Boże Ciało w Polsce i na świecie

Kategorie artykułu: News

 

Boże Ciało, a właściwie święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z największych wydarzeń kościelnych. Obchodzone jest w 60 dni po Wielkanocy – najwcześniej 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. Skąd pochodzi ta tradycja i jak wygląda jej celebracja na świecie?

Początki Bożego Ciała

Święto to ma swoje korzenie w XIII wieku. Ustanowiono je podczas czwartego Soboru Laterańskiego, gdzie uznano przemienienie chleba i wina w ciało i krew. Wydarzenie to wpłynęło na większe zainteresowanie Eucharystią, jako trwałym dowodem obecności Jezusa Chrystusa na Ziemi. W tamtych czasach święto to przypadało w Wielki Czwartek. Dopiero około 30 lat później termin ten zmieniono jednorazowo na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Natomiast później w wyniku zawirowań tradycja przestała być obchodzona.

Święto zostało uznane za ogólnokościelne dopiero przez głowę kościoła – Urbana IV w 1264 roku, jednak ze względu na śmierć papieża zostało ponownie zapomniane. Tradycja została przywrócona do obrządków dopiero przez Urbana Vi w 1389 roku.

Boże Ciało w Polsce

Boże Ciało obchodzone jest w Polsce od 1320 roku. Wówczas to biskup krakowski Nankier ustanowił je jako regionalne święto. Do ogólnego obrządku w całej Polsce zostało uznane dopiero jeden wiek później. Tradycja ta była niezwykle ważna dla Polaków w okresie zaborów – wówczas to była pretekstem do manifestowania tożsamości narodowej.

Boże Ciało w Polsce jest dniem wolnym od pracy. Odprawiane są procesje z 4 postojami przy ołtarzach. Czytane są również fragmenty Ewangelii nawiązujące do Eucharystii. W ludowej tradycji jest to również czas święcenia wianków z ziół oraz polnych kwiatów, które później służyły jako podstawa naparów leczniczych.

Tegoroczne obchody z pewnością będą inne od poprzednich. W wielu diecezjach nie będzie procesji do 4 ołtarzy. Biskupi zalecają pochody tylko w najbliższym otoczeniu kościoła lub samodzielną adorację krzyża.

Boże Ciało na świecie

Boże Ciało nie jest obchodzone na świecie w ten sam dzień. W niektórych krajach, np. Etiopii, Włoszech, czy Watykanie zostało przeniesione na drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Podobne przesunięcie święta próbowano wprowadzić w Hiszpanii w 1991 roku, jednak wywołało to falę sprzeciwu. Dzięki temu procesje są organizowane w niektórych regionach w czwartki, a w innych w niedziele.

Boże Ciało w Boliwii

W Boliwii Boże Ciało charakteryzuje się bogatą szatą wizualną. Jak przystało na kraj latynoski, święto ma oddziaływać na sferę duchową, emocjonalną oraz wzrokową. Obchody są uzależnione od regionu. W części miasteczek po mszy głównej obywa się procesja pomiędzy ołtarzami – mieszkańcy przygotowują barwne dywany z kwiatów, kolorowego piasku oraz kamyków. W innych regionach obchody organizowane są na stadionach i połączone z występami grup młodzieżowych. Boliwijczycy często obsypują kwiatkami monstrancję, a po procesji zabierają je do domu, by sprowadzić na swój dom szczęście i błogosławieństwo.

Fronleichnam, czyli Boże Ciało w Niemczech

Niemcy podobnie jak Polacy organizują procesje, jednak w ich przypadku popularne są te organizowane na wodzie. Podczas procesji na rzece Ren znajduje się Skaramentsschiff – statek przewożący Sakrament Święty. Wierni natomiast, odwiedzają kolejne stacje, pływając na pomniejszych łodziach.

Niemieccy wierni tworzą również Blumenteppiche- kwiatowe dywany, których utworzenie zajmuje nawet tydzień. Dywany te zdobią zazwyczaj okolice ołtarzy procesyjnych. Są jednak miasta, gdzie Blumenteppiche rozciągają się nawet na 100 metrów wzdłuż procesji (Hirrlingen, Wurmlingen, czy Hüfingen).

Boże Ciało w Chorwacji – Tijelovo

Boże Ciało w Chorwacji wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Msze święte wraz z procesjami odbywają się w godzinach wieczornych. W nadmorskim mieście Bolu zamiast ołtarzy przystrajane są statki, natomiast kapłani święcą sieci rybackie oraz morze. Takie obchody spotykają się z żywym zainteresowaniem turystów. Święto to jest dniem wolnym od pracy.

Artykuł przygotowany przez Magdalenę Cerecką