System fazowy w Holandii

Kategorie artykułu: News

 

Holandia jest jednym z najczęściej wybieranych krajów emigracji zarobkowej. Z naszych artykułów dowiesz się już m.in. co to jest i jak funkcjonuje system zbiorowy, a także znajdziesz informacje o wzroście stawek minimalnych z podziałem na wiek. A czy wiesz, jak funkcjonuje system fazowy w Holandii? W dzisiejszym artykule przedstawimy pokrótce systemy fazowe dla dwóch organizacji zbiorowych.

System fazowy ma zastosowanie do pracowników tymczasowych, zatrudnionych w agencjach pośrednictwa pracy. System ten można opisać jako etapy, które przechodzi pracownik. Z każdą kolejną fazą, pracownikowi przysługuje więcej przywilejów. Przejście na kolejną fazę uzależnione jest m.in. od stażu zatrudnienia w danej agencji.

Darmowe ilustracje Przemówienie

Każda agencja pracy przynależy do jednej z dwóch organizacji zbiorowej (CAO) – ABU lub NBBU. Każda z tych organizacji posiada swój system fazowy.

Faza A dla CAO ABU/Faza 1-2 dla CAO NBBU

Faza ta trwa 52 przepracowane tygodnie. Przepracowanym tygodniem określa się każdy tydzień, w którym rzeczywiście wykonywana jest praca, niezależnie od liczby przepracowanych godzin. Dodatkowo zgodnie ze zmianami wprowadzonymi od 2.01.2023 r., wliczają się tu również tygodnie, w których pracownik korzysta z płatnego urlopu.

W tej fazie agencja pracy może podpisać z pracownikiem dogodną liczbę umów o pracę tymczasową z zastrzeżeniem, iż między dwiema umowami nie wystąpiła przerwa dłuższa niż 6 miesięcy. Jeśli kolejna umowa zostanie podpisana po 6 miesiącach, naliczanie fazy A/1-2 rozpoczyna się od nowa.

Faza B dla CAO ABU/Faza 3 dla CAO NBBU

Pracownik tymczasowy może przejść na fazę B lub 3, jeśli umowa z faz wcześniejszych nadal obowiązuje i minął termin 52 tygodni, lub jeśli w okresie do 6 miesięcy zostanie podpisana nowa umowa z tą samą agencją pracy.

Faza ta, zarówno dla CAO ABU, jak i CAO NBBU musi trwać maksymalnie 3 lata i można w tym czasie zawrzeć maksymalnie 6 umów o pracę tymczasową. Okres ten przestaje być liczony do momentu, kiedy między dwiema umowami następuje przerwa dłuższa niż 6 miesięcy. W takim przypadku rozpoczyna się od nowa naliczanie fazy A lub 1-2.

FAZA C dla CAO ABU/Faza 4 dla CAO NBBU

Pracownik tymczasowy przechodzi do ostatniej fazy, podobnie jak w przypadku wcześniej fazy – minął termin 3 lat i umowa z wcześniej fazy nadal obowiązuje, lub jeśli po wygaśnięciu wcześniejszej umowy zostanie podpisana kolejna z tą samą agencją zatrudnienia.

W tej fazie pracownik tymczasowy pracuje na podstawie umowy o pracę tymczasową, zawartą na czas nieokreślony. Po przejściu fazy B/3 i braku podpisanej umowy w terminie przekraczającym 6 miesięcy pracownik powraca do naliczania fazy A/1-2.

Warto podkreślić, iż agencja pracy może podpisać z pracownikiem tymczasowym umowę z agencją należącą do tej samej grupy. W takim przypadku naliczanie okresów w poszczególnych fazach jest kontynuowane.

Agencja pracy może również odstąpić od systemu fazowego jedynie na korzyść pracownika.

Więcej informacji o układzie zbiorowym ABU https://www.abu.nl/app/uploads/2022/06/CAO-voor-Uitzendkrachten-2021-2023-versie-juli-2022-PL.pdf

Więcej informacji o układzie zbiorym NBBU https://www.nbbu.nl/sites/default/files/2022-08/NBBU_CAO_Uitzendkrachten-PL-1%20juli%202022_0.pdf

Artykuł przygotowała Karolina Gębarowska