Wszystko o układach zbiorowych pracy w Holandii
Holandia jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc przez Polaków w celu emigracji zarobkowej. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd do kraju tulipanów, powinieneś znać przepisy w nim obowiązujące. Nie raz przeglądając oferty pracy, na pewno natknąłeś się na zwrot CAO. Co on oznacza i w jakim celu jest stosowany?
Holenderskie CAO (Collectieve arbeidsovereenkomst / Zbiorowy Układ Pracy), to przepisy, które określają prawa pracownika i obowiązki pracodawcy. CAO reguluje kwestie dotyczące zatrudnienia, takie jak: rodzaj umowy, wysokość wynagrodzenia, dodatki do pensji, urlopy i dni ustawowo wolne od pracy, zasady zakwaterowania, czy świadczenia emerytalne.
Rodzaje CAO
W Holandii wyróżnia się podział układów zbiorowych pracy na branżowy i korporacyjny. Można spotkać się także z podziałem na minimalne i standardowe.
- Branżowy układ zbiorowy pracy – obowiązuje w konkretnym sektorze pracy. Zawierany jest między pracodawcą lub organizacją pracodawców a organizacją pracowników. Układ obowiązuje wyłącznie firmy oraz pracowników, których reprezentanci podpisali się na dokumencie.
- Korporacyjny układ zbiorowy pracy – obowiązuje w danej firmie. Zawierany jest między pracodawcą a organizacją pracowników.
- Minimalny układ zbiorowy pracy – zbiór postanowień opisujących minimum, jakie pracodawca ma zapewnić pracownikowi. Odstępstwa od postanowień muszą być zawierane na korzyść zatrudnionego.
- Standardowy układ zbiorowy – zbiór ogólnych, powszechnych postanowień. Od tego układu nie ma odstępstw.
CAO w sektorze pracy tymczasowej
Agencja pracy tymczasowej dla uwiarygodnienia swojej działalności powinna należeć do organizacji, która zrzesza pracodawców. W Holandii istnieją dwie organizacje: Generalny Związek Agencji Pracy Tymczasowej (ABU) i Holenderski Związek Agencji Pośrednictwa i Pracy Tymczasowej (NBBU). Jeżeli agencja pośrednictwa pracy, która Cię zatrudnia, należy do takiej organizacji, bez problemu możesz sprawdzić, jakie CAO Cię obejmuje.
Jeżeli nie posiadasz wiedzy o tym, czy Twoja agencja należy do CAO ABU lub NBBU możesz to sprawdzić tutaj:
https://www.abu.nl/over-abu/ledenregister/,
https://www.nbbu.nl/nl/onze-leden.
Jeżeli jesteś zatrudniony przez polską firmę, umowa o pracę musi być zgodna z polskim prawem. Wyjątkiem w tym przypadku jest wynagrodzenie, które nie może być niższe od tego, jakie wypłacane jest holenderskim pracownikom.
Jeśli w danej firmie/agencji nie ma układu zbiorowego, szczegółowe warunki zatrudnienia należy omówić bezpośrednio z pracodawcą. W takim przypadku obowiązują przepisy prawa pracy znajdujące się w kodeksie cywilnym, ustawie o warunkach pracy i ustawie o płacy minimalnej. Wszystkie warunki muszą zostać zawarte w umowie o pracę.
Umowa o pracę a CAO
Główną różnicą między układem zbiorowym a umową o pracę jest to, że CAO obejmuje całą organizację lub branżę, a umowa dotyczy tylko jednej osoby. Układ zbiorowy określa np. wysokość wynagrodzenia dla poszczególnych sektorów pracy, natomiast w umowie o pracę zawiera się informację o wynagrodzeniu dla konkretnego pracownika. Warto przypomnieć, że jeżeli pracodawca należy do jednej z organizacji zrzeszających, nie może oferować płacy niższej od tej, którą określa CAO.
Postanowienia opisane w układzie zbiorowym często okazują się korzystniejsze dla pracownika od tych ustawowych chociażby ze względu na to, że często określa więcej dni wolnych od pracy od tych przyznanych ustawowo. CAO musi być zgodne z holenderskim prawem, kodeksem cywilnym, ustawą o płacy minimalnej i dodatku urlopowym. Układ zbiorowy nie może więc określać wynagrodzenia, które będzie niższe od ustawowego, czy mniejszej liczby dni urlopu, niż te opisane w ustawie. Należy także pamiętać, że prawo może przewidywać odstępstwa od CAO.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl