Praca za granicą w dobie pandemii

Kategorie artykułu: News

 

Koronawirus całkowicie zmienił sytuację panującą na rynku pracy na całym świecie. Mimo pandemii przedsiębiorcy i agencje nadal prowadzą rekrutacje, a zainteresowanie podjęciem pracy w innym kraju jest duże. Zamknięcie lokali gastronomicznych, kin, hoteli i branży rozrywkowej sprawiło, że, zostaliśmy zmuszeni do poszukiwania innych źródeł utrzymania. Choć sytuacja jest trudna w wielu branżach, w niektórych sektorach zapotrzebowanie na pracowników nadal nie maleje.

Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto odpowiednio się do tego przygotować. Podpowiadamy, co należy wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia w innym kraju.

Biznesmen, Internet, Kontynentach, Tabletki, Świat

W jakich branżach szukać?

Największe zapotrzebowanie na pracowników wykazuje branża medyczna. Poszukiwani są lekarze, asystenci, ratownicy medyczni czy pielęgniarki. Są to jednak zawody, w których wymagana jest znajomość języka obcego, udokumentowane doświadczenie oraz wiele innych umiejętności, zależnie od profesji. Większy popyt na leki, suplementy czy płyny do dezynfekcji wiąże się również ze wzrostem ogłoszeń w branży farmaceutycznej przy produkcji, pakowaniu leków czy w hurtowniach.

Więcej czasu spędzamy w domach, pracujemy zdalnie i więcej kupujemy przez Internet, więc logistyka jest również branżą, w której nie brakuje możliwości na znalezienie pracy.

Sektor spożywczy także działa ze zdwojoną siłą. W sklepach brakuje sprzedawców, niektóre otwarte są w wydłużonych godzinach. Poszukiwani są dostawcy i kierowcy.

Branża budowlana nadal prężnie działa. Mimo panujących obostrzeń przy wjeździe do innego kraju, ofert dla pomocników, budowlańców, elektryków czy stolarzy wcale nie brakuje.

 Opieka nad osobami starszymi nieustannie jest jedną z bardziej popularnych profesji, gdzie poszukuje się osób chętnych do pracy za granicą.

Korona, Kobieta, Dziewczyna, Perspektywy, Do Przodu

Proces rekrutacji

Aktualna sytuacja i panujące obostrzenia sprawiły, że większość pracodawców swoje rekrutacje przeniosła do sieci, tak aby kontakt osobisty został ograniczony do minimum. Przeglądając ogłoszenia o pracę w Internecie, jesteśmy w stanie nie wychodząc z domu, znaleźć pracę odpowiednią dla nas. Po przesłaniu aplikacji, rekruter zainteresowany naszą kandydaturą przeprowadza z nami rozmowę telefoniczną, która weryfikuje naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Często też po rozmowie telefonicznej musimy spotkać się z przyszłym szefem on-line, np. przez Skype.

Większość pracodawców dostosowała swoje procesy rekrutacji do obecnej sytuacji na tyle, że jesteśmy nawet w stanie podpisać umowę bez odwiedzania biura, co jest ogromną zaletą w przypadku, gdy od siedziby firmy dzieli nas duża odległość.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Najważniejszą kwestią w obecnej sytuacji jest sprawdzenie, jakie obostrzenia obowiązują w danym kraju oraz zapoznanie się z zasadami przekraczania granic.

Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd z agencją pracy, organizacja jest dużo prostsza, gdyż pośrednik posiada wszystkie niezbędne informacje, załatwia transport, dopełnia wszystkich formalności i często też opłaca wykonanie testu, jeżeli jest wymagany do przekroczenia granicy. Jeżeli w danym kraju po przyjeździe obowiązuje kwarantanna, powinniśmy dowiedzieć się od pośrednika, jak wygląda jej organizacja, gdzie będziemy przebywać oraz która ze stron ponosi koszty zakwaterowania w tym czasie.

Ważne jest, aby przygotować sobie listę wszystkich niezbędnych dokumentów, a także sprawdzić ważność dowodu osobistego i paszportu. Obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie przekraczać granice wspólnoty, ale niektóre państwa w związku z pandemią mogą wprowadzać dodatkowe restrykcje. Na oficjalnej stronie UE można sprawdzać, jakie kraje wprowadziły ograniczenia w swobodzie przemieszczania się https://reopen.europa.eu/pl/.

Warto również zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), co gwarantuje osobom ubezpieczonym w NFZ darmową, podstawową opiekę medyczną w czasie pobytu za granicą. Niektóre agencje pracy pomagają również w organizacji tych formalności.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju dokumenty musimy wyrobić w ramach zagranicznego wyjazdu. Niekiedy trzeba zatroszczyć się o posiadanie numeru ubezpieczenia społecznego i rejestracji w urzędzie. Oczywiście większość pośredników pomaga w takich kwestiach lub organizuje wszystko, co jest możliwe na daną chwilę jeszcze przed wyjazdem.

Najczęściej należne wynagrodzenie można otrzymywać na polskie konto bankowe. Jeżeli pracodawca się na to nie zgadza, należy zadbać o wyrobienie zagranicznego rachunku bankowego. Wiedząc o takiej konieczności jeszcze przed wyjazdem, dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie stron internetowych banków i zapoznanie się z ich ofertami oraz wybranie jednej i przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Pamiętaj, aby nie zamykać się na różne rodzaje zatrudnienia. Rozważ wiele opcji: pracę na zastępstwo, umowę zlecenie czy umowę o pracę tymczasową. Przeglądaj oferty i śledź powiadomienia o nowych ogłoszeniach w interesujących Cię branżach. Jeżeli propozycja, którą otrzymasz, nieco odbiega od Twoich oczekiwań, zastanów się, czy nie warto z niej skorzystać. W przyszłości nowe doświadczenia mogą wpłynąć na Twoją korzyść, a rekruterzy docenią Twoje starania i elastyczność w poszukiwaniu zatrudnienia w tych trudnych czasach.

Na portalu Poloniusz.pl znajdują się oferty pracy z wielu branż i lokalizacji. Wszyscy ogłoszeniodawcy, za pośrednictwem naszej strony aktywnie poszukują pracowników, więc na pewno znajdziesz ofertę odpowiednią dla siebie i spełniającą Twoje oczekiwania.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl