Najciekawsze i najdziwniejsze wielkanocne zwyczaje w Europie!

Kategorie artykułu: News

 

Zbliża się jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wielkanoc. Jeżeli wyjątkowo nie wracasz do Polski, to nie oznacza, że ominie Cię świętowanie. Postanowiliśmy zebrać najbardziej interesujące tradycje wielkanocne z całej Europy. Udało nam się znaleźć trochę niezwykłych obyczajów oraz całkiem sporo tych podobnych do naszych, polskich. Sprawdź, co będzie się działo w Twojej okolicy!

Wielka Brytania

Główne podobieństwo do polskich świąt to jajka jako główny składnik dań i nie tylko!
Podczas czterodniowych obchodów, które rozpoczynają się od Wielkiego Piątku, królują jajka – zarówno na stole, ale również jako wiosenny symbol.
W wielu miejscowościach organizowane są wyścigi w turlaniu jajek nazywane egg rolling i pace-egging. Zgodnie z tradycją, uczestnicy konkurują puszczając udekorowane, wcześniej ugotowane na twardo, jajka. Wygrywa właściciel nieuszkodzonej pisanki. Brzmi znajomo? Jeżeli jesteś z Krakowa lub okolic to zapewne znasz ten zwyczaj pod nazwą Rękawka. Do dzisiaj krakusy praktykują Rękawkę we wtorek zaraz po Poniedziałku Wielkanocnym np. na Kopcu Krakusa czy Wzgórzu Lasoty.

Skandynawskie Halloween

Wielkanoc w Norwegii, Szwecji czy Finlandii, mimo wielu wyznawców luteranizmu, uznawana jest bardziej za święto świeckie, a obowiązujące zwyczaje nawiązują do tych pogańskich. Powszechnie uznawane jest za odpowiednik zachodniego Halloween.
Podczas Wielkanocy dzieci w Szwecji i Finlandii przebierają się za czarownice i z miotłami przemierzają ulice w poszukiwaniu słodyczy.

W Norwegii zaś królują ferie, górskie wycieczki i… telewizja. Podobnie jak Polacy podczas Bożego Narodzenia zawsze oglądają Szklaną Pułapkę czy Kevina samego w domu, tradycją jest, że Norwegowie na Påskedag oglądają ulubione kryminały! A wszystko zaczęło się od literatury i wydania niezwykle popularnego w latach 20. XX wieku dreszczowca „Bergenstoget plyndret i natt” („Splądrowany nocny pociąg do Bergen”).  Od tamtej pory w okresie wielkanocnym wydawnictwa prześcigają się w ilości publikowanych kryminałów.

Jajka i wielkie poszukiwania słodyczy

W Holandii, Belgii, Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii królują jajka – symbol życia i zmartwychwstania. Są powszechne w wielu potrawach podczas rodzinnego świętowania.

W Niemczech znana jest również zabawa, podczas której najmłodsi stukają się jajkami. Wygrywa ten, którego jajko przetrwa jak najdłużej.
Prócz tego, podobnie jak w wielu polskich rodzinach, w wielkanocny poranek najmłodsi poszukują słodkich jajek i innych czekoladowych słodyczy, które według opowieści chowane są w ogrodach przez zajączka.
Wielkanoc w Niemczech wyróżnia się wyjątkowo kolorowymi ozdobami domów, na które składają się zielone gałązki, pisanki i wydmuszki.

Zagadkowe wierszyki

W wielu duńskich rodzinach przyjęło się pisanie krótkich listów z wierszykami, czy po prostu życzeniami. Dzieci w ramach zabawy podpisują je jedynie kropkami, których ilość odpowiada ilości liter w ich imieniu. Listy dedykowane są członkom rodziny lub po prostu najbliższym osobom, z którymi pociechy spędzają święta.

Jak widać, polska tradycje mają wiele wspólnego z tymi z innych europejskich krajów.

Artykuł przygotowany przez firmę Silverhand