Wiek emerytalny w Unii

Kategorie artykułu: News

 

Starzejące się społeczeństwo Europy powoduje, że nie cichnie dyskusja o konieczności podnoszenia wieku emerytalnego. Polska należy do krajów, w których jest jeden z najniższych wieków przechodzenia na emeryturę. A jak jest w innych krajach Unii?

Wiek emerytalny w Unii Europejskiej

Średnia wieku w krajach wspólnoty wynosi obecnie 63,5 lat dla kobiet oraz  64,3 lata dla mężczyzn. W poniższej tabeli znajduje się porównanie odnośnie powszechnego wieku emerytalnego w krajach wspólnoty.


źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-powszechny-wiek-emerytalny-w-europie

Warto również pamiętać, że w wielu krajach poza uzyskaniem odpowiedniego wieku emerytalnego liczy się również okres odprowadzania składek.

Jak wnioskować o emeryturę?

Jeśli pracowaliśmy w Polsce oraz państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, to wniosek o wypłatę emerytury składamy w ZUS-ie.

Dokumenty, które musimy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to:

  • dokumenty potwierdzające okresy składkowe w Polsce i innych krajach;
  • inne dokumenty potwierdzające zasadność wniosku.

Jeśli osoba zamieszkała w Polsce posiada dokumenty potwierdzające jedynie zatrudnienie zagraniczne, wówczas może złożyć wniosek bezpośrednio do zagranicznej instytucji przyznającej świadczenie lub skorzystać z pośrednictwa ZUS-u (jako instytucji odpowiadającej miejscu zamieszkania).

W przypadku osób mieszkających za granicą i chcących wnioskować o wypłatę emerytury, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi wniosku w ZUS: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury-i-renty-dla-osob-pracujacych/zamieszkalych-za-granica

Ciekawostki:

  • OECD szacuje, że w ciągu najbliższych 30 lat wiek emerytalny w UE wzrośnie średnio o 2 lata.
  • W Turcji nie ma określonego wieku emerytalnego (podstawą do wypłacenia świadczenia jest długość opłacania składek oraz okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu.
  • Najdłużej pracują mieszkańcy krajów azjatyckich. Według danych OECD okres aktywności zawodowej w Korei Południowej przekracza o 12 lat powszechny wiek emerytalny w tym kraju.
  • W pierwszej połowie 2022 roku ZUS wypłacił blisko 290 tysięcy emerytur w oparciu o umowy międzynarodowe (na łączną kwotę 3,3 mld złotych).
  • OECD szacuje, że kobiety żyją na emeryturze średnio o 4,6 roku dłużej niż mężczyźni (w Polsce jest to 6,4 roku).
  • Przewidywana długość życia na emeryturze w Polsce wynosi 25,1 lat dla kobiet oraz 18,7 lat dla mężczyzn.
  • Do lat 60-tych szacuje się, że wiek emerytalny w Danii będzie wynosił 74 lata.

Artykuł przygotowała Magdalena Cerecka