Międzynarodowy Dzień Studenta

Kategorie artykułu: News

 

17 listopada studenci obchodzą swoje święto, które celebrowane jest w prawie 70 krajach świata. W wielu miejscach organizacje studenckie urządzają spotkania, konferencje, specjalne wykłady, imprezy i manifestacje.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Studenta odbyły się w 1941 r. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę zapoczątkowało tę tradycję.

Książka, Czytać, Studentka College'U, Studentów, Deska

Trochę historii

To kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Studenta, ma upamiętnić demonstrację zorganizowaną przez studentów w czasie II wojny światowej. 11 listopada 1939 roku w Pradze odbyła się demonstracja z okazji święta państwowego w Czechosłowacji. W trakcie pochodu postrzelony został student medycyny praskiego Uniwersytetu Karola Jan Opletal. Mężczyzna zmarł dwa tygodnie później. 17 listopada 1939 roku, w dzień pochówku żaka, orszak pogrzebowy przekształcił się w antynazistowską demonstrację. Postrzelono wtedy 9 osób, a ponad 1200 zesłano do obozów koncentracyjnych. Po tych wydarzeniach wszystkie szkoły wyższe i uniwersytety w Czechosłowacji zostały zamknięte.

Dwa lata później, aby upamiętnić poświęcenie studentów, w 1941 roku w trakcie kongresu International Students Council, 17 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Studentów.

Dzień Studenta w Polsce

Dzisiejsze świętowanie nie ma charakteru wyłącznie nostalgicznego. Jest to okazja do uczczenia tego, co wielu studentów nazywa najlepszym okresem w życiu. Studenckie życie kusi wielu młodych ludzi. W 2020 roku działało łącznie 349 uczelni: 130 publicznych oraz 219 niepublicznych. Dyplom magistra uważany był za bilet do wymarzonej, lepszej pracy i pięcia się po szczeblach kariery zawodowej. Nasz rynek zweryfikował stale zwiększającą się liczbę osób po studiach. Statut magistra nie jest już towarem luksusowym. Coraz więcej osób decyduje się na dalsze kształcenie, doszkalanie i doskonalenie swoich umiejętności, co może okazać się przepustką do uzyskania wymarzonej pracy.

Świętowanie za granicą

W USA, Dzień Studenta uważany jest za najważniejsze święto młodzieży. Wiele uniwersytetów organizuje przedstawienia teatralne i pochody. Uczestnicy przebierają się, malują twarze, a ich głowy zdobią dziwne fryzury. Ważne jest, aby wyglądać jak najśmieszniej. Po oficjalnych wystąpieniach studenci urządzają huczne imprezy w swoich akademikach.

W Grecji, 17 listopada studenci upamiętniają protest przeciwko wojskowej juntie w 1973 roku. W ramach walki z rządem powstała również studencka stacja radiowa. W wyniku protestów zginęło wielu młodych ludzi, tysiące zostały ranne a setki aresztowane. Dzień Studenta poza okazją do celebracji jest także dniem żałoby za bohaterów, którzy walczyli o demokrację i wolność.

W Rosji uczniowie świętują 25 stycznia, w Dzień Tatiany. Jest to dzień Wielkiego Męczennika Tatiany, patrona wszystkich uczniów. 25 stycznia 1755 roku ówczesna cesarzowa Elizaveta Pietrowna, zarządziła otwarcie Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

Żacy w Bułgarii swoje święto obchodzą 8 grudnia. W zawiązku z tym, że w 1903 r. Uniwersytet im. Klemensa z Ochrydy był jedyną uczelnią wyższą, rada akademicka postanowiła, że 8 grudnia będzie świętem akademickim. Jest to również dzień patrona szkoły. Po 1944 r. termin święta został przesunięty przez wojska sowieckie, które zajęły Bułgarię na 17 listopada. W 1962 r. swoje 80-lecie obchodził Uniwersytet Sofijski i z tej okazji przywrócono pierwotną datę święta. Uczelnie w Bułgarii w ten dzień są zamknięte.

Studenckie ciekawostki

  • W Japonii, uczniowie na egzamin zabierają czekoladę Kit Kat. Jego nazwa przypomina japońskie wyrażeniem „na pewno wygramy”.
  • Na uczelniach w Norwegii działają organizacje socjalne. Specjalizują się one w pomocy psychologicznej i prawnej. Studenci mogą liczyć na pomoc w znalezieniu mieszkania czy opiekunki do dziecka. Członkostwo w organizacjach jest obowiązkowe i płatne.
  • Aż 21 osób związanych z Yale University w USA otrzymało Nagrody Nobla.
  • Na New Jersey’s Rutgers University odbywają się zajęcia, w czasie których studenci oglądają i analizują teledyski Beyonce.
  • University of California w Berkeley swoim studentom oferuje zajęcia, na których dowiedzą się jak segregować śmieci i propagować recykling.
  • Muzykologia kościelna to kierunek, jaki oferuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Absolwent może zostać organistą kościelnym czy krytykiem muzycznym.
  • Na Uniwersytecie Princeton w USA egzaminy pisemne odbywają się bez wykładowców. Uczniowie pierwszego roku zgodnie z Kodeksem etyki składają przysięgę, w której zobowiązują się nie ściągać.

Artykuł przygotowała Sandra Tyl