Niemcy – zmiany w wynagrodzeniach i świadczeniach

Kategorie artykułu: News

 

Wiele zmian prawnych, które zostały przyjęte przez niemiecki Bundestag w 2020 roku, zaczęło obowiązywać w 2021 roku. Od stycznia wzrosła płaca minimalna, kwota wolna od podatku, dodatek na dzieci (Kindergeld) i podatek VAT. Wszystkie te zmiany będą miały realny wpływ na życie Niemców i Polaków, którzy mieszkają i pracują za Odrą.

W styczniu płaca minimalna wzrosła z 9,35 euro do 9,50 euro za godzinę. Warto również zaznaczyć, że ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w Niemczech istnieje od 1 stycznia 2015 roku i wynosiło ono wtedy 8,50 euro na godzinę. W 2017 roku wzrosło do 8,84 euro za godzinę, w 2019 roku do 9,19 euro, a w 2020 roku do 9,35 euro za godzinę.

Niemieckie władze zapowiedziały wzrost podstawowego wynagrodzenia co sześć miesięcy. W 2022 roku ma ono wynieść 10,45 euro za godzinę. Co jeszcze zmieniło się wraz z nadejściem nowego roku?

Monety, Waluty, Inwestycje, Ubezpieczenia

Wynagrodzenia dla stażystów

To już druga podwyżka wynagrodzeń za staże zawodowe. W 2021 roku minimalna stawka stażowa wynosi 550 euro miesięcznie. W 2022 roku ma ona wynosić 585 euro, a w 2023 roku 620 euro miesięcznie.

Ulga podatkowa za pracę zdalną

Osoby, które w związku z pandemią zmuszone są pracować zdalnie, otrzymają ulgę podatkową w wysokości 5 euro dziennie. Ulga będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodu, lecz pracownicy będą mogli odciągnąć od podatku nie więcej 600 euro rocznie.

Grundrente – emerytura podstawowa

Większość osób otrzymujących najniższą emeryturę otrzyma podwyżkę. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest odprowadzanie składek emerytalnych przez co najmniej 33 lata oraz dochód emeryta/rencisty, który nie przekracza dla osób samotnych 1 250 euro i 1 950 euro dla par.

Podwyżka wyniesie około 75 euro. Federalne Ministerstwo Spraw Społecznych szacuje, że z nowej emerytury skorzysta około 1,3 mln osób starszych.

VAT

Rząd Niemiec w związku z pandemią koronawirusa, aby wesprzeć gospodarkę i wzmocnić konsumpcję wewnętrzną, obniżył na pół roku podatek VAT.

Od stycznia ponownie wróciła standardowa stawka VAT: 19% na większość towarów i 7% na artykuły pierwszej potrzeby.

Zasiłek Kindergeld

Z początkiem nowego roku rodzice otrzymają wyższe Kindergeld. Jest to największy wzrost od 2010 roku. Zasiłek wynoszący 204 euro w 2021 roku wynosi 219 euro na pierwsze i drugie dziecko. Rodzice na trzecie dziecko otrzymają 225 zamiast 220 euro, a na czwarte i kolejne dzieci po 250 zamiast 235 euro.

O ponad 500 euro wzrosła również ulga podatkowa z tytułu posiadania dzieci. Wynosi ona teraz maksymalnie 8388 euro. Podwyższony został również dodatek dla rodzin osiągających niskie dochody, ze 185 na 205 euro miesięcznie.

Podatek samochodowy i opłata CO2

Podatek dla nabywców nowych aut, które zużywają dużo paliwa, ma na celu zachęcić do kupna bardziej ekologicznych pojazdów, które emitują do środowiska mniej szkodliwych substancji. Kwota podatku wzrosła o 15.80 euro rocznie. Podatek nie dotyczy już zarejestrowanych pojazdów.

Walcząc z globalnym ociepleniem, Niemiecki Rząd zdecydował się na wprowadzenie narodowej opłaty za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkaniowym.

Opłata ta najbardziej dotknie zwykłych konsumentów. Za tonę wyemitowanego do środowiska CO2 rafinerie i przedsiębiorstwa muszą wnieść opłatę początkową wynoszącą 25 euro. W praktyce oznacza to spory wzrost cen. Za litr benzyny trzeba będzie zapłacić 7 centów więcej, cena litra oleju napędowego wzrośnie o 7,9 centa oraz gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę.

Dodatek mieszkaniowy Wohngeld

Dodatek mieszkaniowy to dofinansowanie, które mogą otrzymać osoby wynajmujące mieszkanie, jak i ich właściciele. Wynajmującym pokój lub mieszkanie dodatek pozwala na pokrycie części czynszu, a właścicielom mieszkań wystarcza na pokrycie części kosztów związanych z ich utrzymaniem.

Od stycznia Wohngeld jest wyższy o około 15 euro miesięcznie, a na każdego kolejnego członka rodziny można otrzymać dodatkowe 3,60 euro. O dodatek mieszkaniowy mogą starać się również osoby żyjące samotnie.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl