Czego nie wiesz o Norwegii?

Kategorie artykułu: News

 

Norwegia, urzędowo Królestwo Norwegii to państwo o powierzchni 385 207 km² obejmujące północną i zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, Svalbard, Jan Mayen, Wyspę Bouveta i Lofoty. Stolicą Norwegii jest Oslo. Norwegia zaraz po Islandii jest drugim najsłabiej zaludnionym krajem europejskim. Góry, wody i lasy w zajmują aż 97% powierzchni całego kraju.

Symbolika

Łosia w Norwegii można spotkać prawie wszędzie. Najwięcej łosi żyje w lasach okręgu Hedmark (na północ od Oslo) i tam najczęściej można je zobaczyć, szczególnie wieczorem.

Kolejnym przedmiotem związanym z Norwegią jest okręt Oseberg ozdobiony głową smoka, który od 1904 roku nie tylko symbolizuje stolicę Wikingów Oslo, ale jest również symbolem całej Norwegii.

Wysoki i silny, nie za bardzo inteligentny, nigdy nie daruje krzywdy i oszustwa, zawsze się mści – taki właśnie jest norweski troll a legendy o tych stworzeniach, powstają od dawien dawna. Norwegowie wierzą, że stworki mieszkają w jednym z fiordów, Trolfjordene.

Norwegia, Troll, Postać, Sztuka, Troll Postać

Geografia

Długość linii brzegowej Norwegii to 25 148 km, w tym fiordy, których jest tu najwięcej na świecie. Dwa z nich, fiord Nærøy i Geiranger Fjord zostały umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W Norwegii znajduje się również tunel Lærdal o długości 24,5 km i tym samym jest on najdłuższym tunelem drogowym na świecie.

Kraj ten jest 1,2 razy większy od Polski i zamieszkuje go około 70 000 Polaków.

Ponad 98 % energii elektrycznej, wytwarzanej w Norwegii pochodzi z ekologicznych źródeł, przede wszystkim z wody, której jest tu pod dostatkiem.

Trollstingen zwana Drabiną Trolli lub Drogą Trolli jest jedną z najbardziej krętych dróg w Europie. Jadąc nią, trzeba pokonać 11 serpentyn zakręcających pod kątem prawie 180 stopni. Droga jest otwarta tylko od połowy maja do końca sierpnia.

W mieście Alta znajdują się przypadkowo odkryte rysunki naskalne. Jest to największa atrakcja turystyczna tego miejsca. W 1985 roku zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród znajdujących się tam wyrytych w skale sylwetek, można rozpoznać renifera, niedźwiedzia, łosia a nawet człowieka na nartach.

Trollstigen, Drogi, Serpentyna, Norwegia

Ma Pani grosik?

Walutą obowiązującą w Norwegii jest Korona Norweska. Nie istnieje tu odpowiednik naszych groszy i nigdy nie zapłacimy 9,99. Końcówki reszty zawsze są zaokrąglane np. przy cenie 5,99, zapłacimy 6 a gdy cena wynosi 9,44, zapłacimy 9 koron. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy chcemy zapłacić kartą, kwota nie zostanie już zaokrąglana.

Namiotowa samowolka

W Norwegii i w całej Skandynawii obowiązuje prawo Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi), pozwalające rozłożyć namiot gdziekolwiek. Jedynym zastrzeżeniem jest odległość od najbliższych zabudowań – musi ona wynosić minimum 150 metrów. Często można też rozbić namiot na czyjejś posesji, oczywiście wcześniej należy zapytać o zgodę. W ten sposób w Norwegii można swobodnie spędzić noc niedaleko fiordu, morza czy lodowca.

Lofoty, Рафтсундет, Kemping, Piesze Wycieczki

Uzależnieni od kawy

Norwegowie kochają kawę. Potrafią wypić od czterech do pięciu filiżanek dziennie. Rocznie zużywają średnio około 9 kg kawy. Pod tym względem wygrywają z nimi jedynie Finowie. Na stacjach benzynowych możemy spotkać się z tzw. wielkimi dolewkami. Jeżeli kupimy kubek termiczny na danej stacji, to na wszystkich stacjach z tej samej sieci możemy za darmo dolewać sobie kawy.

Sztuczne słońce

Rjukan, to małe przemysłowe miasteczko, leżące u podnóża potężnej góry Gaustatoppen. Wysokie i strome górskie zbocza, całkowicie blokują promienie słoneczne, które nie docierają do mieściny, przez w okresie od września do marca przez co w miasteczku panuje ciemność.

31 października 2013 roku, 450 metrów nad miasteczkiem, na zboczach doliny, zainstalowany został system luster, które sterowane są za pomocą komputera śledzącego ruch słońca i automatycznie zmieniającego ich pozycję. Dzięki temu lustra odbijają światło słoneczne i rozświetlają centralny plac w mieście przez cały dzień. System zasilany jest energią słoneczną i wiatrem.

Winda rowerowa

Aż 60% mieszkańców Norwegii to cykliści. Kraj ten znajduje się na 5 miejscu światowego rankingu ilości rowerów, które przypadają na jedną osobę. Pod tym względem Norwegia ustępuje tylko Niemcom, Szwedom, Duńczykom i Holendrom. W 1993 roku, na jednej z ulic miasta Trondheim, znajdujących się na wzgórzu Brubakken, pasjonata rowerów Jarle Wanvik wybudował pierwszą na świecie windę przeznaczoną do transportu jednośladów. Wyciąg ma 130 metrów i pomaga podjechać pod górkę z prędkością 7,2 km/h.

Wyścigi reniferów

Reinkappkjøring to sport, który uprawiany jest głównie na północy Norwegii. Uczestnicy ścigają się na nartach lub sankach zaprzężonych w renifery. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze na metę. Wyścigi organizowane są w miejscowości Tromso na początku lutego. Termin wydarzenia nie jest przypadkowy, gdyż 6 lutego obchodzi się Dzień Saamów, a wyścigi reniferów organizowane są w ramach tygodnia Saamskiego. Saamowie są rdzennymi mieszkańcami Norwegii. Zamieszkują również północne regiony również w Szwecji, Finlandii czy Rosji.

Renifer, Norwegia, Śnieg, Sami, Ssak, Łoś, Zima, Zimno

Artykuł przygotowany przez Sandrę Tyl