Na czym polega zdalna rekrutacja

Kategorie artykułu: News

 

Sytuacja, w której znalazł się cały świat, wymusza zastosowanie nietypowych rozwiązań, także w obszarze rekrutacji. Coraz częściej spotykamy się z ofertami pracy zdalnej, a co oznacza dla nas taki rodzaj rekrutacji?

C:\Users\lukor\Desktop\handshake-3382503_1920.jpg

 

Wiele firm dbając o komfort i bezpieczeństwo pracy, decyduje się obecnie na prowadzenie procesu rekrutacyjnego w trybie zdalnym. Taki rodzaj prowadzenia rozmów pozwala przejść przez poszczególne etapy całkowicie na odległość, od wysłania CV aż po rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli bierzemy udział w rozmowie z rekruterem, będąc w domowym zaciszu, możemy czuć się bezpieczniej i pewniej niż w nowej, nieznanej dotąd przestrzeni biurowej firmy, w której staramy się o stanowisko. Warto jednak nie tracić czujności i odpowiednio się do takiej rozmowy przygotować.

Korzyści

Rekrutacja online niesie ze sobą wiele korzyści niezależnie od tego, czy ofertą jest praca z biura, czy z domu. Taki rodzaj rozwiązania to ogromna oszczędność czasu dla rekrutera, jak i kandydata. Korzystając z takich metod, dużo łatwiej jest ustalić termin spotkania, który będzie dogodny dla obu stron. Oszczędność czasu pozwala pracodawcy na przeprowadzenie większej ilości rozmów w tym samym czasie, co niesie za sobą oszczędności.

Ogromnym atutem prowadzenia zdalnych rekrutacji jest brak ograniczeń geograficznych. Pracodawca/rekruter otrzymuje dostęp do nowych, nieosiągalnych przy rekrutacji standardowej rynków pracowników. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów, ale może być również rozwiązaniem, kiedy firma poszukuje pracowników zdalnych lub kiedy aktualnie nie mieszkamy w mieście, w którym chcemy pracować.

Prowadzenie spotkań rekrutacyjnych online może też, w oczach kandydatów stanowić zaletę firmy. Osoby poszukujące pracy, zwłaszcza te z pokolenia Z, szukają nowoczesnych, idących z duchem czasu firm, które umożliwiają pracownikom wykazanie się umiejętnościami technologicznymi. Taka osoba może czuć się bardziej przydatna dla firmy i w związku z tym efektywniej i z większym zaangażowaniem oddaje się swoim obowiązkom.

Przygotowanie

Rozmowa z kandydatem prowadzona online to ostatni etap zdalnej rekrutacji. W trakcie wcześniejszej rozmowy telefonicznej rekruter poda nam wszystkie informacje dotyczące terminu rozmowy oraz tego, za pomocą jakiego narzędzia będziemy mogli się połączyć. Dostęp do kamery internetowej może z powodzeniem zastąpić nam standardowe spotkanie twarzą w twarz.

W związku z tym, że rozmowa odbywa się w naszym domowym zaciszu a nie standardowo w biurze pracodawcy, należy się do niej odpowiednio przygotować:

  • lokalizacja – do rozmowy wybierz miejsce, które nie będzie odwracać uwagi rozmówcy i nie wpłynie negatywnie na ocenę. Zadbaj również, by żaden z domowników nie przeszkadzał Ci w pozytywnym prezentowaniu swojej kandydatury;
  • przetestuj połączenie – odpowiednio wcześniej upewnij się, czy wszystko działa i przetestuj komunikator. Nie warto dokładać sobie stresu przez problemy z internetem czy awarię sprzętu tuż przed rozmową;
  • profesjonalny nick – zadbaj aby Twój identyfikator użytkownika brzmiał profesjonalnie i biznesowo – zawsze można go zmienić;
  • zadbaj o odpowiedni strój – ubierz się tak, jakby spotkanie miało odbywać się twarzą w twarz, przecież chcesz zrobić dobre wrażenie;
  • nie spiesz się – wolniejsze tempo wypowiedzi jest łatwiejsze w odbiorze dla rozmówcy;
  • rób notatki – choć posiadanie notatek nie jest obowiązkowe, warto w trakcie rozmowy hasłowo notować wszystko, co zwróci naszą uwagę. Ułatwi nam to zadawanie pytań na koniec rozmowy. Notatki mogą również okazać się przydatne, jeżeli będziemy chcieli porównać ofertę z inną;
  • odpowiednia postawa –w trakcie spotkania on-line potrafimy się zapomnieć i zdarza nam się garbić, drapać się po twarzy, pocierać oko czy nawijać włosy na place. Ważne jest, aby przed spotkaniem zadbać o odpowiednie miejsce do siedzenia. Wyprostujmy się i postarajmy się pamiętać, że jesteśmy oceniani.

Rekrutacja zdalna to jeszcze nowość, ale niewiele różni się od standardowych procesów rekrutacyjnych, które przechodzi większość z nas. W podobny sposób sprawdzana jest wiedza i kompetencje kandydata. Rekruterzy korzystają z tych samych metod (pytania rekrutacyjne, live coding, zadanie). Taki sposób prowadzenia rozmów umożliwia nam efektywne wykorzystanie czasu. Rekrutacja online umożliwia rozmowę niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Na rynku znajdziemy wiele narzędzi, wspierających zdalne spotkania, wystarczy tylko wybrać odpowiednie dla siebie.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl