Zmiana pracy – jak sobie z nią poradzić i uniknąć stresu?
Zmiana pracy z reguły wiąże się z niepewnością i stresem. Każdy z nas marzy o pracy, w której będzie mógł rozwijać swoje kompetencje na stanowisku, które związane jest z jego wykształceniem i zainteresowaniami. Jeśli od lat pracowaliśmy na jednym stanowisku i nie szukaliśmy zatrudnienia, zadanie może okazać się nieco trudniejsze.
Jeszcze kilka lat temu staż pracy wynosił około 10 lat. Obecnie szacuje się, że osoba zatrudniona, u jednego pracodawcy pracuje mniej więcej 5 lat. Zmiana pracy nie jest już postrzegana źle i coraz więcej osób decyduje się na ten krok przede wszystkim ze względu na wyższe wynagrodzenie, lepsze stanowisko, czy możliwości rozwojowe.
Czy to już czas na zmiany?
Podjęcie decyzji o zmianach po latach współpracy to spore wyzwanie. Ważne, aby wszystko to było rozważnie przemyślane i zaplanowane. Poniżej przedstawiamy sygnały, które mogą ułatwić Ci przejście od rozmyślań do działania:
- Dopadła Cię nuda – rutyna w miejscu pracy często prowadzi do frustracji i sprawia, że swoje obowiązki zaczynasz traktować mniej skrupulatnie. Nie zawsze zdarza się tak, że otrzymasz pracę marzeń i możesz realizować w niej swoje zainteresowania, ale wykonywanie codziennie tych samych czynności, których nie lubisz to jedna z pierwszych oznak, że warto zastanowić się nad zmianą miejsca zatrudnienia.
- Poranny budzik wywołuje dreszcze – to kolejny znak, że najwyższy czas na zmianę pracy, zwłaszcza wtedy, gdy w niedzielę myśl o poniedziałku i całym tygodniu Cię przeraża.
- Złe relacje z przełożonymi – dobre lub chociaż poprawne stosunki z przełożonym to część sukcesu w zadowoleniu z pracy. Jeżeli nie potrafisz dogadać się z szefem i robisz wszystko by nie spotkać go w czasie przerwy czy na korytarzu, może to być powód do zmian.
- Nie czujesz się częścią zespołu – dobre kontakty ze współpracownikami czy chociaż jedna zaufana i przychylna Ci osoba mogą odmienić stosunek do pracy. W pracy spędzasz wiele godzin, a zgrzyty w zespole najczęściej prowadzą do spadku zaangażowania i zmniejszenia chęci do wykonywania swoich obowiązków.
- Ciągle żyjesz w stresie – obawy, że nie podołasz wymaganiom szefa, poczucie, że zlecone zadania Cię przerastają, poczucie o niskiej jakości wykonywanej pracy to jedne z kolejnych powodów, które mogą przyczynić się do decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia, zwłaszcza kiedy wracasz do domu a myśl o kolejnym dniu i obowiązkach nie dają ci odpocząć.
- Firmowe problemy – pamiętaj, że wynagrodzenie powinieneś otrzymywać zawsze na czas. Jeżeli pracodawca ma z tym problem, nie czekaj. To znak, że należy poszukać innej pracy. Również, jeżeli firma wpadnie w problemy finansowe i zaczynają się zwolnienia pracownicze, nie musisz czekać na wypowiedzenie, możesz odejść na własnych warunkach.
- Obowiązków przybywa, a pensja nie wzrasta – to także jest dobry moment na rozważenie decyzji o zmianie pracy. Więcej obowiązków powinno wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem a może nawet zmianą stanowiska na wyższe.
- Brak perspektyw – potrafisz już wszystko, co jest możliwe do osiągnięcia na danym stanowisku i nie zdobywasz nowych umiejętności? Każdy dzień w pracy stał się taki sam? Jeżeli odpowiedź na te dwa pytania brzmi tak, to znak, że Twoja kariera stanęła w miejscu i musisz zdecydować czy to Ci odpowiada, czy jednak czujesz, że stać Cię na więcej.
Jak ograniczyć stres zmieniając pracę?
Obecnie na rynku znajduje się coraz więcej ofert pracy, więc znalezienie zatrudnienia jest nieco łatwiejsze niż w poprzednich latach. Niestety nie jest też tak, że Twoja skrzynka zostanie nagle zasypana propozycjami, więc warto się do tego odpowiednio przyłożyć.
