Tu będziesz szczęśliwy – lista krajów uważanych za najlepsze do życia
Każdego roku pojawiają się nowe raporty dotyczące krajów świata, w których żyje się najlepiej. Dane zbierają najznamienitsze ośrodki naukowe, firmy i agencje zajmujące się demografią i statystyką. Raporty uwzględniają bezpieczeństwo, poziom nauki, wartość PKB, dostępność transportu i opieki zdrowotnej, a nawet poziom korupcji. Jakie kraje najczęściej znajdują się na szczytach tych rankingów?

1. Finlandia
Finlandia uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Rzadko zdarzają się tam przestępstwa z użyciem przemocy, a wskaźnik morderstw wynosi 1.1 na 100000 mieszkańców rocznie (średnia światowa to 6). Finowie mają duże zaufanie do siebie nawzajem, a także do instytucji publicznych, o czym może świadczyć m.in. pozostawianie wózków ze śpiącymi niemowlakami przed sklepami czy kawiarniami. Również korupcja jest znikoma, a policja cieszy się wysokim poważaniem. Na poczucie szczęścia Finów wpływa też obcowanie z naturą, wszechobecna zieleń i życie w duchu eko.
2. Szwajcaria
W rankingach najlepszych krajów do życia nie może zabraknąć Szwajcarii, która od lat jest uważana za symbol wysokiej jakości życia. Średnie zarobki Szwajcarów są jednymi z najwyższych na świecie – 6500-7500 CHF miesięcznie. Również bezpieczeństwo stoi na bardzo wysokim poziomie – zarówno na arenie międzynarodowej (Szwajcaria jest politycznie neutralna od ponad 200 lat), jak i wewnątrz kraju. Poziom przestępczości jest tu niski, a policja działa szybko i skutecznie. Szwajcarzy cieszą się również wysoką jakością opieki zdrowotnej, która jest prywatna, ale obowiązkowa. Od najmłodszych lat są edukowani na temat prawidłowej diety i zachęcani do aktywności fizycznej, co sprzyja długowieczności – średnia długość życia Szwajcarów to 84 lata. Osoby w podeszłym wieku mogą liczyć na profesjonalną opiekę i rodzinną atmosferę w domach opieki. Korzysta z nich około 25% osób powyżej 85 roku życia.
3. Norwegia
Mieszkanie w Norwegii ma swoje minusy – klimat jest zdecydowanie zimniejszy niż w Polsce, a przez dwa miesiące trwa noc polarna, jednak mieszkańcy tego kraju oceniają swój poziom życia i szczęścia bardzo wysoko. Przede wszystkim mają dostęp do jednego z najczystszych i najmniej skażonych przez człowieka środowiska na świecie. Zapierające dech fiordy, ciągnące się w nieskończoność lasy, krystaliczne jeziora i świeże powietrze to walory, którymi nie może pochwalić się wiele krajów. Norwegia traktuje ochronę środowiska jako priorytet narodowy – do 2050 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną. 98% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, głównie z hydroelektrowni, a ponad 80% aut sprzedawanych w tym kraju to pojazdy elektryczne. Edukacja ekologiczna zaczyna się już w przedszkolu, dzięki czemu Norwegowie mają ogromny szacunek do przyrody. Norwegia to również kraj bezpieczny, oferujący swoim obywatelom liczne świadczenia socjalne, bezpłatną opiekę zdrowotną i bezpłatną edukację na wszystkich poziomach.
4. Zjednoczone Emiraty Arabskie
To jeden z nielicznych pozaeuropejskich krajów zajmujących wysokie miejsca w rankingach najlepszych miejsc do życia. Choć kraje arabskie uważane są powszechnie za niebezpieczne i trudne do życia dla kobiet, Zjednoczone Emiraty mają wiele plusów. Wśród nich jest przede wszystkim niezwykle wysoki poziom życia – nowoczesne miasta z dobrą infrastrukturą, luksusowe usługi i dostęp do najnowszych technologii. Dubaj to miasto przyszłości, które wyrosło na środku pustyni niemal z dnia na dzień. Mieszkańcy mogą tu liczyć na wiele udogodnień, jak choćby klimatyzowane przystanki autobusowe. Obywatele ZEA cenią także niskie podatki – brak podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych – oraz rynek pracy oferujący wiele możliwości w sektorze nowych technologii, usług, finansów, nieruchomości i turystyki. Poziom edukacji w ZEA jest bardzo wysoki, począwszy od szkoły podstawowej, po studia wyższe. Tutejsze uniwersytety są uważane za najlepsze na Bliskim Wschodzie i oferują liczne stypendia.
5. Australia
Australijczycy cieszą się dużym poczuciem szczęścia, a to za sprawą work-life balance. Równowaga między pracą a życiem prywatnym jest tu ceniona i szanowana przez pracodawców. Przeciętny tydzień pracy trwa 38 godzin, a nadgodziny są wyjątkiem. Płatny urlop wynosi co najmniej 20 dni, a wiele firm oferuje także tzw. „long service leave” – jest to 9-13 tygodni płatnego urlopu po przepracowaniu 7-10 lat w tej samej firmie. Pracownik może przeznaczyć go na podróże i naładowanie baterii na kolejne lata pracy. Australijczycy potrafią wypoczywać i dobrze się bawić, przy czym zamiast oglądania telewizji i spędzania czasu przed komputerem preferują aktywny wypoczynek – wycieczki, sport, rozwijanie zainteresowań. Australia oferuje również bezpłatną opiekę zdrowotną na wysokim poziomie (średnia długość życia wynosi tu 83 lata), bezpłatną edukację na poziomie podstawowym i średnim oraz stabilną gospodarkę opartą na nowych technologiach, bogactwach naturalnych i turystyce.
Artykuł przygotowała Małgorzata Najder
Grafika: freepik.com