Będziesz opiekować się seniorem z demencją? Przeczytaj co należy wiedzieć podczas opieki nad seniorem zmagającym się demencją.

Kategorie artykułu: News

Decydując się na pracę opiekuna osoby starszej musimy liczyć się z tym, że nasi podopieczni będą się zmagać z różnymi dolegliwościami. Często wyzwaniem, z jakim przyjdzie się nam zmierzyć, będzie demencja. Wyjeżdżając do pracy warto przygotować się, żeby opieka nad osobą z demencją była łatwiejsza.

Główne objawy demencji

Pierwszym skojarzeniem z tą chorobą są zaniki pamięci, jednak to nie jedyny symptom, że dzieje się coś niedobrego. Z czasem do problemów z pamięcią dochodzą inne, jak chociażby: wahania nastroju i apatia, trudności z rozpoznawaniem twarzy bliskich osób, zagubienie chorego w czasie i przestrzeni. Nietrudno więc się dziwić, że senior może przejawiać lękliwość, a czasami być rozdrażniony. Opiekun osoby z demencją powinna w związku z tym wykazywać cierpliwość i zrozumienie wobec podopiecznego. Warto chociaż w części zrozumieć świat, w jakim znajduje się chory, próbować się z nim porozumieć. Stąd warunkiem koniecznym do pracy w roli Opiekunki w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej podstawowym.

Motoryka u osoby z demencją

W zależności od tego, w jakim stadium choroby będzie znajdować się osoba, którą przyjdzie nam się opiekować, koordynacja ruchów może być zaburzona w różnym stopniu. Na pierwszym etapie nie nastręcza jeszcze wielu trudności, podopieczny jest w stanie sam się ubrać, poruszać po domu czy najbliższej okolicy i wykonywać codzienne czynności. W kolejnych fazach choroby dochodzi do zaburzeń równowagi, a osoba z demencją może potrzebować pomocy opiekuna chociażby w zapinaniu guzików. Trzeci stopień to już kłopoty ze wszystkimi czynnościami. Chory wymaga pomocy przy chodzeniu, wstawaniu, jedzeniu.

Chory nie chce jeść. Co ma zrobić Opiekun w Niemczech?

W demencji dochodzi do zaburzeń apetytu, co jest związane ze zmianami w mózgu. Te same zmiany powodują problemy rozdrabnianiem pokarmu. Rolą Opiekuna osoby z demencją jest więc ostrożne, cierpliwe karmienie chorego, a przy utracie wagi zaopatrzenie chorego w suplementy diety i wysokokaloryczne pożywienie. Niedożywienie i spadek masy ciała twojego podopiecznego z demencją to bardzo poważny i niepożądany objaw, w demencji jednak często spotykany. Gdy go zaobserwujesz koniecznie zgłoś to rodzinie podopiecznego, ponieważ konieczna będzie konsultacja lekarska. Jeżeli jest taka możliwość, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Opiekunowi ustalić odpowiednie menu.

Jak opiekun osoby z demencją ma nakłonić podopiecznego do zachowania higieny?

Wraz ze zmianami osobowości i rosnącym brakiem zrozumienia, co się wokół niego dzieje, Twój podopieczny z demencją może odmawiać umycia się. Wiąże się to m.in. z tym, że chory może nie odczuwać w ogóle potrzeby umycia się, może też nie pamiętać, że się nie mył często też jest to związane z uczuciem wyziębienia po zdjęciu ubrań i samym rozbieraniem, co seniorowi . może wydać się aktem przemocy ze strony Opiekuna. Potrzebny jest tu spokój i po raz kolejny cierpliwość. Osoba opiekująca się chorym z demencją może podnieść nieco temperaturę w łazience, by zniwelować uczucie zimna, a żeby zmniejszyć stres warto wybrać jedną, konkretną porę kąpieli i stosować się do niej regularnie. Bardzo dobrym sposobem, który znacznie minimalizuje niechęć do kąpieli jest pozostawienie na ramionach podopiecznego ręcznika. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa i zapewnia potrzebę intymności.

Problemy ze snem u podopiecznych Opiekunki w Niemczech.

Z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen, a u osoby z demencją dochodzi dodatkowo do zakłócenia rytmu dobowego. Skutkuje to sytuacją, w której senior śpi 1-3 godziny po czym wraca do aktywności lub w nocy wydaje mu się, że jest środek dnia. Żeby zniwelować działanie choroby, warto próbować zachęcać chorego do wyjść z domu, spacerów bądź uczestnictwa w terapii zajęciowej. W czasie pobytu w domu dobrze jest w miarę możliwości uniemożliwiać drzemki w ciągu dnia, a dopóki choroba na to pozwala, namawiać do ćwiczeń fizycznych. Nie zaleca się środków nasennych, gdyż te nie przynoszą dobrych rezultatów, a mogą wzmagać objawy choroby.

Jak mówić do chorego? Opiekun osoby z demencją a komunikacja.

Przy wyjeździe do pracy do opieki w Niemczech musimy pamiętać o koniecznym warunku, jakim jest chociaż podstawowa znajomość języka. Komunikowanie się osoby z demencją staje się z czasem coraz bardziej utrudnione, chory zapomina słów, a z czasem może nastąpić całkowity zanik mowy. Opiekunka osoby starszej powinna więc używać prostych komunikatów, łatwych do zrozumienia. Używane zdania powinny być krótkie, ponieważ chory ma problem z przyswojeniem złożonych zdań.