij na wstępie

Dobrą praktyką jest wyjaśnienie luki już na poziomie CV. Jak to zrobić? Potraktuj ten okres jako jedną z pozycji w doświadczeniu zawodowym. W tym miejscu wystarczy wpisać krótko powód absencji zawodowej np. urlop macierzyński albo przerwa na podnoszenie kwalifikacji. Pamiętaj jednak, by pozycję tę umieszczać tylko w przypadku dłuższej przerwy (od 3 – 6 miesięcy) i podawaj tylko prawdziwy powód. Jeśli jao przyczynę naszej przerwy w pracy podamy podnoszenie kwalifikacji, musimy uargumentować jakie kursy i szkolenia odbyliśmy w tym czasie.

Jeśli Twoja przerwa wynika z przyczyn rodzinnych nie warto wchodzić w szczegóły. Nie piszmy np., że opiekowaliśmy się siostrą babci od strony mamy, która mieszka w niewielkiej miejscowości koło Łomży. Wystarczająca będzie informacja o sprawach rodzinnych  lub sprawach osobistych. Wszelkie wątpliwości możemy wyjaśnić ogólnie podczas dalszych etapów rekrutacji.

Przerwa w CV a rozmowa kwalifikacyjna

Wyjaśnienie przerwy w życiorysie na poziomie CV często może uchronić nas przed niewygodnymi pytaniami rekrutera. Jednak jeśli już rozmówca zapyta nas o szczegóły nieobecności, pamiętajmy by sytuację przestawić w pozytywnych aspektach. Zadbajmy też o to, by jeśli przerwa dotyczyła sytuacji rodzinnej nie wchodzić zbyt głęboko w szczegóły. Nasze sprawy prywatne powinniśmy zachować dla siebie. Tym samym wykażemy się profesjonalizmem i pokażemy, że oddzielamy życie prywatne od zawodowego.

Jak już wspomnieliśmy, warto jest pokazać pozytywne aspekty luk zawodowych. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań w razie przerw w okresie pracy:

  • poszukiwanie pracy – skup się tutaj na swoich pozytywnych stronach: ambicja, zaangażowanie, chęć odpowiedniej korelacji z firmą; jeśli zajmowałeś się jakimiś projektami niekomercyjnymi w tym czasie również zwróć na to uwagę;
  • urlop wychowawczy – podkreśl cechy, które udało Ci się wypracować w tym okresie: cierpliwość, multizadaniowość, wrażliwość na potrzeby drugiego człowiek (z pewnością takie zalety zostaną docenione przez wielu pracodawców);
  • podróże – kandydat, który decyduje się na przerwę w celach spełnia marzeń o podróżowaniu może wydawać się lekkoduchem, ale także osobą zaradną, skłonną do ryzyka, odważną i gotową na nowe wyzwania. Kandydat taki podczas wyjazdu mógł podszlifować znajomość języka obcego, a także ulepszyć swoje kompetencje komunikacyjne;
  • przerwa zdrowotna – powiedz ogólnie o przebiegu choroby i aktualnym stanie zdrowia, w razie potrzeby przedstaw jakie działania musisz obecnie podejmować (jeśli choroba jest przewlekła), by pozostać przy zdrowiu; jeśli chcesz przedstawić tu swoje zalety podkreśl odpowiedzialność, sumienność, a także pełną gotowość do pracy.

Umocnij swoją pozycję

Warto jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej podkreślić, że mimo przerwy w pracy nadal posiadamy opisane w CV kompetencje i jesteśmy na bieżąco z zagadnieniami branży. Rekruter z pewnością doceni wasze zaangażowanie i motywację do gromadzenia wiedzy, a także szczerość w kwestiach luk w CV.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka