Pierwsze kroki we Francji

Kategorie artykułu: News

 

Francję kojarzymy z elegancją, drogimi perfumami, pięknymi widokami, bagietkami i najlepszymi serami. Ciekawa kultura i wyśmienita kuchnia to dopiero początek zalet tego państwa. Jest to kierunek warty rozważenia, jeżeli myślisz o pracy za granicą. Rozważasz taką opcję?

Z tego artykułu dowiesz się jakie formalności czekają Cię po przyjeździe do kraju, który został okrzyknięty jednym z najbardziej romantycznych miejsc na świecie.

Darmowe zdjęcia Zasoby ludzkie

Legalny pobyt

Aby przekroczyć granicę, niezbędny jest dowód osobisty lub paszport. Każdy z tych dokumentów uprawnia do pobytu na terenie kraju do 90 dni. Dokładnie takie same zasady obowiązują podróżujących do departamentów zamorskich (Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska i Reunion).

Francja nie nakłada obowiązku meldunkowego, ale… W praktyce, posiadanie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania okazuje się niezbędne do załatwienia niemal wszystkich spraw takich jak: podpisanie umowy, założenie konta bankowego, rejestracja samochodu, itp. Aby uzyskać potwierdzenie zamieszkania, należy udać się do najbliższego merostwa i przedstawić rachunek za prąd, telefon stacjonarny lub inne media, polisę ubezpieczeniową mieszkania, czy rozliczenie podatkowe.

Jeżeli zamierzasz przebywać na terenie kraju powyżej trzech miesięcy, musisz uzyskać kartę stałego pobytu. Wystarczy w lokalnym merostwie przedstawić dokument potwierdzający zatrudnienie lub naukę. Jeżeli jesteś w trakcie poszukiwania pracy, musisz przedstawić dowód ubezpieczenia oraz udowodnić, że posiadasz środki finansowe pozwalające na utrzymanie się.

Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania we Francji to dość skomplikowane zadanie. Przede wszystkim do wynajmu musisz mieć dokument potwierdzający zatrudnienie. Żeby pracować, musisz mieć adres i założone konto w banku. Natomiast aby założyć konto, potrzebujesz rachunek (za prąd, gaz itp.). Niestety, ale tak działa biurokracja.

Sprzedaż i wynajem nieruchomości odbywa się tu praktycznie w całości przez pośredników. Na szczęście wybór wśród agencji nieruchomości jest ogromny, gdyż znajdziesz ich po kilka na jednej ulicy. Swoje poszukiwania zacznij więc od odwiedzenia dowolnej agencji lub zapoznaj się z ofertą w internecie.

Możesz spotkać dwa rodzaje mieszkań do wynajęcia:

  • wynajem krótkoterminowy (na rok) – najczęściej są to mieszkania urządzone, gotowe do zamieszkania,
  • wynajem długoterminowy (na trzy lata)- są to zazwyczaj mieszkania nieumeblowane, zdarza się, że nawet bez sprzętów kuchennych.

Umowa najmu spisywana jest po francusku. Plusem jest to, że nie ważne, czy wynajmujesz mieszkanie od osoby prywatnej czy z pomocą agencji, wzór umowy jest zawsze taki sam, gdyż jest narzucony przez państwo. Po podpisaniu dokumentu będziesz także zobowiązany do wykupienia OC.

Za wynajem mieszkania z jedną sypialnią w centrum Paryża zapłacisz około 1800 euro miesięcznie lub więcej w zależności od standardu. Za takie samo mieszkanie dalej od centrum możesz zapłacić już dużo mniej, około 600 euro. Rachunek za media może wynieść około 180 euro. Jeżeli do tego posiadasz TV i internet, musisz doliczyć kolejne 150 euro miesięcznie.

Praca we Francji

W Republice Francuskiej najczęściej poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, pracownicy gastronomii i opiekunowie osób starszych. Francuscy pracodawcy chętnie podpisują umowy także z polskimi budowlańcami: elektrykami, murarzami, cieślami czy malarzami. Do pracy poszukiwani są również pracownicy z sektora hotelarskiego. W tym przypadku często wymagana jest znajomość języka francuskiego lub angielskiego.

Pamiętaj, że jeżeli to Twój pierwszy wyjazd warto zorganizować go z profesjonalną agencją, która pomoże Ci w załatwieniu niezbędnych formalności. Jeżeli natomiast nie chcesz skorzystać z pomocy pośrednika, przeszukaj ogłoszenia zamieszczane bezpośrednio przez francuskich pracodawców.

Pamiętaj, aby uważnie przyjrzeć się dokumentom, jakie podpisujesz. Umowa o pracę musi zawierać informacje o stronach ją podpisujących, wymaganiach wobec pracownika, miejscu pracy oraz wynagrodzeniu. Pracodawca zobowiązany jest wręczyć pracownikowi informacje dotyczące nazwy układu zbiorowego, terminów wypłaty i ewentualnego okresu wypowiedzenia. Masz także prawo do prośby o przetłumaczenie umowy na język polski (ojczysty). Miłym elementem zaskoczenia jest to, że tydzień pracy we Francji trwa 35 godzin, przysługuje Ci aż 5 tygodni urlopu wypoczynkowego, a wszystkie nadgodziny są dodatkowo płatne.

Francja kusi nas nie tylko lepszymi zarobkami czy intratnymi warunkami pracy, ale także atrakcjami kulturalnymi. Nie dziwi więc fakt, że jest to miejsce często obierane jako cel podróży. Zapotrzebowanie na specjalistów sprawia, że nawet jeśli planujemy krótki pobyt, mamy dużą szansę na znalezienie pracy. Jeśli znasz język i rozważasz emigrację zarobkową, Francja może okazać się dobrym kierunkiem.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl