Jak Europa walczy z koronawirusem?

Kategorie artykułu: News

 

Ostatnie tygodnie stoją pod znakiem koronawirusa, który w Chinach zebrał już krwawe żniwa. Czy kraje europejskie są przygotowane na walkę z zarazą? Jak Europa reaguje na nowe wyzwanie 2020 roku?

Niderlandy

W Niderlandach odnotowano już 1135 przypadków zarażenia oraz 20 zgonów spowodowanych koronawirusem. Wyzdrowiały 2 osoby. Najgorsza sytuacja ma miejsce w Barbancji Południowej, co może wynikać z bardzo hucznego karnawału, który był celebrowany w tej części kraju.

Tamtejszy rząd apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, powstrzymania się od uścisków dłoni, a także zasłanianie twarzy podczas kaszlu i kichania. Dodatkowo władze zachęcają do pozostania w domu osoby z objawami przeziębienia oraz takie, które mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Pracodawcy są zobligowani do reorganizacji pracy, by ograniczyć liczbę pracowników przebywających w jednym pomieszczeniu. Tym samym odwoływane są zebrania oraz konferencje służbowe.

Ze względu na problem z dostawami z Chin, holenderskie sklepy odnotowują znaczący wzrost cen. Firmy spodziewają się również zastojów spowodowanych brakiem importowanych towarów. Dodatkowo sklepy stacjonarne zachęcają klientów do płatności bezgotówkowych. Warto jednak pamiętać, że żaden sklep nie może odmówić uregulowania należności za kupione towary z wykorzystaniem gotówki.

Lekarze podkreślają, że obecność koronawirusa wpłynęła pozytywnie na zwiększenie świadomości odnośnie zachowania higieny. Holendrzy częściej myją ręce, unikają tłumów i stosują maseczki. Czynności te ograniczają rozprzestrzenianie się COVID-19, ale także minimalizują występowanie rodzimego wirusa grypy. Narodowy Instytut Zdrowia uruchomił również numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje w sprawie koronawirusa: 0800 – 1351 (kontakt w godzinach 8-20).

Belgia

Władze Belgii informują o liczbie 886 zarażeń oraz 4 zgonów z powodu SARS-CoV-2. Wyleczono 1 osobę.

Na chwilę obecną w Belgii nie ma wprowadzonych specjalnych środków ostrożności – zakłady pracy i szkoły pracują bez większych zmian. Rząd sugeruje jednak przekładanie zagranicznych wycieczek szkolnych oraz wykonywanie pracy zdalnej w domu (w miarę możliwości). Nie ograniczane są również imprezy plenerowe, natomiast rząd federalny wnioskuje do władz lokalnych o ograniczenie imprez masowych w pomieszczeniach zamkniętych.

Wbrew zimnej krwi władz, sklepy odnotowały wzmożone zapotrzebowanie na produkty spożywcze z długą datą przydatności do spożycia. W aptekach natomiast brakuje płynów i żeli odkażających.

Jednocześnie ministerstwo ds. migracji zaostrza procedury bezpieczeństwa dotyczące osób ubiegających się o azyl na terenie Belgii. Wszyscy wnioskodawcy są badani pod względem zarażenia koronowirusem.

Niemcy

Angela Merkel przewiduje, że nawet 70% populacji Niemiec zarazi się koronawirusem. Warto podkreślić, że Niemcy są w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Za Odrą odnotowano obecnie 5813 przypadków zakażeń oraz 13 zgonów spowodowanych wirusem. Wyleczono aż 46 osób.

Niemieckie landy stopniowo decydują się na zmniejszenie zakazów dotyczących transportu ciężarowego w niedziele i święta. Dzięki temu liczą na ograniczenie niedoboru środków higienicznych oraz żywności. Lokalne władze nie wykluczają również zawieszenia zakazu handlu w niedzielę. Na terenie Niemiec coraz częściej występują przypadki kradzieży produktów medycznych. Z berlińskiej kliniki onkologicznej skradziono odzież ochronną oraz środki dezynfekcyjne.

Zmieniły się również zasady udzielania zwolnień lekarskich. Od teraz osoby z objawami przeziębienia mogą uzyskać zaświadczenie o niezdolności do pracy na podstawie konsultacji telefonicznej. Zwolnienie wystawiane jest na okres do 7 dniu i wysyłane drogą pocztową.

Decyzję o zamknięciu niemieckich placówek edukacyjnych podejmują władze lokalne. Obecnie zamkniętych jest nieco ponad 100 szkół i przedszkoli w terenach, gdzie występuje najwięcej zakażeń wirusem.

Niemieckie władze wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu obywateli. Kierowcy mogą się zbadać, nie wychodząc z samochodu. Wystarczy podjechać pod specjalne stanowisko, gdzie pielęgniarz pobiera wymaz z gardła. Badany otrzymuje wynik w ciągu 24 godzin.

Wielka Brytania

Wielka Brytania przyjmuje z zimną krwią informacje o kolejnych zarażeniach. Według aktualnych danych występuje tam aż 1391 przypadków zachorowań, z czego 35 zgonów. Zarażona jest m.in. brytyjska minister zdrowia. Jednak rząd nie zamierza zawiesić pracy w Izbie Gmin.

Bank Anglii zdecydował w ostatnią środę o zmniejszeniu stopy procentowej z 0,75 na 0,25, by nieco ożywić kulejącą gospodarkę. Brytyjskie władze planują wydać aż 30 mld funtów na walkę z gospodarczymi skutkami COVID-19. Szacuje się, że blisko połowa firm na wyspach nie zapłaci podatku przez najbliższy rok. Rząd przyznaje również atrakcyjne pożyczki dla małych i średnich firm.

Na wyspach szkoły i uczelnie nie są objęte kwarantanną, z wyjątkiem placówek, w których odkryto przypadki koronawirusa. Nie odwołano również imprez masowych, a restauracje i puby są przepełnione.

Władze UK wyrażają opinię, że brak radykalnych środków mających ograniczyć zachorowalność społeczeństwa ma na celu zbudowanie zbiorowej odporności (nawet za cenę życia obywateli).

Francja

Francja wydaje się być gotowa na epidemię, którą oficjalnie ogłosił prezydent Macron w ostatni wtorek. Tamtejszy rząd podkreśla, że władze są przygotowane na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Większość francuskich szkół zostało objęte kwarantanną już tydzień temu. Wzmocniono również środki ochrony prezydenta. Dodatkowo francuskie władze wydały dekret regulujący ceny żeli odkażających. Sytuacja wynika z faktu, że w ciągu ostatnich tygodni ceny maseczek oraz produktów dezynfekujących wzrosły nawet 8-krotnie.

Znacząco wzrosła sprzedaż produktów spożywczych z długą datą przydatności do spożycia, takich jak konserwy, ryż, czy makaron. Znaczne zyski odnotowują również branża artykułów higienicznych oraz żywności dla dzieci. Francuzi coraz częściej decydują się na zakupy przez internet. Metoda ta odnotowała ponad 70% wzrost. Spadek zysków odnotowują natomiast małe i średnie przedsiębiorstwa, branża turystyczna, rozrywkowa i gastronomiczna.

Do tej pory we Francji odnotowano 5423 zakażeń oraz 127 zgonów spowodowanych SARS-CoV-2. Wyleczono 12 osób.

Norwegia

W Norwegii w zeszłym tygodniu odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażonych. Większość zarażeń dotyczy osób powracających z zagranicy lub mających kontakt z osobami powracającymi. Odnotowano 1256 przypadków zachorowań, 3 zgony oraz 1 wyleczenie. Instytut zdrowia publicznego zakłada, że zarażonych może zostać nawet 2,2 mln Norwegów, z czego około 30% będzie miała objawy choroby, a zalewie 1% będzie wymagało leczenia szpitalnego.

Obecnie w Oslo zostało powołane centrum zarządzania kryzysowego. W większości miast imprezy z udziałem od 50 osób zostały zakazane. Dodatkowo kluby nocne, sale konferencyjne oraz restauracje muszą zapewnić wszystkim uczestnikom spotkań odległość minimum 1 metra. Norweskie władze bardzo restrykcyjnie podchodzą do naruszenia kwarantanny – może ono skutkować nawet pozbawieniem wolności. Norwegowie zamknęli baseny, muzea, biblioteki i obiekty sportowe. W Oslo zamknięto również szkoły oraz przedszkola. Kwarantanna ma potrwać przez minimum 14 dni.

Dodatkowo norweska gospodarka może czuć się zagrożona. Radykalnie spadła wartość korony norweskiej, a ceny ropy naftowej, z której Norwegia czerpie znaczne korzyści, pikują w dół.

Polska

W Polsce odnotowano do chwili obecnej 150 zachorowań oraz 3 zgony w wyniku zarażenia SARS-CoV-2. 13 osób wyzdrowiało. Dzięki temu mamy jedną z najniższych zachorowalności w skali krajów europejskich.

Największe skupiska przypadków choroby występują w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz Wrocławiu. Warto zauważyć, że województwo kujawsko – pomorskie wydaje się być zieloną wyspą na czerwonej mapie zarażeń. Na obszarze tym nie wykryto jeszcze żadnego przypadku zachorowania.

W piątek polski rząd wprowadził stan wyjątkowy. Oznacza to, że:

  • Granice zostały zamknięte dla cudzoziemców;
  • Osoby wjeżdżające na teren Polski muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej (naruszenie kwarantanny oznacza mandat w wysokości do 5000 złotych);
  • Realizowane są czartery, którymi Polacy mają powrócić do kraju;
  • Zawieszona zostaje działalność barów, restauracji i pubów, z wyjątkiem zamawiania produktów na wynos;
  • Jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób;
  • Ograniczona zostaje działalność galerii handlowych.

Od dziś na okres 2 tygodni zamknięte zostały również wszelkie placówki edukacyjne na terenie Polski.

Bez zmian pozostaje natomiast:

  • Ruch kolejowy, samolotowy oraz samochodowy wewnątrz kraju;
  • Praca aptek, drogerii, sklepów spożywczych oraz pralni;
  • Działanie banków i punktów usługowych.

W ostatnim czasie rażąco wzrosły ceny maseczek oraz żeli antybakteryjnych. Jednak to nie jedyne podwyżki, których możemy się spodziewać. Ze względu na duży udział Chin w produkcji i eksporcie czosnku, chilli i imbiru – ceny tych produktów mogą wzrosnąć nawet o 100%.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię odnośnie koronawirusa. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 800 190 590.

Objawy koronawirusa

Objawy koronawirusa często przypominają grypę lub przeziębienie, a nawet alergię. Dlatego też warto sprawdzić, czy się różnią te choroby:

W przypadku dzieci przebieg choroby jest o wiele łagodniejszy. Zaniepokoić powinno nas: niechęć do jedzenia i picia, rzadsze oddawanie moczu, gorączka oraz nietypowe zachowanie dziecka. Warto również podkreślić, że koronawirus jest znacznie mniej zaraźliwy niż Odra czy Różyczka.

 

http://infograficy.pl/infografiki/szczegoly/zarazliwosc-koronawirusem

Jak ustrzec się przed koronawirusem?

Oczywiście nie ma 100% recepty, na unikniecie koronawirusa. Możemy jednak ograniczyć szansę na nasze zachorowanie. Znany wirusologii dr James Robbm, który już od blisko pół wieku zajmuje się badaniem koronawirusów, przygotował listę wskazówek, które pomogą nam uniknąć zarażenia:

  • Unikaj uścisków dłoni;
  • Dotykaj powierzchni ogólnodostępnych tylko kostką zgiętego palca;
  • Otwieraj drzwi biodrem lub zamkniętą pięścią;
  • Używaj środków dezynfekujących;
  • Myj ręce mydłem minimum 10-20 sekund;
  • Trzymaj środki dezynfekujące w domu i samochodzie, by używać ich jak najczęściej;
  • Używaj jednorazowych chusteczek, które po zużyciu od razu wyrzucisz;
  • Korzystaj z lateksowych lub nitrylowych rękawiczek podczas przebywania poza domem;
  • Używaj jednorazowych maseczek, by powstrzymać nieświadome dotykanie ust i nosa;
  • Stosuj cynk w tabletkach, gdyż hamuje on nagromadzanie się wirusów w nosie i gardle.

Źródła:

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1458735,francja-koronawirus-macron-epidemia-sie-zaczyna.html
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-zele-dezynfekcyjne-we-francji-z-regulowana-cena/m31ymww
https://www.nettavisen.no/oversatt/gwatowny-wzrost-liczby-przypadkow-koronawirusa-w-norwegii-oslo-i-bergen-zaostrzaja-zasady-bezpieczenstwa/3423935597.html
https://www.mojanorwegia.pl/aktualnosci/oslo-zakaz-imprez-masowych-zamkniete-szkoly-i-przedszkola-zaostrzone-srodki-ostroznosci-aktualizacja-17027.html
https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/1455655,koronawirus-uderza-w-dostawy-towarow-z-chin-do-holandii.html
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1458747,holandia-chorzy-na-koronawirus-ofiary-nowe-dane.html
https://glospolski.nl/supermarkety-chca-by-ich-klienci-placili-tylko-karta/
https://www.rivm.nl/nieuws/actuele-informatie-over-coronavirus
https://polonia.nl/2020/03/10/w-niderlandach-koronawirus-brabancji/
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1458841,belgia-rzad-zaleca-odwolanie-wydarzen-powyzej-1000-osob-w-walce-z-koronawirusem.html
https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2469483,Belgia-walczy-z-koronawirusem-Zaostrza-procedury-dla-ubiegajacych-sie-o-azyl
https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/belgia-zmarla-pierwsza-osoba-zarazona-koronawirusem,377922.html
https://trans.info/pl/jeszcze-jeden-land-rozluznia-niedzielny-zakaz-jazdy-ciezarowek-wkrotce-ograniczenia-zostana-zlagodzone-w-calych-niemczech-176640
https://polskiobserwator.de/praca/niemcy-nowe-zasady-dot-wizyt-lekarskich-i-zwolnien-juz-obowiazuja/
https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200309443-Gwaltowny-wzrost-zakazen-Covid-19-w-Niemczech.html
https://tvn24.pl/swiat/angela-merkel-o-rozprzestrzenianiu-sie-koronawirusa-wiekszosc-ludzi-sie-zakazi-4346302
https://www.money.pl/gospodarka/myslisz-ze-przez-koronawirusa-drozeja-tylko-maseczki-zdziwisz-sie-za-ile-rzeczy-trzeba-bedzie-zaplacic-wiecej-6482826087671425a.html
https://wyborcza.pl/7,75399,25778341,epidemia-koronawirusa-aktualna-sytuacja-na-swiecie.html
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1458982,europa-epidemia-koronawirusa.html
http://polemi.co.uk/informacje/wielka-brytania/zamkniecie-granic-wysp-i-wielka-kwarantanna-wszystkich-w-wielkiej-brytanii-36325
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wielka-brytania-przeznaczy-30-mld-funtow-na-walke-z-koronawirusem/5s6rgbg
https://www.polishexpress.co.uk/rzad-uk-o-nowych-wytycznych-odnosnie-koronawirusa-w-domu-bedzie-musial-zostac-kazdy-z-najmniejszym-katarem-kaszlem-czy-goraczka
https://www.medonet.pl/zdrowie,epidemia-koronawirusa–po-sieci-krazy-list-wirusologa,artykul,92842425.html?utm_source=fb_onet&utm_medium=social&utm_campaign=allonet_social_24h&fbclid=IwAR2ga2u88n6fXQAPnTRYEl3WC0m0w0pWZtzHThJApGjM5oWpDfA82BmT6zw
https://stronazdrowia.pl/objawy-koronawirusa-co-nalezy-wiedziec-jak-rozpoznac-zakazenie-u-dzieci-doroslych-i-osob-starszych-sprawdz-jakie-sa-objawy/ar/c14-14853255
https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/koronawirus-a-grypa-co-je-laczy-a-co-rozni/
https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Koronawirus-w-Polsce.-MAPA-zachorowan-gdzie-sa-chorzy-Aktualne-dane-i-statystyki
https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1458412,koronawirus-w-holandii-liczba-zakazonych-najnowsze-dane.html
https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19–mapa-,artykul,43602150.html
http://infograficy.pl/infografiki/szczegoly/zarazliwosc-koronawirusem
https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1460364,koronawirus-na-swiecie-mapa-liczba-zakazonych-bilans-mapa.html
https://oko.press/wielka-brytania-koronawirus-milion-zgonow/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR39P5GFCTjkxNySxv9wW5q8pGlu8g6HfGG713wyOpL4YfRopo8OdazEe3I#Echobox=1584277960

Artykuł przygotowała: Magdalena Cerecka