5 mniej znanych miejsc w Holandii – co zobaczyć w wolne dni?

Kategorie artykułu: News

Zbliża się wiele holenderskich świąt i zapewne zastanawiasz się, co zrobić z wolnym czasem. Jeżeli akurat nie masz w planach krótkiego wyjazdu do Polski to może warto odkryć urokliwe zakątki Niderlandów? Postanowiliśmy przybliżyć kilka ciekawych miejsc, które masz na wyciągnięcie ręki i nie, nie będziemy pisać o Amsterdamie. Holandia ma o wiele więcej do zaoferowania!

Poniżej znajdziesz miejscowości, które odwiedza znacznie mniejsza ilość turystów. Warto pamiętać, że wolne dni powinny też być czasem na odpoczynek, a podróżowanie do pięknych i niezatłoczonych miejsc pozwoli Ci na relaks, odkrycie nowych smaków i kultur.

Zobacz, gdzie warto pojechać, żeby odpocząć

Haarlem

Tak, postanowiliśmy pominąć stolicę, ale jeżeli lubisz klimat tego miasta to mamy tzw. „mały Amsterdam”. Jest to ciekawa alternatywa dla najpopularniejszego miasta Holandii, ponieważ oferuje wiele restauracji czy muzeów. Dla koneserów piwa też coś się znajdzie. Haarlem słynie z Jopenkerk, browaru mieszczącego się obok katedry z XIV wieku. Coś dla ciała i coś dla duszy.

Volendam

Prawdziwa wioska rybacka, w której poczujesz się jak w bajce, a wszystko za sprawą architektury miasteczka. Volendam charakteryzuje się starymi kamienicami i domami, które często pomalowane są na różnorodne kolory, oraz klasycznym porter rybackim. Obowiązkowym punktem wycieczki są stragany z owocami morza oraz obiad w jednej z pobliskich restauracji. W menu znajdziesz przede wszystkich ryby przygotowane na przeróżne sposoby podane oczywiście z frytkami. Smacznego!

Kinderdijk

Jeżeli na słowo „Holandia” masz w przed oczami pola z wiatrakami to musisz zobaczyć Kinderdijk. Znajdziesz tam dokładnie 19 historycznych wiatraków pochodzących z XVIII wieku. Wraz z zielonymi polami, które przecinają rozlane wody, młyny

wyglądają, jak z niejednego filmu historycznego. Co ciekawe, w 1997 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto jednak pamiętać, że to wieś i jedzie się tam dla widoków, natury i ładnych zdjęć na pamiątkę. Wyjazd do Kinderdijk najlepiej połączyć z wizytą w innych miastach.

Giethoorn

Inaczej „Wenecja Niderlandów”. Jeżeli sama nazwa jeszcze Cię nie zachęciła to już spieszymy z dokładniejszym opisem. Miasteczko wyróżnia się pięknymi drewnianymi mostami i wiejskimi stajniami.

Giethoorn to miejsce idealne dla osób lubiących aktywny odpoczynek. Ze względu na liczne ścieżki rowerowe i kanały warto zwiedzać to miejsce będąc w ruchu. Wystarczy wypożyczyć na kilka godzin rower czy łódkę.

Co ważne: miasteczko zyskuje ostatnio na popularności. Warto je odwiedzić zanim dowie się o nim więcej turystów.

Wyspa Texel

Jeżeli potrzebujesz prawdziwej chwili relaksu, a lubisz morskie klimaty to koniecznie musisz odwiedzić to miejsce. Texel to największa i najbardziej zaludniona wyspa znajdująca się zaraz przy Morzu Wattowym, czyli charakterystycznym przybrzeżnym mokradle.