Zastanawiasz się nad zmianą branży? To dobry czas na szkolenie

Kategorie artykułu: News

 

W związku z epidemią koronawirusa sytuacja w której się znajdujemy, jest bezprecedensowa. Kwarantanna w ogromnej mierze wpływa na nasze życie. Wiele osób musiało przenieść swoje obowiązki zawodowe do sfery on-line. Rynek pracy w niektórych branżach odnotowuje zmiany nawet o 180 stopni. Część pracodawców, ze względu na brak dochodów musiała zamknąć swój biznes, co wiąże się z utratą pracy dla wielu osób.

C:\Users\lukor\Desktop\learn-3980941_960_720.jpg

Aby odnaleźć się w obecnej sytuacji, a także nie mieć problemu ze znalezieniem pracy warto zastanowić się nad inwestycją w siebie. Należy również rozważyć możliwość przekwalifikowania się tak, aby mieć większe szanse wśród wielu osób, które będą wertowały oferty na rynku pracy. Kluczem do sukcesu może okazać się elastyczność.

Lifelong learning – co to jest?

Lifelong learning zgodnie z definicją opublikowaną przez Unię Europejską to nauka, rozwój społeczny i indywidualny oraz ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, kompetencji i wiedzy ogólnej przez całe życie. Jest to nic innego jak odpowiednik polskiej edukacji ustawicznej.

Aktualna sytuacja wymusza na nas coraz częstsze korzystanie wyłącznie z nowych technologii oraz przenosi kształcenie do sieci. Aktualnie, wiedzę zdobywamy za pomocą tzw. e-learningu. Aspekt teorii lifelong learning, będzie więc coraz bardziej powszechny, a nawet konieczny, jeżeli będziemy dążyć do doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, a także zdobywania nowych doświadczeń.

Jak wykorzystać czas spędzony w domu?

Czas, którego teraz większość spędzamy w domu, nie musi pójść na marne. Warto wykorzystać go na doskonalenie się, zdobycie nowych kompetencji, naukę języków obcych czy przekwalifikowanie się. Kiedy wszystko wróci do normy, będziemy mogli przedstawić pracodawcy jako swój atut, szeroki pakiet nowo zdobytych umiejętności, co niewątpliwie może mieć wpływ na naszą przyszłość zawodową.

Internet daje nam ogromne możliwości wyboru różnego rodzaju szkoleń. Wśród nich znajdziemy takie, które przydadzą nam się w pracy, pomogą podnieść swoje kwalifikacje czy ułatwią nam zmianę branży, a nawet wykonywanego wcześniej zawodu. Możemy zdecydować się też na kurs, który jest zgodny z naszymi zainteresowaniami i rozwinie nasze pasje. Ogromną popularnością cieszą się też e-lekcje języków obcych. Jeżeli chcemy postawić na rozwój fizyczny oraz poprawę kondycji i samopoczucia warto pamiętać, że ze względu na obecną sytuację i zamknięte obiekty sportowe, wielu instruktorów swoją działalność przeniosło do internetu i stara się organizować zajęcia on-line.

Jak wybrać odpowiedni kurs/szkolenie on-line?

Fundamentem każdego kursu są ludzie. Warto zatem sprawdzić, kto będzie takie szkolenie przeprowadzał, czy jest to osoba posiadająca doświadczenie, publikacje naukowe i czy jest ekspertem w tym, czym się zajmuje. Warto również przeszukać internet w celu zasięgnięcia opinii osób, które odbyły wcześniejsze edycje szkolenia. Kolejnym ważnym czynnikiem jest plan szkolenia. Należy sprawdzić, czy temat jest dla nas interesujący i czy faktycznie możemy się czegoś nauczyć.

Ważne jest, aby nasze uczestnictwo w szkoleniu nie było bierne. Należy dokładnie zapoznać się z materiałami oraz wykonywać wszystkie zlecone ćwiczenia. Tylko w ten sposób czegoś się nauczymy. Praktyka jest bardzo ważna – przecież w tym właśnie celu sięgamy po szkolenie on-line. Nie należy również skupiać się na więcej niż jednym szkoleniu. Dopiero po zakończeniu pierwszego rozpoczynajmy kolejny.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z płatnego kursu warto poszukać bezpłatnych treści na interesujący nas temat. W sieci znajdziemy wiele e-booków czy blogów specjalistycznych, które mogą dostarczyć nam dużo potrzebnej wiedzy. Jeżeli aby nasze nowo zdobyte doświadczenie zostało udokumentowane, należy dokładnie sprawdzić, czy wybrane szkolenie zakończone jest certyfiktem, którym będziemy mogli posłużyć się w przyszłości.

W Polsce idea ciągłego zdobywania nowych umiejętności promowana jest przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE). Rozwinięciem koncepcji są Zintegrowany System Kwalifikacji i Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji. Narzędzia te opisują wszystkie kwalifikacje, które jesteśmy w stanie zdobyć w dowolny sposób, nawet samodzielnie w domu. Systemy te są bardzo pomocne w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do wiarygodności szkolenia on-line. Chcąc ukończyć kurs tworzenia stron internetowych, warto zajrzeć do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, gdyż opisuje on i porządkuje dokładnie informacje, o kwalifikacjach, które chcemy zdobyć. W opisie wskazane jest, co powinniśmy wiedzieć czy umieć, aby otrzymać formalne potwierdzenie nabytych umiejętności. W praktyce systemy te mają na celu wyrównanie szans osób, które zdobywają wiedzę samodzielnie z tymi, które korzystają z edukacji formalnej.

Szkolenia bez wychodzenia z domu to doskonały pomysł, aby nabyć nowe umiejętności. Pozwalają nam się rozwijać, a ukończony kurs sprawia, że czujemy się pewni siebie i swoich możliwości. Zamieszczając w swoim CV informacje o przebytych szkoleniach, dajemy znak pracodawcy, że jesteśmy ambitni i mamy plan na siebie oraz swoją karierę. Częste podnoszenie swoich umiejętności i kwalifikacji daje nam większą szansę na ubieganie się o awans, przeniesienie na inne stanowisko czy rozpoczęcie innej, pełnej nowych wyzwań pracy.

 

Artykuł przygotowany przez: Sandrę Tyl