Jak założyć konto w niemieckim banku?

Kategorie artykułu: News

Jedną z ważniejszych formalności, którą należy dopełnić przed wyjazdem do pracy w Niemczech jest zadbanie o to, by twoje pieniądze w bezpieczny i korzystny sposób zasilały prywatne, osobiste fundusze. W tym celu musisz utworzyć konto bankowe w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Bez obaw. Nie jest to tak trudne, jak powierzchownie mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że wiele banków oferuje opcję otwarcia konta przez Internet, a więc możesz tę kwestię odhaczyć z listy obowiązków w sposób szybki i zazwyczaj bezkolizyjny. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że wobec zapytania polskiego Urzędu Skarbowego o podejrzenie oszustwa podatkowego z twojej strony, niemiecki bank ma obowiązek udzielić mu niezwłocznej odpowiedzi.

W celu założenia konta wejdź na stronę internetową interesującej cię instytucji, a następnie wypełnij elektroniczny wniosek o założenie rachunku. Zaczynamy od kliknięcia na przycisk „online abschließen” (niem. zawrzeć przez internet), aby przejść do wniosku o otwarcie konta osobistego. Następnie zostaniesz poproszony o wybranie interesujących cię opcji. M.in. o to czy chcesz, aby na to konto wpływało wynagrodzenie, czy życzysz sobie, by było wspólne ze współmałżonkiem i wiązało się z otrzymaniem dedykowanej karty kredytowej. Kolejno trzeba będzie też zadbać o wpisanie poprawnych danych osobowych, a także wskazanie informacji czy mieszkasz w Niemczech powyżej czy poniżej 3 lat. Nie obejdzie się również bez potwierdzenia, iż zapoznałeś się z wpisem o ochronie danych osobowych. Co jednak szczególnie ważne, a może odrobinę mniej oczywiste, koniecznie pamiętaj, by podać we wniosku niemiecki numer telefonu. Wiąże się to z faktem, że w większości banków klient otrzymuje poprzez SMS jednorazowy kod do potwierdzenia wszystkich transakcji wykonywanych przez Internet.

Masz już ten etap za sobą? Świetnie! Przechodzimy więc dalej. Każda placówka musi zweryfikować nowego klienta. Twoim zadaniem jest więc udanie się z wypełnionym i wydrukowanym wnioskiem do niemieckiego urzędu pocztowego, adwokata lub notariusza albo do filii banku, z którym chcesz nawiązać współpracę. To waśnie tam potwierdzisz swoją tożsamość. W przypadku wybrania adwokata lub notariusza będziesz musiał zapłacić za usługę, ale większość banków zwraca poniesione koszty. Nie zapomnij wziąć ze sobą dowodu osobistego oraz PostIdent-Coupon (dokument do identyfikacji), który jest na końcu wniosku. Bez tego nie ma możliwości, aby dokonać tego ważnego kroku! Przydatny będzie także meldunek, ale jeśli go nie posiadasz to również jest na to rozwiązanie.

Jakiś czas temu konta w kraju naszych zachodnich sąsiadów mogły otwierać jedynie te osoby, które posiadały meldunek. Bundestag zmienił te zapisy prawne, co też powoduje, iż konto stało się bardziej dostępne dla wszystkich osób, które tam pracują. Ta decyzja bezpośrednio wiąże się z kryzysem migracyjnym ostatnich lat i potrzebą wypełnienia tamtejszego rynku aktywnymi pracobiorcami. W praktyce jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Część z banków wykorzystuje luki ustawowe, oferując „konta podstawowe”, jednak są one obwarowane dodatkowymi opłatami – choćby za prowadzenie i przelewy. Pewniakiem, gdzie nie będziemy musieli martwić się tego typu problemami, jest jednak choćby berliński Bank N26.

Najlepiej zrobisz, jeśli zajmiesz się tymi formalnościami przed zawarciem umowy z pracodawcą. W myśl niemieckiej kultury pracy zostanie bardzo dobrze przyjęte, gdy zadbasz o detale, czyli między innymi o to, by podać numer konta na etapie podpisywania dokumentów o wzajemnej kooperacji.

Prawda, że to wszystko nie brzmi zbyt skomplikowanie? Z pomocą przychodzi nam również to, że zarówno Polska, jak i Niemcy są w strefie SEPA. Dzięki temu możemy wykonywać przelewy zagraniczne bez długiego czasu oczekiwania na zrealizowanie zlecenia oraz bez olbrzymich prowizji dla banków pośredniczących w wykonaniu tego działania. To też nic trudnego. Dokonanie przelewu SEPA zależne jest od posiadania numeru IBAN odbiorcy i 26-cyfrowego numeru rachunku oraz kodu BIC banku odbiorcy. Ten ostatni znajdziecie na stronie internetowej banku. Jeśli będzie z tym problem to możecie dopytać o niego bezpośrednio w danej filii. 

Niemieckie banki są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie. Bezpośrednio wpływa na to fakt, iż większość z nich działa lokalnie, zaś tutejsze ustawodawstwo sprawia, iż podlegają szczególnej ochronie ze względu na nietykalność dóbr prywatnych.

Cała procedura powinna potrwać od jednego do dwóch tygodni. Każdy może posiadać w Niemczech dowolną liczbę kont bankowych. Zadbaj o ten istotny element twojego zawodowego funkcjonowania i ciesz się atrakcyjnymi zarobkami, które oferują niemieccy pracodawcy. Ważne jest także to, że konto umożliwia sięganie po wiele innych przywilejów, jak choćby odnawialne linie kredytowe, karty płatnicze czy ubezpieczenia. Kto wie, co może być przydatne w danym momencie, więc dobrze mieć szereg możliwości i kilka asów w rękawie. Choćby na czarną godzinę.

Artykuł przygotowany przez firmę Silverhand