Pamiętaj, aby nie rzucać pracy, zanim nie znajdziesz nowej, a swoje zamiary pozostaw dla siebie. Odejście z aktualnego miejsca zatrudnienia, zanim podejmiesz nową pracę może, okazać się błędem. Czas do znalezienia nowej pracy może się rozciągnąć w czasie a Ty stracisz swoje oszczędności. Pamiętaj również o tym, że jeżeli Twój szef dowie się o tym, że zamierzasz odejść może Cię ubiec wręczając wypowiedzenie, a to sytuacja, której zapewne chcesz uniknąć.
Odśwież swoje CV, które zapewne od dłuższego czasu nie było aktualizowane. Pamiętaj, że rekruter w kilka sekund ocenia, czy umówić się z Tobą na spotkanie, więc przyłożenie się w tej kwestii może okazać się kluczowe. Jeżeli uda Ci się otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się do niej. Sprawdź, czym zajmuje się dana firma, pomyśl o tym, dlaczego właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko i nigdy nie oczerniaj swojego poprzedniego pracodawcy. Rekruterzy nie lubią słuchać o tym jaka zła była firma, w której wcześniej pracowałeś – to samo możesz później powiedzieć o nich.
Odchodząc czy składając wypowiedzenie, postaraj się zachować dobre relacje z pracodawcą. Postaw na szczerość oraz spokojną rozmowę z szefem. Nigdy nie masz pewności, kogo spotkasz na swojej dalszej drodze zawodowej i czy nie będziesz potrzebować referencji z miejsca poprzedniego zatrudnienia.
W jakich sytuacjach zmiana pracy to zły pomysł?
- Planowanie ciąży – szef, który rekrutuje, wdraża i szkoli nowego pracownika, liczy na to, że współpraca trochę potrwa. Byłoby nie fair, gdyby chwilę po tym, jak otrzymałaś nową pracę, pracodawca musiał szukać kogoś na Twoje zastępstwo. W tym przypadku nie ma co liczyć na udaną współpracę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.
- Składanie wniosku o kredyt hipoteczny – jednym z głównych kryteriów dla banku, który udziela Ci kredytu, jest stabilność zatrudnienia. Bank może uznać za ryzykowne przyznanie kredytu osobie, która niedawno zmieniła pracę i jest aktualnie np. na okresie próbnym.
- Oczywiście inaczej jest w przypadku, gdy Twoje zarobki są bardzo niskie i nie masz zdolności kredytowej, a nowa praca daje więcej możliwości. W tym przypadku, po zmianie miejsca pracy należy przeczekać okres próbny i złożyć wniosek o kredyt dopiero, po uzyskaniu umowy na stałe.
- Problemy finansowe – choć wydaje się, że zmiana pracy po to, aby zarobić więcej i wyjść z długów to dobry pomysł, nie zawsze tak jest. Jeżeli posiadasz kredyt i masz nieuporządkowane finanse, poważnie się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Może okazać się, że zostaniesz w kiepskiej sytuacji, gdy nowy pracodawca nie przedłuży Ci umowy po okresie próbnym, a zobowiązania trzeba dalej spłacać. Upewnij się, że masz na koncie drobne oszczędności, lub nowy szef zapewni Ci zatrudnienie po okresie próbnym.
- Okres przyznawania premii – w tym przypadku sprawa jest dość prosta. Nie rezygnuj z dodatkowej wypłaty. Jeżeli wiesz, że w twojej firmie zbliża się czas, w którym pracownicy są nagradzani, lub otrzymują dodatki świąteczne, warto przeczekać.
- Prowadzenie ważnego projektu – tak, jak już zostało napisane wcześniej, nie warto rozstawać się z pracodawcą w nieprzyjemnej atmosferze. Warto zrobić to elegancko i profesjonalnie. Tak więc, jeżeli prowadzisz jakiś ważny projekt, lub w nim uczestniczysz, należy doprowadzić go do końca.
Rozważasz zmianę pracy? Obecna sytuacja na rynku sprzyja pracownikom, a w wiele branż narzeka na deficyty kadrowe. Szanse na znalezienie odpowiedniej pracy, w której będziesz się rozwijać, a obowiązki wykonywać z zaangażowaniem są dość duże. Pamiętaj jednak, aby wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.
Artykuł przygotowała Sandra Tyl