11 listopada na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Wyzwolenie kraju nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia.

Flaga, Orzeł, Symbol, Godło, Patriotyczny, Narodowa

Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Niestety trwało to tylko przez dwa lata z rzędu ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. Święto zostało zniesione na czas okupacji w 1945 roku, a jako Narodowe Święto Niepodległości przywrócone zostało w 1989 roku.

11 listopada jest obecnie dniem wolnym od pracy i co roku celebrowanym uroczyście w całej Polsce. W niektórych miastach organizowane są wydarzenia takie jak biegi niepodległości, parady, jarmarki, koncerty patriotyczne czy wystawy i inscenizacje historyczne.

11 listopada to ważna data nie tylko w Polsce. W wielu krajach świata dzień ten jest równie ważny, ale z zupełnie innych powodów.

Francja

Francuzi w dzień 11 listopada obchodzą Dzień Pamięci, nazywany również Rocznicą Rozejmu, upamiętniający zakończenie I wojny światowej. Tego dnia prowadzone są kwesty mające na celu finansowe wsparcie cmentarzy wojennych. W zamian za datek można otrzymać niebieski kwiat chabru, który symbolizuje solidarność z ofiarami wojny i kombatantami. Główne uroczystości związane z obchodami święta, odbywają się w Paryżu przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym.

Wielka Brytania

11 listopada dla Brytyjczyków jest Dniem Pamięci. Od wiersza „Na polach Flandrii”, który został napisany przez kanadyjskiego kapitana Johna McCrae’a w czasie I wojny światowej wywodzi się stosowana zamiennie nazwa Dzień Maku. Wiersz nawiązywał do maków kwitnących pomiędzy białymi krzyżami, będącymi symbolami ćwierci miliona ofiar poległych w walkach pod Ypres. Kolor kwiatów nawiązuje do przelanej na bitwie krwi. Tego dnia o godzinie 11:00 Brytyjczycy oddają dwuminutową chwilę ciszy tym, którzy stracili swe życie za wolność. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w 1919 roku przez króla Jerzego, który wydał publiczne oświadczenie i poprosił w nim obywateli Wspólnoty Brytyjskiej o upamiętnianie poległych w bitwie poprzez zachowanie dwuminutowej ciszy, co rok w dzień 11 listopada. Główne i uroczyste obchody tego dnia odbywająsię zawsze w drugą niedzielę miesiąca, nazywaną Niedzielą Pamięci.

Dzień Pamięci, Mak, Pamięć, Wojna, Pomnik, Czerwony

USA

Amerykanie 11 listopada obchodzą Dzień Weterana, mający na celu uhonorowanie wszystkich poległych, którzy służyli w siłach zbrojnych w historii Ameryki. Jest to święto państwowe i stanowe, czyli obchodzone we wszystkich stanach. Święto zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona. W 1954 roku dzień ten stał się świętem narodowym dzięki poparciu prezydenta Dwighta Eisenhowera. Obchody rozpoczynają się od ceremonii złożenia wieńców przy pomniku w Madison Square Park. Na cmentarzach, przy grobach poległych oddawane są salwy honorowe. Dla Amerykanów jest to bardzo ważny i uroczysty dzień.

Dzień Pamięci, Holiday, American, Banderą

Angola

11 listopada to nie tylko polski Dzień Niepodległości. Oprócz Polaków, tego dnia świętują również Angolczycy. Od 1961 roku walczyli o uniezależnienie się od Portugalii, trwało to aż 14 lat. W 1975 roku Angola wyzwoliła się spod okupacji portugalskiej. Prezydentem został wtedy dr Agostinho Neto z Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli. W Luandzie, stolicy kraju, w dniu 11 listopada odbywają się uroczyste marsze, defilady i różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne.

Łotwa

11 listopada na Łotwie nie jest dniem świętowania zakończenia I wojny światowej, a świętem upamiętniającym zwycięstwo nad Zachodnią Armią Ochotniczą, dowodzoną przez rosyjskiego generała Bermondta-Awałowa w 1919 roku. W Dzień Lacplesis mieszkańcy Łotwy noszą wstążki w barwach narodowych oraz zapalają w oknach znicze mające upamiętnić poległych żołnierzy. Na ulicach Rygi organizowane są pochody i uroczystości patriotyczne, a w kościołach wspominani są zasłużeni wojownicy.

Chiny

Świętowanie tutaj ma zupełnie inne znaczenie. 11 listopada w Chinach obchodzony jest dzień singla. Data nie jest przypadkowa, gdyż zapis daty – 11.11 przypomina cztery samotne „kije”, a terminem tym określane są panny i kawalerowie. Dzień ten został również rozpowszechniony jako „anty-Walentynki” i miał być okazją dla osób bez drugiej połówki do spędzania czasu z przyjaciółmi i dobrej zabawy. Na tę datę przypada również dzień zakupowego szaleństwa. Wiele firm i sklepów 11 listopada oferuje swoje produkty w znacznie obniżonych cenach. Początkowo promocje miały ściągnąć samotne osoby chcące wynagrodzić sobie brak partnera jakimś upominkiem. Festiwal zakupów bardzo szybko zyskał na popularności i coraz częściej wyprzedaże organizują również firmy spoza Państwa Środka.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl